Gra planszowa “Rozwój instruktorski”

zdjęcie gry_Gra_Rozwój Instruktorski_A.Erhardt

UWAGA: Z początkiem roku kalendarzowego 2017 wejdzie w życie nowa uchwała Systemu Stopni Instruktorskich. W związku z tym w CBP zostanie umieszczona wersja 2.0 gry z zaktualizowanymi treściami. KONIEC UWAGI 😉

Ta gra to świetne narzędzie kształceniowe na innowacyjna formę zapoznania się z wymaganiami na stopnie instruktorskie, a także zdobycie każdego z nich wędrując po polach planszy. Gra składa się z trzech etapów – zdobywanie stopnia pwd., phm., hm. Każdy etap można rozegrać oddzielnie w ok. 2 godziny. Gracze zaznajamiają się z wymaganiami na stopnie instruktorskie, planując i realizując wymyślone przez siebie zadania. Jednak, żeby móc podjąć konkretne wyzwania trzeba posiadać odpowiednią wiedzę, umiejętności, doświadczenie, odznaczać się odpowiednia postawa oraz mieć na to wszystko czas.

phm. Agata Erhardt, BOKK 290/2010, Hufiec Pruszków, Chorągiew Stołeczna
  • hm. Lucyna Czechowska, SOKK 436/2011 Chorągiew Kujawsko-Pomorska, Hufiec Toruń
Treści:
  • potrafił zorganizować różne formy kształcenia na poziomie hufca i chorągwi - przykład
  • znał różnorodne metody i techniki szkoleniowe i potrafił je stosować - przykład
  • umiał zaplanować atrakcyjne formy kształceniowe - przykład
  • umiał zaplanować swój rozwój, wykorzystując stopnie instruktorskie, stopnie harcerskie, uprawnienia i odznaki.
Zamierzenia:
Po zajęciach/warsztatach/... uczestnik będzie:
  • wiedział z jakich etapów składa się zdobywanie stopni instruktorskich
  • posiadał świadomość, że realizacja zadań wymaga dobrej organizacji pracy oraz odpowiedniego doświadczenia, wiedzy i umiejętności
  • wiedział jakie są wymagania na poszczególne stopnie instruktorskie
  • umiał stworzyć własne propozycje zadań, które można uwzględnić podczas rozpisywania próby
  • refleksja nad samorozwojem, planami związanymi z rozpisywaniem próby na stopień instruktorski wiedział z jakich etapów składa się zdobywanie stopni instruktorskich
Informacje organizacyjne
opt
maks
120 min.
Prowadzących: 1
Wymagane: wcześniejsze rozegranie gry
Uwagi:
Rozegranie jednego poziomu gry zajmuje 120 min. Gra składa się z 3 poziomów (zdobywanie pwd., phm., hm.), które można rozegrać niezależnie. W przypadku większej ilości osób na zajęciach, grę można wydrukować w kilku egzemplarzach. W grupie 10 osobowej uczestnicy mogą sie dobrać w pary.

Wymagania lokalowe, sprzętowe i potrzebne materiały
Wymagane materiały:

długopis dla każdego

Przebieg
15 min.
Forma: instruktaż
Odpowiedzialny: prowadzący grę
Przed rozpoczęciem gry prowadzący powinien dokładnie przeczytać zasady i przygotować się do jej rozegrania.
Wyjaśnić uczestnikom zady gry.
Potrzebne materiały: Zasady gry
90 min.
Gra
Forma: gra
Odpowiedzialny: prowadzący grę
Prowadzący grę jest obserwatorem i czuwa nad prawidłowym przebiegiem gry. Jest także osobą odpowiedzialną za przyjmowanie i wydawanie kryształków/karteczek oraz przyznawanie stopni.
Potrzebne materiały: Karty prób aktualne; Karty rozwoju; Karty szansy; Plansza 1; Plansza2; Punkty; Podkładki; Stopnie harcerskie; Stopnie Instruktorskie;
15 min.
Forma: pogadanka
Odpowiedzialny: prowadzący grę
Prowadzący grę pyta o refleksje oraz wrażenie uczestników gry.
Przybliża jeszcze raz wymagania na stopień, który był zdobywany, odpowiada na pytania uczestników.
Karty prób

Czarno-biały