Miejsce gromady zuchowej w szczepie i hufcu

Zajęcia mają na celu wypracowanie odpowiedzi na pytanie o miejsce gromady zuchowej w szczepie i hufcu oraz o znaczenie tych jednostek w pracy gromady.

phm. Kinga Szołczyńska HR, BOKK 813/2015, Hufiec Grudziądz, Chorągiew Kujawsko-Pomorska
  • brak
Treści:
  • gromada w hufcu
  • gromada w szczepie
  • ciąg wychowawczy
  • korzyści ze współpracy z innymi jednostkami w hufcu
  • przekazanie zuchów do drużyny harcerskiej
Zamierzenia:
Po zajęciach/warsztatach/... uczestnik będzie:
  • rozumiał na czym polega rola gromady zuchowej w szczepie
  • potrafił pracować z zuchami przygotowującymi się do przejścia do drużyny harcerskiej
  • rozumiał potrzebę współpracy gromady z innymi gromadami i jednostkami w hufcu
Informacje organizacyjne
opt
maks
60 min.
Prowadzących:
Wymagane: znajomość metodyki zuchowej, struktury hufca i szczepu
Uwagi:
Zajęcia są krótką inspiracją, która - jeśli to możliwe - może zostać rozbudowana w programie kursu. Zostały jednak przeprowadzone w takiej formie i w godzinę udało się wypracować z kursantami satysfakcjonujące wnioski wskazujące na przekazanie zakładanych treści. Oczywiście każde ćwiczenie opierające się na generowaniu pomysłów i rozwiązań przez uczestników wymaga komentarza i uzupełnienia przez prowadzącego.

Wymagania lokalowe, sprzętowe i potrzebne materiały
Miejsce:

potrzebne trochę przestrzeni do rozwieszenia karteczek (może być w budynku lub na dworze)
Wymagane materiały:

• karteczki z problemami (pkt 2 konspektu)
• karteczki z rolami do teatrzyku (pkt 3 konspektu)
• karteczki w trzech kolorach, dla każdego komplet (20x3)
• 4 kartki
• 4 flamastry
• 20 długopisów

Przebieg
2 min.
Przywitanie
Forma: metoda kciuka
Pierwsza osoba wita się wyciągając kciuk do przodu, następna robi to samo łapiąc kciuk pierwszej itd. aż wszyscy się przywitają.
15 min.
Kto pomoże mi rozwiązać ten problem?
Forma: zbieranie karteczek, praca grupowa
Uczestnicy (w grupach) na wyznaczonym terenie zbierają rozwieszone karteczki z różnymi problemami jakie napotkać może gromada („szukamy kadry na kolonię”, „zdobywamy sprawność x i chcemy spotkać się z igrekowskim”, „zuchy nam się starzeją i muszą opuścić gromadę” itd.) i dzielą je na te, które gromada może rozwiązać sama, w których pomóc może szczep i gdzie przyda się namiestnictwo, mogą dopisać swoje; zadanie ma przedstawić temat i cel zajęć.
20 min.
Obrzęd przekazania
Forma: teatrzyk
Każdy losuje rolę (drużynowy GZ, drużynowy DH, przyboczny GZ/DH, drużyna harcerska, gromada zuchowa) i dobiera sobie grupę tak, żeby zebrały się w niej wszystkie role; grupy przygotowują krótką inscenizację przekazania zucha do drużyny.
7 min.
Podsumowanie teatrzyku
Forma: burza mózgów
Grupy zastanawiają się nad tym jakie cechy miały przygotowane przez nich obrzędy przekazania, jakie powinny mieć; omówienie pokazujące, że współpraca z drużyną harcerską musi mieć te same cechy co to wydarzenie (wzajemne zaufanie, znajomość, sympatia, wszyscy czują się ważni, harcerze postrzegani jako wzór, autorytet itp.).
8 min.
Namiestnictwo to?
Forma: krzyżówka
Grupa pisze słowo namiestnictwo pionowo na kartce, do każdej litery dopisuje słowo rozpoczynające się na nią, odpowiadające na pytanie czym jest namiestnictwo zuchowe dla gromady.
8 min.
Podsumowanie zajęć
Forma: Krąg Rady
Podsumowujemy zajęcia i wypracowujemy wnioski; przedstawiamy hasła uzupełniające tabelę (szczep to:…, hufiec to:…); każdy uczestnik otrzymuje trzy kolorowe karteczki (zieloną, żółtą, i czerwoną ). Uczestnicy przy pomocy kartek określają swój stosunek do prezentowanych twierdzeń, przez podniesienie kartek:
Czerwonej – nie zgadzam się
Żółtej - chcę zapytać
Zielonej – zgadzam się, popieram
Prowadzący wyznacza, na podstawie uniesionych kartek osoby mówiące. Kiedy wątpliwości zostaną rozwiane, tabela zostaje uzupełniona. Jeśli wystarczy na to czasu możemy dopisać propozycje uczestników.