Superwizja jako forma pracy z kadrą

Namiestnictwo w hufcu ma na celu wspierać drużynowego i jego kadrę zebranych w danym pionie metodycznym. Do głównych zadań namiestnictwa należy wspieranie rozwoju kadr drużyn, pozyskiwanie nowej kadry, organizowanie akcji letniej i zimowej oraz dodatkowo reprezentowanie drużynowych przed komendą hufca. Według organizacji najważniejszym zagadnieniem jest: wspieranie rozwoju drużynowego i jego kadry. Warto się zastanowić nad pytaniem: jak pracować z kadrą? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w dokumencie: System Pracy z Kadrą w ZHP. Ten dokument w punkcie trzecim opisuje: Pełnienie funkcji i praca przełożonego z kadrą. Znajdziemy tam w miarę szczegółowo opisany zakres wsparcia drużynowego na każdym etapie: przed mianowaniem na funkcję, w trakcje pełnienia funkcji, chwilę przed zakończeniem i zakończenie. Ponadto możemy też poznać ogólne zasady wsparcia.

Mając na uwadze powyższą „teorię związkową” dotyczącą pracy z kadrą, zastanawiałam się jak konkretnie działać z namiestnictwem w swoim hufcu. Poszukując na to pytanie odpowiedzi skorzystałam ze swoich zawodowych kompetencji i skupiłam uwagę na Superwizji.

hm. Angelika Menczykowska, SOKK nr 927/2018, Hufiec Gdynia, Chorągiew Gdańska
  • phm. Andrzej Skwarczyński, hm. Anna Pospieszna