Edukacja międzykulturowa

“It is only when you know a boy’s environment that you can know what influences to bring to bear.” (Robert Baden Powell)

Konspekt warsztatu dla kursu podharcmistrzowskiego, który przybliża współpracę skautową oraz korzyści, jakie niesie edukacja międzykulturowa w harcerskim wychowaniu.

Temat edukacji międzykulturowej znajdziecie w załącznikach.
1. Załącznik A – cechy metody,
2. Makieta kraje NS WOSM,
3. Załącznik B – K jak… instrukcja,
4. Załącznik C – Opisy zwyczajów „drużyn” i opis zadania wspólnego

1+

Podstawy planowania pracy

Konspekt zajęć o planowaniu pracy, głównie w gromadzie/drużynie. Do poprowadzenia na kursach przewodnikowskim, drużynowych czy warsztatach o tej tematyce. Po lekkich modyfikacjach sprawdzi się także na kursie podharcmistrzowskim – wystarczy podnieść poziom ćwiczeń.

Prezentacja do zajęć została zrobiona w programie Prezi i znajduje się pod linkiem: http://prezi.com/mpwdl9aswevx/?utm_campaign=share&utm_medium=copy&rc=ex0share

0

Gra Idealny opiekun prób

Ideał? Takich nie ma. A tym bardziej idealnego opiekuna prób! Bi-Pi mówił, że nie chodzi o to, byśmy osiągnęli nasze najwyższe ideały, lecz o to, aby były one naprawdę wysokie. Stwórzmy więc naprawdę dobry ideał opiekuna prób!

Gra jest propozycją elementu warsztatów opiekunów prób i kompleksowo skupia się na takich elementach warsztatów, jak: pracowanie z wymaganiami próby, problemy, które spotykają probanta i opiekuna, współpracy z KSI, przygotowanie probanta do spotkania z KSI oraz wiele innych aspektów, o których nie myśli się, dopóki nie trafi się na daną sytuację w rzeczywistości.

2+

Gra o metodzie

44117028_1830108857108073_6527364766724259840_o

Łatwa i przyjemna forma utrwalania metody harcerskiej oraz doskonały pretekst do dyskusji o niej. Gra jest prostą karcianą formą kształceniową, którą można wykorzystać podczas zajęć na kursie.

 

3+

Odpowiedzialność podharcmistrza.

Materiał kształceniowy dla przyszłych oraz początkujących podharcmistrzów. Podczas zajęć można będzie poznać podstawowe prawa, obowiązki i odpowiedzialność z zakresu prawa o stowarzyszeniach, działalności pożytku publicznego i wolontariacie, systemu oświaty, wypoczynku dzieci i młodzieży, prawa cywilnego, prawa karnego, prawa wykroczeń oraz Statutu ZHP.

zdjecie

4+

Gra karciana o kierunkach programowych

harcstyle_gra_kierunki_strGra karciana, której celem jest zapoznanie uczestników z kierunkami programowymi.

ZASADY GRY na slajdach: http://slideplayer.pl/slide/10854958/

2+

Wspólnota instruktorska w Stumilowym lesie, czyli jak skutecznie zbudować i utrzymać zespół_Zlot Kadry ZHP 2015_Szlak Czerwony

Czego w kontekście tak nowomodnego terminu jak “teambuilding” można się nauczyć w Stumilowym lesie? Czy Sowa Przemądrzała, Mama Kangurzyca lub Królik mają w tej materii coś wartościowego do powiedzenia? A jeśli nawet, czy zaoferują odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania?

Te zajęcia nie mają  na celu przekazania lub usystematyzowania fachowej wiedzy odnośnie do procesów grupowych, stylów przywództwa czy motywowania. Ich intencją jest podzielenie się zestawem sprawdzonych sposobów na budowanie i kierowanie zespołem instruktorskim.

Zapraszam na spotkanie przy aromatycznej herbacie, gdzie można się będzie zasłuchać w opowieść o tym, jak traktować instruktorów, aby odkryć i wzmocnić ich lepsze “Ja”. Proponuję, aby spojrzeć na ZHP jak na wspólnotę osób o tych samych szczytnych ideałach i wspólnych celach. Nie namawiam jednak, aby wszystko co usłyszysz, zobaczysz i czego doświadczysz przyjmować jak prawdę objawioną. Każdy z nas ma swój sposób na przywództwo, ale z pewnością można się zainspirować radami opartymi o wieloletnie doświadczenie.

1+

Gra “Zaopiekuj się mną”

44064445_276128496566606_6231924493397262336_n

fot. Małgorzata Szwed

„Zaopiekuj się mną” to gra planszowa dla osób, które mogą być opiekunami prób instruktorskich lub przygotowują się do tej funkcji. Towarzysząc probantom na ścieżce zdobywania stopni instruktorskich stajemy się znaczącą częścią w jego życiu harcerskim. Podejmujemy różne wybory oraz decyzje dotyczące probanta i samych siebie – w końcu opiekun też ma swoje życie. Jak znaleźć równowagę i podołać roli opiekuna próby? Przekonaj się rozgrywając „Zaopiekuj się mną”.

2+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

Gra planszowa “Rozwój instruktorski”

zdjęcie gry_Gra_Rozwój Instruktorski_A.Erhardt

Uwaga!

Od 1 stycznia 2018 r. obligatoryjnie obowiązują nowe standardy kursów uchwałą Głównej Kwatery nr 173/2017 z dnia 3 stycznia 2017 r. Uważnie przejrzyj zamierzenia i upewni się, że materiał odpowiada Twoim potrzebom.

Ta gra to świetne narzędzie kształceniowe na innowacyjna formę zapoznania się z wymaganiami na stopnie instruktorskie, a także zdobycie każdego z nich wędrując po polach planszy. Gra składa się z trzech etapów – zdobywanie stopnia pwd., phm., hm. Każdy etap można rozegrać oddzielnie w ok. 2 godziny. Gracze zaznajamiają się z wymaganiami na stopnie instruktorskie, planując i realizując wymyślone przez siebie zadania. Jednak, żeby móc podjąć konkretne wyzwania trzeba posiadać odpowiednią wiedzę, umiejętności, doświadczenie, odznaczać się odpowiednia postawa oraz mieć na to wszystko czas.

2+