ODZNAKI YUNGA

ŻYWIENIE

Ludzie zawsze przygotowywali specjalne napoje i potrawy, aby uczcić uroczystości i ważne wydarzenia, od ślubów po narodziny, po koronację nowego króla lub królowej. Żywność jest tak fundamentalna dla zdrowia i życia, że jest uważana za podstawowe prawo człowieka. Każdy z nas powinien zawsze mieć dostęp do żywności, której potrzebuje, aby być zdrowym. Zainspiruj się do działania i zrób wszystko, co w Twojej mocy, by mieć zdrową i pożywną dietę.

ENERGIA

Czy wyobrażasz sobie życie bez energii? To niemożliwe! Nasze życie jest dosłownie otoczone energią, ale rzadko zatrzymujemy się, by zastanowić się, dlaczego energia jest tak ważna. Używamy energii      do gotowania jedzenia, do ogrzewania lub chłodzenia naszych domów, do oświetlenia, gdy jest ciemno,  do poruszania się i do wielu innych rzeczy. Na całym świecie ludzie zużywają coraz więcej energii. Obecnie jednak nie wszyscy mają dostęp do takiej ilości energii, jakiej potrzebują. Tymczasem większość energii, którą ludzie zużywają, pochodzi ze spalania paliw, które szkodzą naszej planecie i naszemu zdrowiu.  Na świecie jest wystarczająco dużo czystej energii odnawialnej dla każdego; musimy jednak wspólnie opracować plan i podjąć działania w celu zapewnienia każdemu możliwości korzystania z energii w czasie i miejscu, gdzie jej potrzebuje.

ZMIANY KLIMATYCZNE I SUWERENNOŚĆ ŻYWIENIOWA

Wydany przez WAGGGS materiał „Zmiany klimatyczne i suwerenność żywieniowa – przewodnik po odznace” został przygotowany we współpracy ONZ – FAO oraz konsorcjum organizacji młodzieżowych i różnych agend ONZ – YUNGA. Znajdziecie tu mnóstwo pomysłów na działania związane z ochroną klimatu oraz inspiracje do poszukiwań wiedzy o klimacie. Dowiecie się jak skutecznie zorganizować akcję informacyjną czy happeningi, a przede wszystkim przyczynić się do zmniejszenia swojego klimatycznego śladu. To wszystko, by ułożyć zestaw zadań do zdobycia wyjątkowej odznaki przygotowanej przez WAGGGS, którą będziecie mogli dumnie nosić na mundurze!

 

CHROŃMY BIORÓŻNORODNOŚĆ

Propozycja opracowana przez organizacje międzynarodowe (FAO, WAGGGS, The Green Wave, YUNGA), ale zaadaptowana przez ZHP do polskich realiów. Podręcznik zawiera części: Nasza Ziemia, Nasze Powietrze, Nasza Woda, Nasz Świat oraz rozdział z materiałami i dodatkowymi informacjami (np. słowniczek). Podręcznik zachęca do zdobywania wiedzy na temat naszej planety oraz żyjących na niej organizmów. Można w nim także znaleźć opisy doświadczeń, które można samodzielnie przeprowadzić w domu.

 

Publikacja wydana dzięki finansowaniu WWF Polska.

Print Friendly, PDF & Email
2+
Redaktor:
phm. Barbara Skrawczyńska, Hufiec ZHP Warszawa-Wola, Chorągiew Stołeczna
Recenzenci
  • hm. Aleksandra Berner
  • hm. Tadeusz Lis
  • hm. Łukasz Janiszewski