Strefa Zdalnych Inspiracji

Druhny i Druhowie!
Serdecznie zapraszamy Was do lektury wniosków, sugestii i pomysłów dotyczących pracy zdalnej w drużynach i gromadach. Zbliżająca się przerwa świąteczno-sylwestrowa może być okazją do poprawienia jakości działań w swojej jednostce, a zbudowanie zaangażowania uczestników może zaprocentować większą frekwencją w czasie pierwszych zimowo-wiosennych zbiórek na żywo. Jeśli w 2021 roku będzie potrzebny powrót obostrzeń i ponownie zostanie narzucony zakaz organizacji zbiórek i biwaków – z pewnością lektura niniejszych wskazówek się przyda.

Niniejszy dokument, a właściwie pięć dokumentów, jest wynikiem pracy Strefy Zdalnych Inspiracji, która odbyła się online 19. listopada 2020 roku. Po dyskusjach w grupach metodycznych zadaliśmy sobie sześć ważnych pytań, a następnie w oparciu
o wnioski z dyskusji odpowiedzieliśmy na nie. Systematyka każdego z dokumentów jest mniej więcej taka sama – dzięki temu łatwiej porównacie konkretny aspekt pracy zdalnej, jeśli pracujecie w swojej jednostce więcej niż jedną metodyką. Pytania, które
zadaliśmy, brzmią:
1. Na co zwrócić szczególną uwagę prowadząc działalność online?
2. Czego się wystrzegać prowadząc działalność online?
3. Jak realizować instrumenty metodyczne (stopnie, sprawności, naramienniki)?
4. Jak pracować systemem małych grup?
5. Jak wykorzystać otoczenie zewnętrzne – podwórka, zabudowania, tereny naturalne?
6. Jak wykorzystać zasoby ludzkie – rodziców, rodzeństwo?

Zdalne Inspiracje są przedstawione z poziomu metodyk:
1. zuchowa,
2. harcerska,
3. starszoharcerska,
4. wędrownicza.

Zupełnie osobnym dokumentem jest „Aplikacje”, w którym krótko opisaliśmy oprogramowanie i aplikacje zaproponowane w czasie Strefy Zdalnych Inspiracji.

Mamy nadzieję, że przyda się to Wam w pracy zdalnej, która – mamy nadzieję – będzie tymczasowa. A wszystkim czytelnikom życzymy dużo zdrowia i szybkiego powrotu do normalności!

Z harcerskim pozdrowieniem – Czuwaj!
Kadra Strefy Zdalnych Inspiracji

Kadra Strefy Zdalnych Inspiracji