Gra miejska “Śladami Chopina” jest bardzo dynamiczną grą wykorzystującą nowe technologie. Wymaga logicznego i kreatywnego myślenia, bardziej niż znajomości ternu gry, która też oczywiście się przyda.
Zadaniem zespołu liczącego od 4 do 8 osób jest odwiedzenie miejsc związanych z życiem i twórczością Chopina w wyznaczonym limicie czasu. Zespoły otrzymują wiadomość sms albo odczytują QR kody, w celu rozwiązania zagadki określającej kolejny punkt kontrolny. Każdy zespół zaczyna z innego punktu startowego. Po dotarciu na miejsce muszą odnaleźć hasło np. datę na tablicy pamiątkowej i przesłać ją do sztabu organizatorów i na podstawie kolejnej zagadki przechodzą do kolejnej lokalizacji. Dodatkowo uczestnicy będą mieli do wykonania zadania specjalne: fotograficzne, muzyczne i artystyczne, których wykonanie skutkować będzie bonusami czasowymi. Wygra ten zespół, który uzyska najlepszy czas realizacji zrealizowania wszystkich zadań, uwzględniając wszelkie bonusy czasowe.
Autor:
Recenzent:
Zamierzenia:
Po zajęciach/warsztatach/... uczestnik będzie:- wiedział gdzie w centrum Warszawy znajdują się miejsca związane z życiem i twórczością Fryderyka Chopina
- posiadał wiedzę na temat życiem i twórczością Fryderyka Chopina
- potrafił sprawie korzystać z nowych technologii
Realizowane wymagania:
Wymagania z prób realizowane poprzez te zamierzenia:- realizacja części wymagań na Warszawską Odznakę Krajoznawczą
Motyw i zakres tematyczny
Motyw główny:
- Inne
Uszczegółowienie:
Gra Miejska
Inspiracją dla takiego formatu gry jest Encounter – międzynarodowa sieć ekstremalnych gier miejskich (www.warsaw.en.cx)
Zakres tematyczny:
- Życie i twórczość Fryderyka Chopina
Forma materiału
Typ materiału:
Pełen konspekt zajęć
Informacje organizacyjne
40
60
88
Wymagane: Sprawne posługiwanie się komputerem, telefonem komórkowy, Internetem, wielozadaniowość
Liczba uczestników zależy od ilości osób w zespołach. Sugerowana liczba osób w zespole 4-8, optymalna 6. Osoby prowadzące grę należy podzielić na dwie ekipy: sztab i punktowych. W czasie gry potrzebni są 2 punktowi przy zadaniach specjalnych (pl. Zamkowy i Łazienki Królewskie). Sztab to grupa osób rejestrujących tempo realizacji zadań przez zespoły. Każda osób ze sztabu ma pod swoją opieką od 3 do 5 zespołów. Ich zadaniem jest przesłanie sms z pierwszą zagadką, rejestrowanie czasu realizacji zadań, przesyłanie informacji z formatem hasła (w razie potrzeby), podliczanie punktów za realizacje zadań specjalnych, utrzymywanie kontaktu z zespołem, przesłanie ostatnie zagadki z lokalizacją miejsca zbiórki.
Wymagania lokalowe, sprzętowe i potrzebne materiały
Miejsce:
Gra odbywać się będzie po terenie Nowego i Starego Miasta, Powiśla oraz Śródmieścia Północnego. Granice terenu gry wyznaczają następujące ulice: od północy – Świętojerska, Mostowa, Boleść, Anielewicza; od zachodu – Andersa, Marszałkowska; od południa – Świętokrzyska, Tamka; od wschodu – rzeka Wisła.
Warunki:
Dostęp do prądu i Internetu
Wymagane materiały:
Komputery, telefony komórkowe, fotokody, wygodne kanapy i kawa dla sztabu.
Materiały uczestnika:
Wyposażenie zespołu: telefon komórkowy z aplikacją do odczytywania fotokodów, dostępem do Internetu i z wbudowanym aparatem fotograficznym; opcjonalnie mapa Warszawy, bilety komunikacji miejskiej.
Ubiór uczestnika:
Wygodny do szybkiego poruszania się po mieście. Proponowane chusty.