Kurs drużynowych starszoharcerskich “Spiritus movens”

KDSH 2013 – plan pracy kursu drużynowych przeprowadzonego na potrzeby CHŁ ZHP.

Kurs drużynowych starszoharcerskich przyjął formę 2 weekendowych biwaków oraz 1 spotkania stacjonarnego – podsumowującego i kończącego kurs. Swoją formą miał przypominać niewielką drużynę (kursową). W zależności od liczby chętnych, uczestnicy kursu są dzieleni na kilka zastępów kursowych. Zastępy przyjmują obrzędowe nazwy, wypracują kilka podstawowych el. obrzędowości; zastępowy to funkcja rotacyjna, którą kursanci przekazują sobie każdego dnia (kolejność ustali losowanie). Program kursu powstał w oparciu o Standardy kursu drużynowych starszoharcerskich.

Program kursu przewodnikowskiego dla dorosłych

Niniejszy program został zrealizowany podczas Kursu Przewodnikowskiego dla dorosłych, w jakim wzięli udział nauczyciele i klerycy. Kurs odbył się podczas letniej akacji Szkoleniowej w 2011 roku. W razie potrzeby w posiadaniu recenzentki materiału są także autorskie (niezatwierdzone) projekty standardów kursów przewodnikowskich osobno dla kleryków i osobno dla nauczycieli, które mogą być pomocne przy układaniu programów kursów dla tych grup społecznych.

Program Kursu Kadr Drużyn “Brązowa Akademia Filmowa”

Program przeprowadzonego w 2012 roku w formie dwóch biwaków kursu dla kadr drużyn hufca, osadzony w obrzędowości filmowej. Poza założeniami programowymi i harmonogramem zajęć plik zawiera opis fabuły i elementów obrzędowości oraz ramowy plan dnia.

Kurs Zastępowych 2013

Program przeprowadzonego w 2013 roku w formie dwóch biwaków kursu zastępowych, osadzony w klimacie powieści o Harrym Potterze. Poza założeniami programowymi i harmonogramem zajęć plik zawiera opis fabuły i elementów obrzędowości oraz ramowy plan dnia. Kurs wygrał hufcowy konkurs na najlepszy program kursu zastępowych i został dofinansowany ze środków gminy.

Kurs zastępowych harcerskich „Camelot”

Przykładowy program kursu zastępowych organizowanego w szczepie. Kurs w formie biwakowej (6 dni + 1 spotkanie przed wyjazdem na kwestie organizacyjne) został osadzony w obrzędowości rycerskiej. Kadrę kursu stanowiło 5 osób.