Zielony Płomień

Zielony Płomień – czyli zbiór dobry praktyk wypracowanych w różnych środowiskach (drużynach, zastępach, komendach itp.) dotyczących ekologii i polityki etyki środowiskowej.

Zbiór jest zarządzany i redagowany przez Zespół ds. Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Masz nowy pomysł, którego nie ma w naszym zbiorze – napisz na ekologia@zhp.pl

Spis materiałów:

1. Zlot Etyczny Środowiskowo – lista wskazówek dotyczących organizacji dużych zlotów i obozowisk, autor: hm. Anna Pospieszna, hm. Szymon Gaskowski
  2. Harcerz w Lesie – kompleksowy poradnik o lesie, zawiera artykuły dotyczące wiedzy o lesie, przewodnik po harcerskich formach pracy w lesie, propozycje działań śródrocznych, podnoszących wiedzę na temat lasu, autor: hm. Anna Pospieszna
  3. Leśne Plemiona – propozycja programowa oparta o sprawności, stworzona z myślą o: zachęcaniu harcerzy do aktywności na świeżym powietrzu, poszerzaniu wiedzy ekologicznej i promocji puszczańskich form pracy, autor: hm. Szymon Gackowski,
  4. Podkładka kuchenna z materiału – Propozycja pojedynczych ćwiczeń praktycznych na zbiórkę o tematyce związanej z ekologią i recyklingiem, autorka pwd. Anna Bielawiec-Osińska
  5. Młodzieżowy przewodnik po bioróżnorodności – materiał opisujący bioróżnorodność Ziemi, problemy i wyzwania z tym związane – tłumacznie pwd. Dominika Pająk
  6. Drugie życie śmiecia – zajęcia dotyczące wykorzystywania ponownie odpadów, przygotowane w ramach programu “Ekonomia jest kobietą”, autor hm. Magdalena Karp
  7. DMB 2012 –  propozycja programowa dotycząca Dnia Myśli Braterskiej, mówiąca także o 7-mym Milenijnym Celu Rozwoju (stosowanie zrównoważonych metod gospodarowania zasobami naturalnymi). Zawiera propozycje zajęć oraz materiały do wykorzystania na zbiórkach.
  8. Etyka środowiskowa w ZHP – odcinek programu ZHP360 dotyczący etyki środowiskowej
  9. Woda jest życiem –  i doskonale przygotowanych propozycji programowych. Składa się z 3 książeczek: Fakty, Działanie, Harcerska Służba. Program „Woda jest życiem” opracowali w Załęczu Wielkim instruktorzy CSI.
  10. Pomyśl o wodzie – Materiał repertuarowy WAGGGS dotyczący wody. Tłumaczenie: phm. Dorota Włodarczak, hm. Inga Rusin

Harcerz w lesie

Harcerz w lesie to kompleksowy poradnik o lesie.
– Pierwsza część zawiera artykuły dotyczące wiedzy o lesie. O strukturze, budowie, a także o problemach leśnych (strefy umiarkowanej i nie tylko)
– Druga część to przewodnik po harcerskich formach pracy w lesie – obozach i biwakach. Jak je zorganizować w zgodzie z naturą i jak z nią obcować – dowiecie się właśnie tam.
– Trzecia część dotyczy propozycji działań śródrocznych, podnoszących wiedzę na temat lasu wśród zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników.

Całość opatrzona jest ramkami, w których znajdziecie elementy, na które należy zwrócić uwagę czy znaleźć więcej informacji.

Opracowanie i skład tego poradnika powstały dzięki wsparciu finansowemu programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2015 r.

Materiał na licencji Creative Commons. Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Treść licencji dostępna na stronie:

Leśne Plemiona

Propozycja programowa oparta o sprawności, stworzona z myślą o:

• Zachęceniu harcerzy do zdobywania sprawności.
  • Zachęceniu harcerzy do aktywności na świeżym powietrzu.
  • Poszerzaniu wiedzy ekologicznej i sozologicznej wśród harcerzy.
  • Promocji tradycyjnych, puszczańskich form pracy.

Strona internetowa poświęcona propozycji: http://lesneplemiona.zhp.pl

[pliki z materiałem do pobrania znajdują się na dole strony]

ODWAŻYSZ