Jak mówić aby nasze ciało mówiło razem z nami a nie wbrew nam

*Całość materiałów opracowanych w projekcie Ekonomia jest kobietą pisana jest w formie żeńskiej. Mimo to mogą być one swobodnie używane również w grupach koedukacyjnych. Jeśli masz jakieś przemyślenia na temat tego scenariusza, uważasz, że coś warto byłoby zmienić, ulepszyć, dodać – napisz do nas: ekonomiajestkobieta[email protected]

Dlaczego warto: Mowa ciała zazwyczaj kojarzy nam się z trudnymi książkami dotyczącymi psychologicznych aspektów życia. Jednak wcale tak nie jest. Ponad 70% przekazu jaki kierujemy do odbiorczyń jest przekazem niewerbalnym, który kreuje nasze ciało. Dzięki każdemu gestowi komunikaty nabierają zupełnie innej formy, nieraz sprzecznej z tym co sami chcemy powiedzieć. Dlatego tak ważna jest świadomość tego, co mówi nasze ciało gdy my też mówimy.

Zadania: Jeśli chcesz wziąć udział w propozycji programowej Ekonomia jest kobietą i zdobyć jedną z części plakietki, oprócz przeprowadzenia poniższego warsztatu, wykonaj jedno z poniższych zadań.  Zadania mogą być wykonywane całą grupą lub indywidualnie. Możesz też wymyślić swoje własne zadanie związane z tematem warsztatu i wysłać do akceptacji na adres [email protected]).

 1. Zapoznajcie się ze znaczeniami różnych gestów i postaw występujących w codziennej mowie ciała. Przedstawcie je w wybranej formie.
 2. Przeanalizujcie wystąpienia polityków skupiając się na wykorzystywanych przez nich gestach. Omówcie wspólnie, dlaczego akurat takie postawy ciała zostały zastosowane.
 3. Stwórzcie poradnik dotyczący stosowanych metod mowy ciała podczas prezentacji.
 4. Bez używania słów spróbujcie przeprowadzić negocjacje biznesowe.
 5. Stwórzcie wystawę zdjęć przedstawiających różne postawy oraz gesty.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
0
Autor:
pwd. Małgorzata Szwed
Chorągiew Stołeczna
Recenzent:
hm. Anna Książek
Chorągiew Łódzka, Hufiec Łódź Widzew
Zamierzenia:
Po zajęciach/warsztatach/... uczestnik będzie:
 • wiedziała jak ważna jest mowa ciała
 • umiała wykorzystać mowę swojego ciała do podtrzymania wypowiedzi werbalnej
 • patrzeć na otoczenie dostrzegając mowę ciała innych osób
 • wiedziała jak mowa ciała może wpłynąć na sukces prezentacji
Realizowane wymagania:
Wymagania z prób realizowane poprzez te zamierzenia:
Motyw i zakres tematyczny
Motyw główny:
 • Zawody i profesje
Uszczegółowienie:

Ekonomia: moja przyszłość ekonomiczna
Zakres tematyczny:

 • Mowa ciała
Forma materiału
Typ materiału:

Pełen konspekt zajęć
Informacje organizacyjne
min
4
opt
6
maks
8
90 min.
Prowadzących: 1
Uwagi:

Wymagania lokalowe, sprzętowe i potrzebne materiały
Miejsce:

pomieszczenie
Warunki:

dostęp do prądu
Wymagane materiały:

Wydrukowane załączniki, rzutnik, kamera, laptop z głośnikami

Przebieg
1
10 min.
Dyskusja
Usiądźcie wszystkie razem i zastanówcie się czym jest mowa ciała i dlaczego jest ona tak ważna na co dzień. Zapiszcie wszystkie skojarzenia a następnie spróbujcie stworzyć hierarchię sytuacji, w których mowa naszego ciała ma największe znaczenie.
2
30 min.
Prezentacja
Nagrajcie prezentacje waszego pomysłu na biznes lub jeśli nie macie pomysłów to używając załącznika 1 z opisami codziennych czynności, nagrajcie krótkie instrukcje wraz z komentarzem. Zadaniem każdej osoby jest stanąć przed wszystkimi i spróbować opowiedzieć o własnym pomyśle na biznes lub danej czynności którą wylosowała tak jakby prowadziła wykład czy prezentację. Pamiętajcie o przedstawieniu się na samym początku. Wszystkie wystąpienia powinny zostać nagrane.
3
35 min.
Jak dużo mówi nasze ciało?
Gdy już nagrałyście wszystkie wystąpienia czas na ich obejrzenie. Zróbcie to dwa razy. Za pierwszym razem bez dźwięku zwracając uwagę na gesty osoby prezentującej, mimikę twarzy czy chociażby ruchy nóg. Za drugim razem już z dźwiękiem. Zastanówcie się na ile gesty pomagają w zrozumieniu prezentowanych treści oraz gdzie mowa ciała nie była zgodna z wygłaszanym wystąpieniem. Co było dobrze, a co możnaby zrobić lepiej?
4
15 min.
Mowa ciała
Zapiszcie kilka gestów, postaw, które pojawiły się w waszych wystąpieniach. Na podstawie załączonego materiału opisującego konkretne gesty i zastanówcie się w jakich sytuacjach nie powinno się ich używać, a kiedy mogą być bardzo pomocne w kontaktach z innymi osobami.
Pokreśl, że różne gesty mogą być interpretowane w różny sposób w zależności od sytuacji. Na przykład założone ręcę mogą oznaczać zamkniętą postawę, lub że komuś jest po prostu zimno.
Załączniki
1
Załącznik 1

Kopii:
1
Grubość:
Normalna
Druk:
Czarno-biały
Format:
A4
Dotyczy elementu zajęć: Prezentacja
2
Zaąłcznik 2

Kopii:
1
Grubość:
Normalna
Druk:
Czarno-biały
Format:
A4
Dotyczy elementu zajęć: Mowa ciała
Pobierz wszystkie załączniki