*Całość materiałów opracowanych w projekcie Ekonomia jest kobietą pisana jest w formie żeńskiej. Mimo to mogą być one swobodnie używane również w grupach koedukacyjnych. Jeśli masz jakieś przemyślenia na temat tego scenariusza, uważasz, że coś warto byłoby zmienić, ulepszyć, dodać – napisz do nas: [email protected]
Dlaczego warto: Rozmowa rekrutacyjna to moment, w którym dziewczyna występuje przed ważną publicznością i ma ją przekonać, że jest najlepszą osobą do pracy, do jakiej kandyduje. Często nawet największa wiedza nie wystarcza, żeby przekonać do siebie pracodawcę/pracowdawczynię i uzyskać wymarzoną pracę. Przećwiczona rozmowa rekrutacyjna, pozwala w trakcie naboru do pracy czuć się pewniej i swobodniej, umożliwia dużo lepszą prezentację siebie i umożliwia skupienie się na odpowiedziach.
Zadania: Jeśli chcesz wziąć udział w propozycji programowej Ekonomia jest kobietą i zdobyć jedną z części plakietki, oprócz przeprowadzenia poniższego warsztatu, wykonaj jedno z poniższych zadań. Zadania mogą być wykonywane całą grupą lub indywidualnie. Możesz też wymyślić swoje własne zadanie związane z tematem warsztatu i wysłać do akceptacji na adres [email protected]).
- Napisz ogłoszenie rekrutacyjne, którego ty jesteś idealną docelową kandydatką. Wskaż w nim swoje mocne punkty.
- Przygotujcie z koleżanką scenkę przedstawiającą idealną rozmowę rekrutacyjną i ją nagrajcie.
- Przygotuj szablon pajacyka, który będzie miał ruchome części, pozwalające wyrazić różne uczucia.
- Narysuj gesty jakich należy unikać podczas rozmowy rekrutacyjnej.
Autor:
Recenzent:
Zamierzenia:
Po zajęciach/warsztatach/... uczestnik będzie:- znała podstawowe elementy mowy ciała i potrafiła z nich korzystać
- wiedziała jak się zachowywać na rozmowie rekrutacyjnej
Realizowane wymagania:
Wymagania z prób realizowane poprzez te zamierzenia:Motyw i zakres tematyczny
Motyw główny:
- Zawody i profesje
Uszczegółowienie:
Ekonomia - moja przyszłość ekonomiczna
Zakres tematyczny:
- rozmowa rekrutacyjna
Forma materiału
Typ materiału:
Pełen konspekt zajęć
Informacje organizacyjne
4
8
12
Wymagania lokalowe, sprzętowe i potrzebne materiały
Miejsce:
Jasna sala z dobrym oświetleniem sztucznym, 2 krzesła i stół.
Warunki:
źródło zasilania prądem
Wymagane materiały:
Aparat, na którym można nagrywać filmiki wraz z kablem do laptopa lub komputera (monitora), na którym będzie można obejrzeć nagrane materiały. Flipchart z pisakami lub tablica lub inny materiał do rysowania w dużym formacie.
Materiały uczestnika:
Uczestniczki przynoszą wydrukowane swoje CV.
Przebieg
Pierwsze wrażenie
a. Zwracamy uwagę na adekwatność stroju do stanowiska, na które chcemy się dostać. Jeśli na szeregowe stanowisko pracy to nie garnitur i biżuteria, jeśli stanowisko kierownicze to marynarka, schludny wygląd.
b. Mówimy, że na rozmowie reprezentujemy siebie, a nie to co mamy. Buty! Mówią o człowieku. Brudne i zniszczone mogą świadczyć osobie niedbałej.
c. Zęby i uśmiech tym zaczynamy rozmowę, muszą być świetne i bez zastrzeżeń.
Mowa ciała
Podsumowując podajemy przykłady z książki lub z własnego doświadczenia, zwracamy uwagę o czym trzeba pamiętać na rozmowie:
a. Mimika twarzy, uśmiech, pogodne czoło, patrzenie prosto na rekrutera/rekruterkę, na jego/jej czoło (sprawia wrażenie, że patrzymy w oczy)
b. Ręce luźno leżą na stole
c. Pozycja wyprostowana, nie sztywna, delikatnie oparta
d. Nogi pod krzesłem
e. Głowa zwrócona na rozmówcę
Prowadząca staje na środku sali i zaprasza dziewczyny, żeby ustawiły ją w pozycji najlepszej do rozmowy z pracodawcą/pracodawczynią.
Adekwatność naszych umiejętności
a. Umiejętność pracy w grupie-umiesz się skupić w hałasie, nie jesteś wybuchowa - praca wymaga komunikacji z innymi osobami, niekoniecznie w jednym i tym samym dziale
b. Znajomość języków obcych-prawdopodobnie będziesz musiała umieć przekazać to co zrobiłaś po angielsku
c. Znajomość Office – firma pracuje na programach Office czyli Outlook, Excell i Word
Zwracamy uwagę, że przychodząc na rozmowę trzeba spełnić te oczekiwania.
Rozmowa rekrutacyjna
Wymagania:
a. Dobra znajomość Excell
b. Umiejętność pracy w grupie
c. Szybkość reagowania na zmiany
Nagrywamy film z jedną dziewczyną, która przychodzi na rozmowę. Ważne, każda kandydatka wychodzi za drzwi, nagranie zaczynamy w momencie kiedy ona te drzwi otwiera. Jeśli mamy dość czasu, możemy to zrobić z każdą z nich. Prowadząca odgrywa rekruterkę. Scenka, ma trwać tylko 1-2 minuty. Nagrywanie ograniczamy tylko na wejście, moment przywitania, siadanie i pierwsze pytania rekruterki. Jeśli nie będzie chętnych do nagrania się, można przekonać dziewczyny komentarzem, że przećwiczenie tej rozmowy pozwoli im przełamać swoje bariery i ograniczenia. Zyskają kapitał, który podczas przyszłych rozmów pozwoli im na zachowanie „zimnej krwi” podczas rozmowy. Pytania:
a.) jak się pani nazywa,
b.) na jakie stanowisko chce pani zostać przyjęta,
c.) czemu akurat to stanowisko.
Odtwarzamy film na większym ekranie. Prosimy wszystkie dziewczyny, żeby wypowiadały swoje uwagi i znalazły słabe i mocne punkty.
Czas: 20 minut
Nagrywamy ponownie to samo z tymi samymi osobami, dając im możliwość poprawienia swoich niedoskonałości. Wskazane jest zmiana pytań rekruterki, teraz to mogą być, po przywitaniu:
a.) czy zna pani Excell, na jakim poziomie
b.) czy pracowała pani w Outlooku, co pani w nim robiła. Organizowała spotkania? Planowała wydarzenia?
c.) czy umie pani pracować w grupie, dlaczego pani tak uważa?
Odtwarzamy ponownie nagrania, teraz grupa ma za zadanie wyłapać „pozytywne” zachowania w trakcie rozmowy.
Czas: 20 minut
Powtarzamy ćwiczenie, tym razem, rekruterka ma ze sobą CV nagrywanej dziewczyny i po przywitaniu zadaje pytania o zainteresowania:
Książki - Co pani ostatnio czytała, jakiego autora?
Pływanie - gdzie pani pływa, jakim stylem, na jakim dystansie?
Jazda rowerem - jakim rowerem pani jeździ, gdzie pani ostatnio była?
Pytania te, mają uświadomić dziewczynom, jak ważne jest pisanie w CV prawdy, którą możemy potem obronić. Za każdym razem kiedy przygotowujemy się do rozmowy rekrutacyjnej, gdzie są wskazane konkretne oczekiwania trzeba się przygotować na konkretne pytania dotyczące danej dziedziny. Możemy filmy odtworzyć i raz jeszcze wskazać mocne punkty kandydatki.
Czas: 25 minut