#zdalneHARCE – Propozycja Programowa ZHP na kwiecień 2020

link do strony propozycji programowej: #zdalneHARCE

link do wydarzenia na Facebooku: #zdalneHARCE na Facebooku

Drużynowi, Zastępowi,

przygotowaliśmy dla Was propozycję programową na czas, kiedy pozostajecie w domach i dbacie o bezpieczeństwo swoje i osób wokół Was. Programy w gromadach i drużynach powinny być wciąż realizowane, choć z pewnością nie przybiorą one form, jakie zaplanowaliście sobie niecały rok temu. Czas podjąć wyzwanie! Zapewne kolejne dla Was w ciągu ostatnich tygodni.

Propozycja programowa „ZdalneHARCE to działania, które wesprą Wasze gromady, drużyny i zastępy w tak nietypowej sytuacji, w której wszyscy się znaleźliśmy. Program wzmocni pracę systemem małych grup, podpowie, z jakimi stopniami i sprawnościami możecie popracować w ciągu najbliższego miesiąca (a nawet dłużej), zaproponuje wachlarz ciekawych działań i zbiórek. Jego realizacja pozwoli na wsparcie każdej sfery rozwoju zucha, harcerza, harcerza starszego i wędrownika. Jednak najważniejsze jest to, że będziecie ze sobą w kontakcie, wciąż będziecie budować wspólnotę gromady i drużyny, robiąc przy tym ciekawe rzeczy.

Propozycja programowa na kwiecień 2020 oparta jest na wyzwaniach dla siły ciała, siły ducha, siły rozumu, siły braterstwa i siły emocji. Propozycję „ZdalneHARCE potraktujcie również jako bonus od czasu, która pozwoli Wam w trakcie realizacji gotowych pomysłów, wraz z zastępem, radą drużyny czy kadrą gromady przeformułować plan pracy.

Propozycje na cały tydzień dla wszystkich metodyk pojawią się już wkrótce – aktualizujemy stronę na bieżąco!

Redaktor propozycji: hm. Agata Erhardt-Wojciechowska, ZOKK, Hufiec Pruszków, Chorągiew Stołeczna
Kierowniczka Wydziału Inspiracji i Poradnictwa Główna Kwatera ZHP

Ekipa opracowująca #zdalneHARCE: Aleksanra Berner, Anna Pospieszna, Kinga Żydek, Magdalena Turbasa, Magdalena Suchan, Teresa Zawadzka, Daria Froń, Edyta Sielicka, Jakub Lasek, Katarzyna Jachymek, Natalia Gorgol, Aleksandra Fuchs, Martyna Łozińska, Ewa Trystucha, Maria Kotkiewicz, Monika Suchan, Filip Pajestka, Agata Siczyńska, Katarzyna Koszyk, Katarzyna Brzyska, Julia Sało, Jacek Durak, ks.Adam Żygadło, Julita Stępień, Aleksandra Golecka, Magdalena Pękala, Zuzanna Jędrzejczyk, Sławomir Balcerak, Anna Kobalczyk, Katarzyna Kraska, Paula Dominiak, Joanna Lipińska, Maciej Stępniak, Konstancja Książek, Kacper Rynio, Emilia Wadas, Maciej Czechowski, Iga Helbik, Maja Deszcz, Katarzyna Aragon, Paulina Bąkowska, Olena Pluta, Adrian Łukaszewski, Katarzyna Dulska, Diana Chmielewska, Przemysław Gędźba, Agata Pruss
  • hm. Joanna Skupińska, członkini Głównej Kwatery ZHP
  • hm. Monika Woźnica, z-ca Kierowniczki Wydziału Wsparcia Metodycznego
  • hm. Martyna Kowacka, kierownik Wydziału Komunukacji i Promocji
Motyw i zakres tematyczny
Motyw główny:
  • Inne
Uszczegółowienie:

Kto może realizować propozycję #zdalneHARCE:
- drużynowi gromad zuchowych dla zuchów za pośrednictwem rodziców,
- zastępowi harcerscy lub starszoharcerscy dla zastępu,
- drużynowi harcerscy lub starszoharcerscy dla zastępu zastępowych,
- drużyny i patrole wędrownicze.

Zakres tematyczny:

• Program ZHP na kwiecień 2020 w obliczu konieczności pozostania domach:
    - tydzień siły ciała,
    - tydzień siły ducha,
    - tydzień siły rozumu,
    - tydzień siły braterstwa,
    - tydzień siły emocji.
Uwagi:

Cele bezpośrednie, których adresatami są wychowawcy:
- Przypomnienie drużynowym i zastępowym, że w realizacji działań harcerskich nieustannie należy dbać o wszechstronny i harmonijny rozwój wychowanków.
- Zaoferowanie kadrze gromad i drużyn propozycji działań wraz z materiałami o charakterze „worka z tworzywem”, z którego mogą skorzystać prowadząc działania harcerskie w warunkach kwarantanny domowej.
- Zaoferowanie kadrze gromad i drużyn kilku gotowych propozycji zbiórek on-line w odpowiedzi na problem przeciążenia zastępowych, przybocznych i drużynowych ZHP nauką szkolną w warunkach kwarantanny domowej.
- Zapewnienie kadrze gromad i drużyn dostępu do narzędzi pracy zdalnej wraz z instruktażem, aby mogła prowadzić działania harcerskie dostosowane do okoliczności kwarantanny domowej.

Cele pośrednie, których adresatami są wychowankowie:
- Wszechstronny i harmonijny rozwój członków ZHP we wszystkich sferach: fizycznej (tydzień siły ciała), duchowej (tydzień siły ducha), intelektualnej (tydzień siły rozumu), społecznej (tydzień siły braterstwa) i emocjonalnej (tydzień siły emocji).
- Wprowadzenie w codzienność członków ZHP zdrowej rutyny i dbałości o zmienność bodźców jako swoistej profilaktyki przed popadnięciem w rutynę destrukcyjną, która powoduje „nic niechcenie” i obniżenie nastroju.
- Stawianie wyzwań do samowychowania członków ZHP w oparciu o realizację sprawności i stopni.
- Wzmocnienie więzów rodzinnych członków ZHP oraz zwiększenie zaangażowania rodziców w rozwój harcerski członków ZHP.
- Zapobieganie rozluźnianiu więzów społecznych pomiędzy członkami zastępów oraz gromad/drużyn poprzez promowanie wspólnie przeżywanych zdalnych aktywności harcerskich.
Forma materiału
Typ materiału:

Propozycja programowa
Nazwa: #zdalneHARCE
Data utworzenia: 25/03/2020
Uwagi:

Materiały dotyczące przygotowań do realizacji propozycji oraz materiały merytoryczne dostępne w załącznikach.

Etap Przygotowań:
- FAQ - najczęściej zadawane pytania;
- przygotowanie drużynowego gromady zuchowej do realizacji #zdalneHARCE;
- przygotowanie drużynowego drużyny harcerskiej i starszoharcerskiej do realizacji #zdalneHARCE
- treść maila dla rodziców zuchów

Propozycje działań na kolejne tygodnie
- wskazówki dla rodziców zuchów_tydzień siły ciała