Cnoty św. Jerzego – gawędy

DROGI DRUŻYNOWY! DROGA DRUŻYNOWA!
Oddajemy w Wasze ręce cykl gawęd o cnotach św. Jerzego. Jest to siedem krótkich historii o wybranych świętych, które opowiadają o wierze, nadziei, miłości, roztropności, sprawiedliwości, męstwie i umiarkowaniu. Możecie wykorzystać go w trakcie zajęć, wędrówek i ognisk na zbliżających się obozach lub podczas zbiórek w nowym roku harcerskim. Po każdej opowieści znajdziecie kilka pytań, które możecie zadań swoim harcerzom. Mogą być one tematem dłuższych przemyśleń lub początkiem dyskusji w zastępie/drużynie.

Pod gawędami znajdziecie również kilka zadań, które pozwolą Wam wspólnie rozpocząć pracę nad daną cnotą. Materiałem posłużyć się mogą drużyny harcerskie, starszoharcerskie, i wędrownicze. Możecie skorzystać z niego według potrzeb Waszych harcerzy oraz dostosowywać go do wybranej przez Was formy. Mamy nadzieję, że stworzony materiał będzie dobrą okazją do rozwoju religijnego Waszych harcerzy!

3+

Akcja “CZUWAM!” 2020/2021

okładkaCBP

Żyjemy, by zmieniać świat na lepszy! Potrzeba przeciwdziałania zagrożeniom przyrody jest jednym z najważniejszych globalnych wyzwań współczesnego świata, a szósty punkt Prawa Harcerskiego „Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać” przypomina nam o tym w sposób naturalny i zobowiązuje do działania. Akcja „Czuwam dla Ziemi” to ogólnopolska inicjatywa realizująca cele Strategii ZHP w obszarze „Odpowiedzialni społecznie”, do której może dołączyć każdy drużyna i gromada – zastęp oraz szóstka. Akcja „Czuwam dla Ziemi” to kształtowanie postaw oraz działań na rzecz poszanowania przyrody, zasobów naturalnych oraz Ziemi. To praca nad dobrymi nawykami w duchu less waste, uwrażliwienie na otaczający świat przyrody – to zwiększenie świadomości i służba na jej rzecz. To także przygoda przy zdobywaniu odznak WOSM i WWF Earth Tribe: Champions for Nature i Tide Turners Plastic Challenge! To działania metodyczno-programowe, wyzwania oraz finał, przypadający na 22-25 kwietnia 2021 roku. To szeroka kampania społeczna zainicjowana przez ZHP. To również znakomita okazja do przeprowadzenia naboru. Działania w ramach „Czuwam dla Ziemi” to zaproszenie do zmiany świata na lepszy, do której każdy może dołączyć!

Screenshot 2020-06-05 09.35.45

PUBLIKACJE “Champions for Nature” oraz “Tide Turners Plastic Challenge” wraz z Narzędziownikami dostępne TUTAJ

loga8

7+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

#zdalneHARCE – Propozycja Programowa ZHP na kwiecień 2020

95874809_2835738046545144_3979460424364982272_o

link do strony propozycji programowej: #zdalneHARCE

link do wydarzenia na Facebooku: #zdalneHARCE na Facebooku

Drużynowi, Zastępowi,

przygotowaliśmy dla Was propozycję programową na czas, kiedy pozostajecie w domach i dbacie o bezpieczeństwo swoje i osób wokół Was. Programy w gromadach i drużynach powinny być wciąż realizowane, choć z pewnością nie przybiorą one form, jakie zaplanowaliście sobie niecały rok temu. Czas podjąć wyzwanie! Zapewne kolejne dla Was w ciągu ostatnich tygodni.

Propozycja programowa „ZdalneHARCE to działania, które wesprą Wasze gromady, drużyny i zastępy w tak nietypowej sytuacji, w której wszyscy się znaleźliśmy. Program wzmocni pracę systemem małych grup, podpowie, z jakimi stopniami i sprawnościami możecie popracować w ciągu najbliższego miesiąca (a nawet dłużej), zaproponuje wachlarz ciekawych działań i zbiórek. Jego realizacja pozwoli na wsparcie każdej sfery rozwoju zucha, harcerza, harcerza starszego i wędrownika. Jednak najważniejsze jest to, że będziecie ze sobą w kontakcie, wciąż będziecie budować wspólnotę gromady i drużyny, robiąc przy tym ciekawe rzeczy.

Propozycja programowa na kwiecień 2020 oparta jest na wyzwaniach dla siły ciała, siły ducha, siły rozumu, siły braterstwa i siły emocji. Propozycję „ZdalneHARCE potraktujcie również jako bonus od czasu, która pozwoli Wam w trakcie realizacji gotowych pomysłów, wraz z zastępem, radą drużyny czy kadrą gromady przeformułować plan pracy.

Propozycje na cały tydzień dla wszystkich metodyk pojawią się już wkrótce – aktualizujemy stronę na bieżąco!

4+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

Zielony Płomień

Zielony Płomień – czyli zbiór dobry praktyk wypracowanych w różnych środowiskach (drużynach, zastępach, komendach itp.) dotyczących ekologii i polityki etyki środowiskowej.

Zbiór jest zarządzany i redagowany przez Zespół ds. Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Masz nowy pomysł, którego nie ma w naszym zbiorze – napisz na [email protected]

Spis materiałów:

  1. Zlot Etyczny Środowiskowo – lista wskazówek dotyczących organizacji dużych zlotów i obozowisk, autor: hm. Anna Pospieszna, hm. Szymon Gackowski
  2. Harcerz w Lesie – kompleksowy poradnik o lesie, zawiera artykuły dotyczące wiedzy o lesie, przewodnik po harcerskich formach pracy w lesie, propozycje działań śródrocznych, podnoszących wiedzę na temat lasu, autor: hm. Anna Pospieszna
  3. Leśne Plemiona – propozycja programowa oparta o sprawności, stworzona z myślą o: zachęcaniu harcerzy do aktywności na świeżym powietrzu, poszerzaniu wiedzy ekologicznej i promocji puszczańskich form pracy, autor: hm. Szymon Gackowski,
  4. Leśne Harce – seria 6 publikacji wraz z gawędami, konspektami i materiałami metodycznymi dla każdej metodyki, redakcja: hm. Agata Erhardt-Wojciechowska, hm. Małgorzata Szwed.
  5. Podkładka kuchenna z materiału – Propozycja pojedynczych ćwiczeń praktycznych na zbiórkę o tematyce związanej z ekologią i recyklingiem, autorka pwd. Anna Bielawiec-Osińska
  6. Młodzieżowy przewodnik po bioróżnorodności – materiał opisujący bioróżnorodność Ziemi, problemy i wyzwania z tym związane – tłumacznie pwd. Dominika Pająk
  7. Drugie życie śmiecia – zajęcia dotyczące wykorzystywania ponownie odpadów, przygotowane w ramach programu “Ekonomia jest kobietą”, autor hm. Magdalena Karp
  8. DMB 2012 –  propozycja programowa dotycząca Dnia Myśli Braterskiej, mówiąca także o 7-mym Milenijnym Celu Rozwoju (stosowanie zrównoważonych metod gospodarowania zasobami naturalnymi). Zawiera propozycje zajęć oraz materiały do wykorzystania na zbiórkach.
  9. Etyka środowiskowa w ZHP – odcinek programu ZHP360 dotyczący etyki środowiskowej
  10. Woda jest życiem –  i doskonale przygotowanych propozycji programowych. Składa się z 3 książeczek: Fakty, Działanie, Harcerska Służba. Program „Woda jest życiem” opracowali w Załęczu Wielkim instruktorzy CSI.
  11. Pomyśl o wodzie – Materiał repertuarowy WAGGGS dotyczący wody. Tłumaczenie: phm. Dorota Włodarczak, hm. Inga Rusin
2+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

Akcja “CZUWAM!” 2019/2020

Akcja „CZUWAM!” 2019/2020 to ogólnopolskie działanie realizujące cele strategiczne z obszaru ODPOWIEDZIALNI SPOŁECZNIE w pierwszym roku wdrażania Planu Taktycznego realizacji Strategii ZHP w latach 2019-2022. Akcja przyjmie charakter równoczesnych inicjatyw w lokalnych przestrzeniach publicznych, które pozostawią trwałą, potrzebną i pozytywną zmianę w otoczeniu działania gromad i drużyn.

2+

Dar ZHP na 100 HARCERSKIE DARY NA STULECIE URODZIN JANA PAWŁA II

Dzień 18 maja b.r. to 99. rocznica urodzin wielkiego Polaka – Jana Pawła II. W tym czasie w Polsce i na całym świecie rozpoczęto celebracje niezwykłych chwil z jego pontyfikatu: pielgrzymki, homilie, a także dokonania, spośród których wyróżnia się jego udział w upadku komunizmu i zjednoczeniu Europy. W tym dniu rozpoczął się projekt „Dar na Stulecie”, którego główną ideą jest wyzwalanie i pomnażanie dobra w każdej postaci. Modlitwa za chorych, wolontariat, wsparcie finansowe osób potrzebujących czy inne wydarzenia o charakterze społecznym, edukacyjnym i artystycznym.

To przykłady działań, poprzez które będzie można przyłączyć się do tej akcji. Przez cały rok organizatorzy będą zachęcać do działania i rejestrować na specjalnej platformie internetowej oraz aplikacji dokonania wszystkich uczestników. Zostaną one spisane i złożone w Centrum Jana Pawła II w Krakowie jako wotum – dar na stulecie urodzin świętego patrona. Będzie to oddolny wyraz wdzięczności społeczeństwa polskiego za łaskę życia papieża. Projekt tworzony jest pod patronatem Jego Eminencji ks. kard. Stanisława Dziwisza przez organizacje promujące dziedzictwo i dorobek Jana Pawła II: Stowarzyszenie Lednica 2000, Stowarzyszenie „Środowisko Wujka – Karola Wojtyły”, Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Instytut Tertio Millennio. Związek Harcerstwa Polskiego zaproszono jako partnera tego przedsięwzięcia.

Proponujemy dodatkowy materiał realizowany w ramach propozycji programowej Teczka serdecznej pamięci. “Dar ZHP na 100” to okazja przyłączenia się do projektu. Szczegółowe informacje zamieszczone są w plikach.

4+

Śladami Reformacji na Ziemi Łódzkiej

W 2017 roku mija 500 lat od momentu, gdy ks. Marcin Luter przybił 95 tez do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze. Wydarzenie to zmieniło bieg historii i zapoczątkowując okres Reformacji. Marcin Luter, Jan Kalwin oraz inni reformatorzy wpłynęli na kształt chrześcijaństwa, a także kultury i tradycji.

Zespół Wychowania Duchowego i Religijnego Chorągwi Łódzkiej ZHP zaprasza wszystkie gromady oraz drużyny do poznawania śladów wspólnot ewangelickich na Ziemi Łódzkiej.

 

0

Gra w Kulturę

Gra w Kulturę powstała w celu przygotowania się do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Jest to jednak materiał ponadczasowy dający inspirację do codzienne pracy jednostek. Zadania nie tylko dają możliwość nauczenia się technik wyrazu artystycznego ale i zasad organizacji, podstaw prawnych, logistyki, zaopatrzenia i wielu innych zagadnień, bez których przedsięwzięcia byłyby niemożliwe do zrealizowania. Przy prawidłowym podziale pracy każdy znajdzie zadanie dla siebie i wcale nie musi mieć przy tym spektakularnych uzdolnień artystycznych.

2+

Gra planszowa DMB – wiedza o skautingu

plansza

Gra została zaprojektowana i stworzona na zbiórkę okolicznościową z okazji Dnia Myśli Braterskiej.  Daje świetną okazję do sprawdzenia wiedzy na temat ruchu skautowego i jego powiązań z ZHP na przestrzeni wieków. Umożliwia także weryfikację znajomości teorii wybranych technik harcerskich. Może stanowić element lub cały temat zarówno zbiórki okolicznościowej DMB, jak i zbiórki lub biwaku podczas, których poruszane są tematy dotyczące skautingu lub technik harcerskich, takich jak przyrodoznawstwo, szyfry i terenoznawstwo.

13+

Gra “Ulica Zuchowa”

Gra “Ulica Zuchowa” jest prostym i ciekawym pomysłem na sprawdzenie podstawowej zuchowej wiedzy waszych członków gromady.

W prosty sposób można ją dostosować do własnych potrzeb opierając się na tych samych zasadach.

Ciekawa tematyka jest uniwersalna dla zuchów w każdym wieku. Przed rozpoczęciem gry można zapoznać graczy z występującymi w niej postaciami dzięki załączonym opisom.

Gra planszowa

17+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

KAMYK NA SZAŃCU – Pomysł na zajęcia podczas zbiórki zuchowej o Aleksandrze Kamińskim pt. „Leśnicy Cwanego Wodza”

Hm. Aleksander Kamiński, jest dobrze nam znany jako autor „Kamieni na szaniec” czy „Antka Cwaniaka”. Jego dorobek trwale zapisał się na kartach historii harcerstwa, a sam druh Kamyk jest wzorcem osobowym dla współczesnych instruktorów po dziś dzień.
Wspominając druha Kamyka stworzyliśmy propozycję programową o jego życiu i twórczości – “Kamyk na szańcu”. W tym materiale znajdziecie kilka pomysłów, które można wykorzystać na zbiórkach, informacje o Kamyku oraz linki do innych materiałów.

4+

W zdrowym ciele – zdrowy druh – “Indiański bieg”

Element z propozycji programowej “W zdrowym ciele – zdrowy druh”. Propozycja programowa dla wszystkich, którzy chcą wzbogacić program swoich drużyn i gromad o odrobinę ruchu oraz wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Zawiera materiały, które będą podstawą wiedzy, a także konspekty zbiórek, które w łatwy sposób można przekształcić na zajęcia obozowe, kolonijne, biwakowe. W części “Dogrywka” znaleźć można wiele propozycji gier i ćwiczeń dla dzieci i młodzieży w każdym wieku.

8+

Artykuł z “Czuwaj” na Dzień Myśli Braterskiej

Myśleliście kiedyś, by zorganizować w Dniu Myśli Braterskiej coś innego niż poważny kominek o braterstwie? Jeśli nie, pomyślcie o tym. Może w tym roku harcerki i harcerze z waszych drużyn, zamiast siedzieć bezczynnie i słuchając gawędy, spędzą czas na bardziej aktywnym zgłębieniu idei DMB?

9+

Connect – propozycja programowa na Dzień Myśli Braterskiej 2016

Propozycja programowa „Connect” stworzona na Dzień Myśli Braterskiej 2016 przez Światowe Biuro Światowego Stowarzyszenia Skautek i Przewodniczek – WAGGGS

Dzień Myśli Braterskiej to idealny czas, by pokazać światu jak wspaniale jest być harcerką, harcerzem i zachęcić innych młodych ludzi, by do dołączyli do naszej harcerskiej braci. 

Doświadczanie skautingu to życiowa przygoda nawiązywania więzi z otaczającym nas światem oraz
spotykanymi przez nas ludźmi. W Dniu Myśli Braterskiej  zapraszamy Was do odkrywania i świętowania znaczenia więzi, które czynią nasze życie lepszym, zbliżają nas do innych ludzi, miejsc o które dbamy lub przyjaciół skautów i skautek mieszkających na drugiej stronie świata.

13+

ZHP strukturalnie – gra planszowa

„ZHP strukturalnie” jest grą przeznaczoną głównie dla drużynowych do wykorzystania na zbiórkach harcerzy i harcerzy starszych, którzy chcą w ciekawy sposób poznać strukturę naszego związku. Jako drużynowi przekonacie się, że temat struktury ZHP nie musi być nudny i nie trzeba się dwoić i troić, aby zainteresować harcerzy tym tematem. Grając w „ZHP strukturalnie” harcerze – oprócz samej struktury – mają również okazję przyswoić oznaczenia funkcji – czyli poznać kolory sznurów i noszonych na nich suwaków.
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: ok. 60 min. (4 graczy)

16+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

Zmiany klimatyczne i suwerenność żywieniowa – przewodnik po odznace

Wydany przez WAGGGS materiał „Zmiany klimatyczne i suwerenność żywieniowa – przewodnik po odznace” został przygotowany we współpracy ONZ – FAO oraz konsorcjum organizacji młodzieżowych i różnych agend ONZ – YUNGA. Znajdziecie tu mnóstwo pomysłów na działania związane z ochroną klimatu oraz inspiracje do poszukiwań wiedzy o klimacie. Dowiecie się jak skutecznie zorganizować akcję informacyjną czy happeningi, a przede wszystkim przyczynić się do zmniejszenia swojego klimatycznego śladu. To wszystko, by ułożyć zestaw zadań do zdobycia wyjątkowej odznaki przygotowanej przez WAGGGS, którą będziecie mogli dumnie nosić na mundurze!

1+

Wielki Post z Janem Pawłem II i Wincentym Frelichowskim

Z okazji 10 rocznicy śmierci św. Jana Pawła II (2 kwietnia 2015 r.,  Wielki Czwartek) oraz 70 rocznicy śmierci bł. Wincentego Frelichowskiego – patrona harcerzy (23 lutego 2015 r.)  Zespół Wychowania Duchowego i Religijnego przygotował niniejszą propozycję programową. W  publikacji znajdują się liczne myśli skłaniające do refleksji nad zbliżającym się czasem oraz inspirujące do pracy nad sobą, a na najodważniejszych czeka Wielkie Zadanie na Wielki Post.

0

Teraz Afryka – od źródeł skautingu do kontynentu przyszłości.

Dla większości Polaków Afryka ma dwa oblicza. Jedno – to miejsce chorób, konfliktów, biedy. Drugie – to egzotyka, piękne widoki i safari. Każde z tych wyobrażeń zniekształca prawdziwy obraz Afryki i buduje szkodliwe stereotypy. I choć Afryka ma swoje problemy, to jednak jest to niezwykły kontynent z wielkim potencjałem na wcale nieodległą przyszłość. Największym bogactwem Afryki są jej mieszkańcy. Już dziś co siódmy człowiek na Ziemi jest Afrykańczykiem. Zdecydowana większość to młodzi ludzie, którzy są otwarci na świat i szybko się uczą, a pomaga im w tym dynamiczny rozwój telekomunikacji i dzięki temu prawie nieograniczony dostęp do informacji.Poznawanie Afryki i afrykańskich skautów może być zarówno niezwykłą przygodą, jak i szansą na osobisty rozwój. Skorzystajcie z niej, a pomoże Wam w tym propozycja programowa „Teraz Afryka. Od źródeł skautingu do kontynentu przyszłości!”. Oprócz scenariuszy zbiórek i wskazówek metodycznych znalazło się w niej mnóstwo informacji na temat Afryki i jej mieszkańców. Chcemy Was nie tylko nimi zainteresować, ale i zainspirować do samodzielnego odkrywania tego niezwykłego kontynentu.

16+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

Czerwone Maki

„Teka drużynowego. Czerwone maki” to kolejne wydawnictwo opracowane w celu wsparcia w gromadach i drużynach realizacji zadań i zbiórek o tematyce historycznej, kształtujących postawy patriotyczne. Przedstawione propozycje zbiórek czy gier prowadzą zuchy i harcerzy szlakiem walk 2.Korpusu. Zuchy przewędrują ten szlak w towarzystwie „Misia Wojtka”, harcerze, harcerze starsi i wędrownicy biorąc udział w grach a harcerki będą mogły bliżej poznać działania tzw. PESTEK – czyli Pomocniczej Służby Kobiet w 2 Korpusie Polskim.
Dodatkowo w tece znaleźć można 20 kart do wykorzystania podczas zbiórek czy gier – takie jak: prosta majsterka maku z filcu na mundur, komiks z przygodami niedźwiedzia Wojtka, zdjęcia „Pestek” podczas różnorodnych działań czy też znaki noszone przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego.

mc

3+

BUM

Propozycja programowa o pracy z tematyką bezpieczeństwa we wszystkich grupach metodycznych. Zawiera informacje o: roli ZHP w zarządzaniu kryzysowym, zagrożeniach występujących w Polsce oraz sposobach radzenia sobie z nimi, a także metodach pracy z harcerzami ww. tematyce.

1+

Zjednoczeni w różnorodności. HAL 2011.

1 lipca 2011 r. Polska przejęła na pół roku przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, w  związku z czym Główna Kwatera ZHP wydała propozycję poruszającą tematykę krajów   członkowskich UE. To wyczerpująca pozycja, przedstawiająca podstawowe informacje oraz   ciekawostki dotyczące Unii oraz państw wchodzących w jej skład. Ponadto znajdziecie tam   wiele ciekawych pomysłów, konkursów, piosenek i zadań do wykonania podczas kolonijnych   i obozowych harców.

0

Zielone harcowanie

W poradniku zaproponowano każdej grupie metodycznej tzw. Zielone zajęcia o tematyce  proekologicznej. W książce zamieszczone są konspekty i materiały do bezpośredniego   wykorzystania na zbiórkach.

3+

Wielki Post z Janem Pawłem II

Propozycja wydana w roku beatyfikacji Jana Pawła II. Wyjaśnia, czym jest Wielki Post, jak  wykonać harcerski oraz instruktorski Znajdziemy w niej także rozważania wielkopostne oraz   opis stacji Drogi Krzyżowej. Propozycję opracowała hm. Jolanta Łaba.

0

Wakacje na Maksa

Celem tej propozycji jest pokazanie młodym ludziom, że wakacje to czas, który należy  spędzać aktywnie oraz bezpiecznie. Ukazanie walorów wsi oraz jej mieszkańców, a w   szczególności umiejętności, wiedzy i doświadczenia młodzieży wychowanej na wsi. Zawiera   liczne zadania oraz szczegółowe ich opisy. Kierunki programowe i zadania na NAL opisane w   tej propozycji wzbogacą bazę NAL o wartościowe działania.

0

Teka drużynowego. Szare Szeregi

Teka składa się z broszury oraz kart. W części pierwszej znajdziemy propozycje cyklów sprawnościowych, pomysły na zbiórki oraz gry terenowe. Część druga zawiera 10 kart – materiałów pomocniczych. Materiał przybliża historię oraz działalność Szarych Szeregów podczas II Wojny Światowej.

ss

0

Rok regionów

Bardzo obszerna propozycja realizowana w roku 2011, której zamysłem było poznanie swojej  małej Ojczyzny. Wzięło w niej udział kilkaset środowisk, które rywalizowały ze sobą o miano   Drużyny Roku Regionów. Każda z drużyn po przesłaniu raportu z podjętych działań   otrzymywała Harcerską Odznakę Regionalną.

rr

1+

Razem po zdrowie

W poradniku znajdziemy informacje na temat racjonalnego odżywiania, aktywności fizycznej  oraz wypoczynku, sposobów radzenia sobie ze stresem, oraz profilaktyki uzależnień.   Zamieszczone są w niej propozycje dla zuchów, harcerzy, harcerzy starszych oraz   wędrowników.

0

Podążając za Janem Pawłem II

Propozycja zawiera działania dla wszystkich grup metodycznych. Znajdują się w niej  rozważania, piosenki, zdjęcia oraz pomysły na gry terenowe, kalendaria, założenia do  sprawności Biała Służba 2011. Śladami, tropami, drogowskazami czy wędrówkami – zuchy,  harcerze, harcerze starsi i wędrownicy mogą poznać drogę życia Ojca Świętego. W  materiałach dotyczących tego doniosłego wydarzenia można się również dowiedzieć, co dla  Jana Pawła II znaczy „czuwam” oraz jakich wydarzeń był inicjatorem.

0

Pod namiotem praw

W broszurze znajduje się repertuar, który dotyczy praw dziecka. Do każdego z praw zostało   zaproponowanych kilka zadań. Zadania są przeznaczone dla organizatorów wszystkich form   letniego działania: stanic NAL, zastępów NAL, obozów i kolonii, biwaków drużyn i gromad.

pod namiotem

0

Mam szczerą wolę

Propozycja przygotowana wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka. Część pierwsza poświęcona jest Konwencji o prawach dziecka. Część druga dotyczy wartości harcerskich. Drużynowy odnajduje w niej przykładowe gawędy, pomysły na zbiórki a także różnego rodzaju aktywności związane z Prawem Harcerskim/Zucha oraz Przyrzeczeniem/Obietnicą. Dla zuchów powstała osobista książeczka z gotowymi rebusami, zagadkami i krzyżówkami.

2+

Duch na wakacjach

Jest to broszura zawierająca cytat na każdy dzień wakacji. Wybrane cytaty zwracają uwagę na rzeczy ważne jak emocje, postawy. Mogą posłużyć do przygotowania np. kuźnicy. Znajdziemy w niej cytaty m.in.: pisarzy, filozofów.

0

Cyferie

„CYFerie” to narzędzie adresowane do zastępów harcerskich, zastępów/patroli starszoharcerskich, zastępów/patroli wędrowniczych drużyn wędrowniczych, liczących 9-12 osób oraz gromad zuchowych. Propozycja przybliża prawa rządzące procesem cyfryzacji oraz tematy związane z nowymi technologiami.

0

Chrońmy bioróżnorodność

Propozycja opracowana przez organizacje międzynarodowe (FAO, WAGGGS, The Green Wave, YUNGA), ale zaadaptowana przez ZHP do polskich realiów. Podręcznik zawiera części: Nasza Ziemia, Nasze Powietrze, Nasza Woda, Nasz Świat oraz rozdział z materiałami i dodatkowymi informacjami (np. słowniczek). Podręcznik zachęca do zdobywania wiedzy na temat naszej planety oraz żyjących na niej organizmów. Można w nim także znaleźć opisy doświadczeń, które można samodzielnie przeprowadzić w domu.

2+

Chcę wiedzieć więcej niż wiem, umieć więcej niż umiem

Celem propozycji było przybliżenie zuchom oraz harcerzom otaczającego ich świata nauki i techniki. Dzięki realizacji zadań mogli przekonać się, że wiedza jest przydatna nie tylko w laboratorium ale także w codziennym życiu. Miała zachęcać do kreatywności, pracy nad sobą oraz odkrywania pasji.

0

Braterstwo. Propozycje dla gromad i drużyn

Propozycja Braterstwo przygotowywała nas do Zlotu 100-lecia w Krakowie. Jest to materiał wspierający pracę drużyn oraz gromad podczas Roku Braterstwa (2009). Została podzielona na 5 etapów: nasze podwórko, nasze osiedle, nasze miasto, nasz kraj oraz nasz świat. W ramach każdego z nich należało wykonać „braterskie” zadanie adekwatne do nazwy etapu.

braterstwo

0

Barwy Przyszłości

Mimo że ten program ma już 12 lat, ciągle jest bardzo interesującą pozycją, która może wzbogacić działania drużyny. Opiera się na czterech filarach, które są ciągle aktualne: wychowanie patriotyczne, obywatelskie i europejskie, wspieranie harcerstwa na wsi, wychowanie ekonomiczne, wzmocnienie wychowawczego charakteru organizacji.

2+

2 do 100 – Wasz ruch!

2 do 100 to zadanie programowe realizowane w latach 2004-2005. Zachęcało do wprowadzenia tematów skautowych do bieżącej pracy gromady lub drużyny. Przygotowywało do obchodów 100-tnej rocznicy I obozu skautowego. Zadanie składało się z trzech działań: harcerz=skaut, skautowe inspiracje, podaj lewą rękę.

0

10 kroków do 100-lecia

Propozycja złożona z 10 zadań – kroków, które przybliżały historię harcerstwa (od 1910 do 2010 roku). Będzie doskonałą inspiracją podczas planowania zbiórek lub działań dotyczących zarówno początków harcerstwa jak i historii Szarych Szeregów.

0