Propozycja WAGGGS na Dzień Myśli Braterskiej 2023 „Nasz świat, nasza bezpieczna przyszłość. Środowisko i pokój”.

W 2023 tematem propozycji opracowanej przez zespół wolontariuszek WAGGGS są zmiany klimatyczne i rola, jaką odgrywają w zakłócaniu globalnego pokoju i bezpieczeństwa. W trakcie realizowania propozycji wspólnie z bohaterką Miku wyruszamy w podróż, aby poprzez różne działania zwrócić uwagę na pokój i równowagę na świecie oraz stać się świadomymi liderkami i liderami z zakresu ekologii. Dowiadujemy się też, w jaki sposób kwestie środowiskowe dotykają wszystkich, a w największym stopniu dziewczęta i kobiety. Dużo uwagi jest poświęcone utrzymaniu pokoju jako stanu zdrowej równowagi w naturze i w naszym związku z naturą.

W tym roku realizując propozycję programową w drużynie, będziecie mogli zastanowić się, jak możecie uczyć się od natury i współpracować z nią, aby stworzyć bardziej pokojową i bezpieczną przyszłość dla dziewcząt i chłopców na całym świecie.

Propozycja programowa na Dzień Myśli Braterskiej jest globalnym programem realizowanym przez skautki i skautów na całym świecie. Jest więc wspaniałą okazją do rozpoczęcia lub kontynuowania współpracy z drużyną skautek i skautów z innego kraju, do czego serdecznie zachęcamy. Propozycja programowa może być z powodzeniem wykorzystana do zdobywania sprawności zuchowych czy stopni harcerskich. Zachęcamy, by realizować ją zarówno na specjalnych spotkaniach i uroczystościach związanych z DMB, jak i jako część programu drużyny podczas całego roku harcerskiego.

Przygotowaliśmy dla Was karty sprawności zuchowych i harcerskich, które możecie wykorzystać i zdobywać realizując jednocześnie zadania z propozycji programowej WAGGGS na DMB 2023 „Nasz świat, nasza bezpieczna przyszłość. Środowisko i pokój”. Zanim wybierzecie sprawności, zapoznajcie się z treścią propozycji programowej i zdecydujcie, które zadania z propozycji chcecie wykonać i które sprawności jednocześnie chcecie zdobyć.

Zrealizuj globalną propozycję programową WAGGGS na DMB, zdobądź plakietkę i nawiąż przyjaźnie z innymi harcerkami, harcerkami oraz skautkami i skautami z całego świata.

Więcej znajdziesz w samej propozycji programowej.

Materiał jest tłumaczeniem oryginalnej wersji wydanej w oficjalnych językach WAGGGS, którą można znaleźć tutaj: https://www.wagggs.org/en/resources/world-thinking-day-2023-activity-pack/

2+

Czuwam dla siebie

Jesteśmy po, a może i jeszcze przed kolejnymi, zawirowaniami w pandemii. Za naszą wschodnią granicą jest wojna. Pomagamy, ale zarazem nas samych też przecież to dotyka. A jak wiemy z kursów pierwszej pomocy „dobry ratownik to bezpieczny ratownik” i  dotyczy to nie tylko zdrowia fizycznego ale i psychicznego. Akcja Czuwam dla siebie ma za zadanie zwrócenie uwagi i pokazanie, że w trakcie każdej służby, ale i po prostu działań harcerskich należy dbać o siebie.

W materiałach znajdziecie:

0) Rozwój psychofizyczny i jak go wspierać?
0) Czym są emocje?

1) rozpisany trop zuchowy “Mistrz emocji”,
2) zbiórkę przeznaczoną dla harcerzy,
3) zbiórkę przeznaczoną dla harcerzy starszych,
4) materiały dla wędrowników – 4.materiał indywidualny / 4a.Zbiórka “Opanować emocje”  / 4b. Zbiórka “Emocjonujące emocje”

5) artykuł “Jak dobrze podsumowywać wspólną służbę?” (i każde inne działanie) – wszak to w trakcie podsumowania można podjąć refleksję, która może wpłynąć na nasze kolejne działania,
6) artykuł “Umiem w emocje” i co to tak naprawdę znaczy…,
7) literaturę uzupełniająca – spis ciekawych książek na temat emocji i zdrowia psychicznego – dowiedz się więcej,
8) dotychczasowe materiały w CBP powiązane z pracą z emocjami, zdrowiem psychicznym – zainspiruj się!

9) Polecamy też konspekty z tygodnia emocji w propozycji pandemicznej – Zdalne Harce! np. konspekt dla metodyki harcerskiej

 

4+

Cnoty św. Jerzego – gawędy

DROGI DRUŻYNOWY! DROGA DRUŻYNOWA!
Oddajemy w Wasze ręce cykl gawęd o cnotach św. Jerzego. Jest to siedem krótkich historii o wybranych świętych, które opowiadają o wierze, nadziei, miłości, roztropności, sprawiedliwości, męstwie i umiarkowaniu. Możecie wykorzystać go w trakcie zajęć, wędrówek i ognisk na zbliżających się obozach lub podczas zbiórek w nowym roku harcerskim. Po każdej opowieści znajdziecie kilka pytań, które możecie zadań swoim harcerzom. Mogą być one tematem dłuższych przemyśleń lub początkiem dyskusji w zastępie/drużynie.

Pod gawędami znajdziecie również kilka zadań, które pozwolą Wam wspólnie rozpocząć pracę nad daną cnotą. Materiałem posłużyć się mogą drużyny harcerskie, starszoharcerskie, i wędrownicze. Możecie skorzystać z niego według potrzeb Waszych harcerzy oraz dostosowywać go do wybranej przez Was formy. Mamy nadzieję, że stworzony materiał będzie dobrą okazją do rozwoju religijnego Waszych harcerzy!

3+

Nadzieja na Święta

129958886_439602914098340_3478219356004114100_o

“Nadzieja na Święta” to propozycja stworzona przez Zespół ds. Etyki Środowiskowej Chorągwi Gdańskiej specjalnie z okazji tegorocznych, niezwykłych Świąt.

W propozycji znajdziecie 10 pomysłów na aktywności podczas (zdalnych) zbiórek  z drużyną w grudniu oraz 10 instrukcji wykonania ozdób i prezentów świątecznych.

Czeka na Was quiz na platformie Kahoot, gra online, pomysł na kolędowanie, zaskakujące prezenty i wiele wiele więcej. Wszystko w ekologicznym duchu!

 

Wybierz to, co interesuje Cię najbardziej, mieszaj różne aktywności, stwórz z nich jedno lub 3 spotkania – tak jak chcesz!

Pomysły możesz wykorzystać podczas spotkania z drużyną/gromadą, ale także w gronie instruktorskim.

Jest Nadzieja na te Święta!?
1+

Jan Bytnar “Rudy” – Bohater Hufca

Przed Tobą propozycja programowa przygotowana specjalnie, aby na nowo spojrzeć na niezwykła postać, jaką jest Jan Bytnar „Rudy”. Dla nas jest nie tylko bohaterem hufca a wzorem do naśladowania! Dlatego przygotowaliśmy konspekty zbiórek, gier, dzięki którym przybliżycie w swoich środowiskach postać Janka Bytnara „Rudego”, przypomnicie sobie najważniejsze momenty jego życia, jego zainteresowania oraz umiejętności. Podczas różnych czynności cofniecie się do czasów II Wojny Światowej, dowiecie się, czym zajmowali się harcerze Szarych Szeregów oraz sami spróbujecie swoich sił w akcjach małego sabotażu!
Mamy wielką nadzieję, że skorzystacie z poniższej propozycji i że realizacja jej przyniesie Wam tyle samo radości, co nam jej pisanie!

1+

Propozycja WAGGGS na Dzień Myśli Braterskiej 2022. Nasz świat, nasza równa przyszłość

Tegoroczny Światowy Dzień Myśli Braterskiej rozpoczyna trzyletnią podróż, w którą wyruszają harcerki, harcerze, skautki i skauci, by stać się świadomymi ekologicznie liderkami i liderami w swoim życiu i zachowaniu oraz życiu swoich społeczności.

Przez kolejne trzy lata propozycja programowa WAGGGS będzie opierać się na temacie środowiska. Co roku będziemy ten temat rozbudowywać i badać powiązania pomiędzy środo­wiskiem a innymi globalnymi problemami.

okładka_DMB 2022

Zrealizowanie tej propozycji programowej pozwoli harcerkom i harcerzom oraz skautkom i skautom na całym świecie na:

Odkrywanie kwestii związanych ze środowiskiem:

  • Poszerz wiedzę na temat zmian klimatu i zrozum, dlaczego to taka ważna kwestia;
  • Odkryj globalne problemy środowiskowe, które wymagają pilnego rozwiązania;
  • Zrozum, jak nasze działania i zachowania wpływają na środowisko naturalne.

Przećwiczenie postawy równości płci:

  • Zrozum, dlaczego kobiety i dziewczęta są
    bardziej dotknięte zmianami klimatu.
  • Zastanów się, jaki jest związek pomiędzy równością płci a środowiskiem. Pomyśl o własnym życiu i otoczeniu.
  • Dowiedz się, jakie działania możesz podjąć na rzecz środowiska naturalnego.

Podjęcie działania:

  • Określ, co należy zmienić, by chronić środowisko.
    Zaplanuj, jak możesz chronić środowisko w swoim codziennym życiu.
  • Zainspiruj się do zabierania głosu i podejmowania działań na rzecz środowiska.
  • Wspieraj innych, by mieli odwagę działać w swoich społecznościach.

 

4+

Kalendarz Adwentowy 2021

Kalendarz Adwentowy 2021 jest materiałem stworzonym przez Hufiec ZHP Legionowo w którym znajdziecie zadania na każdy dzień Adwentu przypisane do poszczególnych grup metodycznych. Zachęcamy do pracy z nimi całe rodziny!

Instrukcja do kalendarza adwentowego:

1. Wydrukuj odpowiedni plik (np. kalendarz zuchowy).

2. Wytnij w miejscu gdzie znajdują się przerywane linie na stronie pierwszej i trzeciej (strony granatowe).

3. Sklej pierwszą i druga stronę tak by wycięte okienka znajdowały się centralnie nad tekstem zadań adwentowych pierwszej części adwentu.

4. Sklej trzecią i czwartą stronę tak by wycięte okienka znajdowały się centralnie nad tekstem zadań adwentowych drugiej części adwentu.

5. Sklej dwa gotowe zestawy pustymi stronami do siebie. 

6. Każdego dnia otwieraj okienko z odpowiednią datą i wykonaj zadanie.

Powodzenia!

1+

Komenda z Pandą

Przekazujemy na Twoje ręce materiał opracowany przez ZHP na podstawie programu WWF „Program z Pandą”. Poniższy materiał ma na celu pomóc Ci dokonać autoanalizy pracy Twojej komendy i środowiska oraz wskazać działania, jakie możesz podjąć w tym momencie.
Kolejne rozwiązania, związane z tworzeniem programu i pracą z kadrą, znajdziesz z załącznikach do Polityki Środowiskowej ZHP.

0

Program warsztatów ratowniczych dla ratowników ZHP

Program warsztatów ratowniczych dla ratowników ZHP

Cele:

  • Poszerzenie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy.
  • Doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy.
  • Pozyskanie wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w okresie pandemii.
  • Rozpowszechnianie idei powszechnego dostępu do automatycznych defibrylatorów zewnętrznych.
  • Zwrócenie uwagi na wszechstronność umiejętności ratownika ZHP

Program jest dostosowany dla osób po Wędrowniczym Kursie Pierwszej Pomocy Harcerskiej Szkoły Ratownictwa lub/i kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

 

1+

Turniej gromad i zastępów – INSPIRACJE METODYCZNE DLA MAŁYCH GRUP

Turniej-Zastępów-12

turniejStrona2

 

Turniej gromad i zastępów był wieloletnią propozycją programową ZHP na lata 2014-2018 umieszczoną na stronie internetowej działania. Celem Turnieju była popularyzacja systemu zastępowego (w tym Zastępów Zastępowych), jako elementu metody harcerskiej, a także popularyzacja sześciu kierunków programowych, jakie XXXVIII Zjazd ZHP przyjął na lata 2014-2018.

Materiał to zbiór kilkudziesięciu inspiracji dla każdej z metodyk do pracy w małych grupach.  To bank pomysłów na ciekawe działania w oparciu o sprawności harcerskie.

 

Turniej-Zastępów-12

2+

Odznaka Dnia Myśli Braterskiej

Strona WWW (11)

Odznakę Dnia Myśli Braterskiej mogą zdobywać zuchy, harcerze, harcerze starsi i wędrownicy, realizując wymagania odpowiednie dla danej metodyki. Poprzez zdobywanie odznaki będziecie mieć okazję zapoznać się z ideą DMB i świętować go w nowy, nieco inny sposób. Będziecie mieli szansę podjąć szereg aktywności, które przyczynią się do zwiększenia wiedzy na temat DMB, a także do odkrywania różnorodności skautowego świata, który oferuje nam znacznie więcej, niż moglibyśmy sobie wyobrazić.

12+

Akcja “CZUWAM!” 2020/2021

okładkaCBP

Żyjemy, by zmieniać świat na lepszy! Potrzeba przeciwdziałania zagrożeniom przyrody jest jednym z najważniejszych globalnych wyzwań współczesnego świata, a szósty punkt Prawa Harcerskiego „Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać” przypomina nam o tym w sposób naturalny i zobowiązuje do działania. Akcja „Czuwam dla Ziemi” to ogólnopolska inicjatywa realizująca cele Strategii ZHP w obszarze „Odpowiedzialni społecznie”, do której może dołączyć każdy drużyna i gromada – zastęp oraz szóstka. Akcja „Czuwam dla Ziemi” to kształtowanie postaw oraz działań na rzecz poszanowania przyrody, zasobów naturalnych oraz Ziemi. To praca nad dobrymi nawykami w duchu less waste, uwrażliwienie na otaczający świat przyrody – to zwiększenie świadomości i służba na jej rzecz. To także przygoda przy zdobywaniu odznak WOSM i WWF Earth Tribe: Champions for Nature i Tide Turners Plastic Challenge! To działania metodyczno-programowe, wyzwania oraz finał, przypadający na 22-25 kwietnia 2021 roku. To szeroka kampania społeczna zainicjowana przez ZHP. To również znakomita okazja do przeprowadzenia naboru. Działania w ramach „Czuwam dla Ziemi” to zaproszenie do zmiany świata na lepszy, do której każdy może dołączyć!

Screenshot 2020-06-05 09.35.45

PUBLIKACJE “Champions for Nature” oraz “Tide Turners Plastic Challenge” wraz z Narzędziownikami dostępne TUTAJ

loga8

7+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

Aktywni Obywatele Świata

Edukacja globalna to część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza jego zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca. Jej celem jest przygotowanie odbiorców do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości. Jest także globalnym wymiarem edukacji obywatelskiej i obejmuje edukację rozwojową, edukację o prawach człowieka, edukację o zrównoważonym rozwoju, edukację na rzecz pokoju i zapobiegania konfliktom oraz edukację interkulturalną.

Aktywni Obywatele Świata (AOŚ) to projekt poświęcony szeroko pojętej edukacji globalnej. Był realizowany w latach 2015-2017 przy Głównej Kwaterze ZHP. Jego celem było wzmacnianie propozycji programowych, rozwijanie wiedzy i kompetencji, a także postaw promowanych przez edukację globalną. Miła za zadanie kształtować wśród harcerek i harcerzy globalną postawę obywatelską, dążącą do stałego, ochoczego podejmowania działań na rzecz bardziej sprawiedliwego i przyjaznego świata. Harcerki i harcerze biorący udział w projekcie mieli szansę na zrozumienie globalnych współzależności oraz wzbudzenie poczucia wpływu – sprawczości poprzez bardziej świadome wybory w życiu codziennym. Potrafią wykorzystywać okazje i możliwości do działania w myśl zasady „Myśl globalnie, działaj lokalnie”.

Projekt skierowany był bezpośrednio do instruktorek i instruktorów, wędrowniczek i wędrowników oraz do drużynowych, a pośrednio do wszystkich grup metodycznych, z którymi oni współpracują.

Projekt „Aktywni Obywatele Świata” trwał 3 lata (2015-2017) i swoimi działaniami objął 7 krajów: Szkocja, Słowacja, Czechy, Niemcy, Polska, Słowenia, Grecja) oraz partnerstwo z WOSM i WAGGGS. Opierał się na współpracy organizacji skautowych z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się edukacją globalną. Zakres tematyczny projektu był silnie związany z Celami Zrównoważonego Rozwoju sformułowanymi przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Projekt „Aktywni Obywatele Świata” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2015 r. oraz ze środków Unii Europejskiej. Za treści odpowiada Związek Harcerstwa Polskiego, niekoniecznie odzwierciedlają one stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz stanowisko Unii Europejskiej.

Głównym działaniem projektu Aktywni obywatele Świata była propozycja programowa ŚWIATOZMIENIACZE: Cel dobro. Uwydatnia ona znaczenie edukacji globalnej w harcerskim wychowaniu oraz dostarcza wielu pomysłów na poruszanie tej tematyki w drużynach. Przy podejmowaniu akcji w ramach bycia światozmieniaczami bardzo pomocne mogą się okazać załączone materiały, a w dłuższym okresie Globalny Kompas i Indywidualny Globalny Kompas.

Niniejsza propozycja ma na celu podsumowanie 100 lat doświadczeń Związku Harcerstwa Polskiego i potwierdzanie aktualności słów Roberta Baden-Powella: „Być dobrym to coś, ale postępować dobrze to znacznie więcej”. Kierowani tą myślą zwracajmy większą uwagę na to, jakich harcerzy wychowujemy oraz na jakość podejmowanych przez nich i nas działań.

Materiały w CBP
ŚWIATOZMIENIACZE: Cel dobro.
Wytyczne do Odznaki Skautów Świata
Ekonomia jest kobietą
Connect. Propozycja programowa na DMB 2016
Każdy inny, wszyscy równi
Młodzieżowy przewodnik po bioróżnorodności
Gra “Przejścia” – materiał
Woda jest życiem
Seria związana z ochroną środowiska – Zielony Płomień
Poradni Harcerz w Lesie
Zajęcia “Działaj odpowiedzialnie”
Globalna Akcja Teraz
Kierunek Azja

Inne polecane źródła (w języku polskim):
Baza otwartych zasobów e-globalna
Kalkulator śladu węglowego
Fundacja Edukacja dla Demokracji
Nasz zielony footprint – artykuł Na Tropie
Fundacja “Kupuj odpowiedzialnie”
Cele Zrównoważonego Rozwoju
Akcja dla Globalnego Południa (Polska Zielona Sieć)
Fair Trade Polska
UNHCR Polska
Amnesty International Polska
UNICEF Polska
Polska Akcja Humanitarna
Raporty o Celach Zrównoważonego Rozwoju (Agenda 2030)
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka

Inne polecane źródła (w języku angielskim):
The Scout Donation Platform – platforma fundraisingowa dla skautów z całego świata
Time to be welcome – inicjatywa Irlandzkich skautów
Ureport – platforma komunikacyjna, ku inspiracji
UNHCR (najnowsze statystyki i raporty nt. sytuacji uchodzców)
How rich I am (możliwość sprawdzenia, którym z kolei najbogatszym człowiekiem świata jesteś)
Water Footprint (wszystko na temat śladu wodnego)
Messengers of Peace

0

ŚWIATŁO SŁUŻBY BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU 2020

„Służba” to wymagające słowo, czasem wydające się niemodne lub niedzisiejsze. Ale nie dla harcerza! To słowo, do którego ciągle trzeba wracać i patrzeć, jak realizuje wynikające z niego zobowiązania w swoim harcerskim życiu. Przyglądać się harcerskiej służbie będziemy w blasku ognia z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Dlatego tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju to „Światło służby”. Chcemy w nowonarodzonym Jezusie zobaczyć Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć (por. Mk 10,45).

0

Fałszywe informacje? Czuwaj!

Fałszywe informacje? Czuwaj! to propozycja programowa Programowego Ruchu Odkrywców przygotowana we współpracy ze specjalistami z zakresu fact-checkingu ze Stowarzyszenia Demagog.

Związek Harcerstwa Polskiego zostanie zlikwidowany. Główna Kwatera ZHP będzie przejęta przez call center firmy zajmującej się sprzedażą cudownych garnków. Sami harcerze mają zostać zweryfikowani przez policję pod kątem tworzenia tajnej organizacji o charakterze zbrojnym.

Taka jest prawda. Znamy pięciu policjantów i człowieka z rządu, którzy mogą to potwierdzić. Poza tym sam wiesz, jaki hejt wylewał się od czasu do czasu na ZHP. Nie uważasz, że to możliwe?

Jeśli ciągle nam nie wierzysz, to szacun dla Ciebie. Przeszedłeś pierwszy test. A nawet jeśli przez chwilę myślałeś, że to wszystko fakty, nie przejmuj się. Wszyscy będziecie mieli okazję nabyć i rozwijać własną odporność na fałszywe informacje.

Takiej okazji nie można przepuścić. Nie dziś. Im mocniej jesteśmy związani z nowoczesnym światem, tym częściej zmagamy się z całą masą informacji. Internet jest nimi wprost zalewany. W 2019 roku co minutę na Twitterze pojawiało się 511 200 tweetów, a na Instagramie 55 140 zdjęć (źródło: Data Never Sleeps 7.0.). W bałaganie nowości internetowych, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów prasowych, wiadomości od rodziny, znajomych i ludzi zupełnie obcych czasem można zgubić orientację.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Demagog w 2019 roku, najpopularniejszym źródłem informacji wśród młodych ludzi jest Facebook (źródło: raport „Krytyczny umysł” 2019 r.). Problem w tym, że to właśnie w mediach społecznościowych publikuje się i udostępnia najwięcej nieprawdziwych informacji (źródło: raport „Dezinformacja w sieci”, 2018 r.). Mimo to co piąta młoda osoba nawet nie zastanawia się nad rzetelnością docierających do niej przekazów (źródło: Demagog 2019).

Na szczęście z informacyjnym chaosem i nieświadomością zagrożeń można sobie poradzić. Programowy Ruch Odkrywców, przy wsparciu doświadczonego w pracy z informacją Stowarzyszenia Demagog, proponuje Wam krótki poradnik i wiele zadań, dzięki którym dowiecie się:

  • Jak z ogromu informacji wybrać to, co naprawdę istotne?
  • Jak skutecznie docierać do informacji, których akurat potrzebujesz?
  • Jak analizować przekazy medialne, aby wyrobić na ich podstawie własną, niezależną opinię?
  • Jak uczciwie tworzyć informacje, posługiwać się nimi i przekazywać je innym osobom?

Przy okazji zdobywania odpowiedzi na te cztery pytania, konieczne będzie m.in. zdobycie umiejętności rozpoznawania fałszywych informacji, odróżniania faktów od opinii i korzystania z wiarygodnych źródeł. O wszystkim pamiętaliśmy.

Rozwijając własną zdolność do pracy z informacjami, możecie sprawić, że nasz świat będzie miejscem bliższym prawdzie, uczciwości i wzajemnemu zrozumieniu. Jeśli przyświecają Wam podobne ideały, zapoznajcie się z naszym poradnikiem i zorganizujcie dla Waszych drużyn zbiórki według proponowanych scenariuszy. Harcerze nieraz pokazywali, że są w stanie zmieniać świat na lepsze. Wierzymy, że i tym razem Wam się to uda. Powodzenia!

Materiały znajdziecie także na stronie odkrywcy.zhp.pl.

0

Free Being Me – Dobrze być sobą 11-14 lat

fbm2_okładka

Program edukacyjny Dobrze być sobą jest tłumaczeniem programu Free Being Me , opracowanego i wydanego przez Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek (WAGGGS) w partnerstwie z firmą Dove. Dobrze być sobą składa się z:

propozycji programowej z cyklem zbiórek dla dziewcząt i chłopców w wieku 7–10 lat,

– propozycji programowej z cyklem zbiórek dla dziewcząt i chłopców w wieku 11–14 lat,

– przewodnika dla drużynowych.

 

3+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

Surf Smart – Bezpiecznie online

Surf_Smart_badge_CGtkp91.width-500

Program Surf Smart jest efektem współpracy specjalistów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego firmy Symantec i ekspertów ds. edukacji nieformalnej WAGGGS. Stanowi on unikalne źródło wiedzy, które zapewni pokoleniu dziewcząt i kobiet, a także chłopców i mężczyzn wiedzę i umiejętności niezbędne do ochrony siebie i innych online. Surf Smart umożliwia wszystkim, a szczególnie dziewczętom i młodym kobietom, bezpieczne korzystanie z Internetu. Pomaga to osiągnąć cel 5. SDG (Cele Zrównoważonego Rozwoju; cel 5: Osiągnąć równość płci oraz wzmocnić pozycję kobiet i dziewcząt).

0

Lato z finansami

 

Finanse niejednemu wydają się trudne i nudne, tymczasem my, Wydział Wychowania Ekonomicznego, uważamy, że mogą być i przystępne i ciekawe. W wakacje 2020 zaproponujemy Wam pierwsze propozycje, dzięki którym postaramy się to udowodnić.

Materiały obejmą dwa obszary tematyczne:
• rynek i pieniądze – jak przybliżyć kilka podstawowych pojęć z zakresu ekonomii,
• budżet i konsumpcja – jak uczyć rozsądnego planowania i gospodarowania środkami.

W ramach tych tematów stopniowo pojawią się:
• konspekty zajęć (w tym gier) dla wszystkich grup metodycznych z dwóch obszarów: „rynek i pieniądze” i „budżet i konsumpcja”,
• konkursy dla zastępów, gromad, drużyn przygotowane wraz z naszym Partnerem, Warszawskim Instytutem Bankowości,
• wykaz sprawności związanych z wychowaniem ekonomicznym (zarówno aktualnych, jak i tych testowanych aktualnie przez drużyny biorące udział w pilotażu SIM),
• ciekawostki ekonomiczne.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, czym zajmuje się Wydział wychowania ekonomicznego, zajrzyj do pliku „O wychowaniu ekonomicznym – Wydział Wychowania Ekonomicznego”.

0

Leśne Harce

CBP treść

 

 

 


LEŚNE HARCE
to propozycja na harcerskie lato 2020, na podstawie której można opracować nie obozowy program pracy gromad, drużyn i zastępów – czyli dedykowana tym, którzy nie wyjadą na wypoczynek harcerski, a będą chcieli regularnie spotykać się w wakacje. Z propozycji można skorzystać w całości, wybrać interesujące elementy lub potraktować ją jako inspirację – również do zaplanowania form wyjazdowych. Leśne Harce będą zawierały propozycje aktywności na świeżym powietrzu do zrealizowania w lasach, parkach, w otoczeniu natury.

Leśne HARCE to serie materiałów dla każdej z metodyk, które będą sukcesywnie ukazywały się w trakcie wakacji.

  • Cześć I – Las
  • Część II – Planowanie wyprawy do lasu
  • Cześć III – Terenoznawstwo, orientacja w terenie
  • Część IV – Przebywanie w lesie
  • Część V – Poznanie mieszkańców lasu – zachowanie wobec nich
  • Część VI – Mądre biwakowanie w zgodzie z naturą

Pozostałe gawędy dostępne są na stronie internetowej Leśne Harce.

5+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

Zastęp Pozytywności

Patrol Pozytywności

Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek (WAGGGS) w odpowiedzi na sytuację związaną z pandemią COVID-19 stworzyło propozycję – postarajmy się być pogodni, wcielać w życie wartości skautowe z radością i wiarą w lepsze jutro. W czasach, gdy z pozytywnym nastawienie do życia może być trudno, skautki i skauci z całego świata tworzą Zastęp Pozytywności. Wyzwania podejmowane przez ten Zastęp polegają na zachowaniu optymizmu i pogody ducha na przekór trudnościom.

Zastęp Pozytywności to propozycja dziesięciu wyzwań, które zostały zaprojektowane tak, aby każda skautka mogła się poczuć wartościową osobą i zaspokoić potrzebę własnego rozwoju. W ZHP mogą je realizować z powodzeniem dziewczęta i chłopcy, kobiety i mężczyźni.

Na każde z wyzwań można przeznaczyć od 1 dnia do tygodnia i dłużej, w zależności od indywidualnych potrzeb i chęci pogłębienia danego tematu. WAGGGGS zaplanował to zadanie jako wyzwanie 10-tygodniowe.

3+

Free Being Me – Dobrze być sobą 7-10 lat

dobrze być sobą_7_10Program edukacyjny Dobrze być sobą jest tłumaczeniem programu Free Being Me , opracowanego i wydanego przez Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek (WAGGGS) w partnerstwie z firmą Dove. Dobrze być sobą składa się z:

– propozycji programowej z cyklem zbiórek dla dziewcząt i chłopców w wieku 7–10 lat,

propozycji programowej z cyklem zbiórek dla dziewcząt i chłopców w wieku 11–14 lat,

– przewodnika dla drużynowych.

1+

“COŚ dla Zdrowia” – propozycja programowa Hufca ZHP Września “Wrzos”

Druhno Drużynowa! Druhu Drużynowy!

Na co dzień mierzysz się z wieloma wyzwaniami związanymi z odpowiedzialną rolą podjętą już jakiś czas temu. Wychowując młodego człowieka, niezależnie od jego poziomu wiekowego, masz przed sobą ważne zadanie – dbałość o jego wszechstronny rozwój. Przed Tobą przygotowana przez grono instruktorskie propozycja programowa „COŚ dla Zdrowia”, która z pewnością pomoże Ci w dopełnieniu tego obowiązku. No i – na co również mamy sporą nadzieję – okaże się dobrą zabawą dla Twojej gromady, czy drużyny.

Przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór pomysłów dotyczących sfery zdrowia, a zatem odżywiania, aktywności ruchowej, trybu życia. Korzystaj do woli – czy to z gotowych konspektów, czy też z samych ich elementów. Niech pobudzają Cię do kreatywności, a Twoich podopiecznych do rozmyślań, a potem działań.

Wierzymy, że podejmiesz wyzwanie, by wychować ludzi świadomych tego, jak ważna jest dbałość o samych siebie, ale i troska o bliskich. Liczymy także, że Ty sam dzięki temu zechcesz zwrócić uwagę na ten aspekt swojego życia. Sprawdź, czy Twoi podopieczni odżywiają się zdrowo, czy pamiętają o odpowiedniej ilości aktywności, ale i odpoczynku. I czy dbają o swoją higienę. Ale przede wszystkim pokaż im, że wszystkie te aspekty można wykonywać z ogromną frajdą.

2+

Sprawność Poszukiwacz prawdy

Sprawność Poszukiwacz Prawdy pozwala poznać bliżej temat weryfikowania informacji znalezionych w Internecie i sprawdzania czy nie są fałszywe. To także dobry punkt wyjścia do zorganizowania zbiórki na temat umiejętności krytycznego myślenia.

Czytaj dalej

2+

Wachlarz możliwości 5.0 – Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ

Okładka wachlarz możliwości 5.0

Najnowsza dostępna w Centralnym Banku Pomysłów wersja 5.0 “Wachlarza możliwości” została opracowana w oparciu o Cele Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. Publikacja ma ułatwić korzystanie z propozycji programowych dostępnych w Centralnym Banku Pomysłów, które wspierają realizację co najmniej jednego z celów ONZ.

Przy każdej propozycji można znaleźć krótki opis, datę powstania materiału, bezpośredni link oraz cele, które realizuje.

5+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

#zdalneHARCE – Propozycja Programowa ZHP na kwiecień 2020

95874809_2835738046545144_3979460424364982272_o

link do strony propozycji programowej: #zdalneHARCE

link do wydarzenia na Facebooku: #zdalneHARCE na Facebooku

Drużynowi, Zastępowi,

przygotowaliśmy dla Was propozycję programową na czas, kiedy pozostajecie w domach i dbacie o bezpieczeństwo swoje i osób wokół Was. Programy w gromadach i drużynach powinny być wciąż realizowane, choć z pewnością nie przybiorą one form, jakie zaplanowaliście sobie niecały rok temu. Czas podjąć wyzwanie! Zapewne kolejne dla Was w ciągu ostatnich tygodni.

Propozycja programowa „ZdalneHARCE to działania, które wesprą Wasze gromady, drużyny i zastępy w tak nietypowej sytuacji, w której wszyscy się znaleźliśmy. Program wzmocni pracę systemem małych grup, podpowie, z jakimi stopniami i sprawnościami możecie popracować w ciągu najbliższego miesiąca (a nawet dłużej), zaproponuje wachlarz ciekawych działań i zbiórek. Jego realizacja pozwoli na wsparcie każdej sfery rozwoju zucha, harcerza, harcerza starszego i wędrownika. Jednak najważniejsze jest to, że będziecie ze sobą w kontakcie, wciąż będziecie budować wspólnotę gromady i drużyny, robiąc przy tym ciekawe rzeczy.

Propozycja programowa na kwiecień 2020 oparta jest na wyzwaniach dla siły ciała, siły ducha, siły rozumu, siły braterstwa i siły emocji. Propozycję „ZdalneHARCE potraktujcie również jako bonus od czasu, która pozwoli Wam w trakcie realizacji gotowych pomysłów, wraz z zastępem, radą drużyny czy kadrą gromady przeformułować plan pracy.

Propozycje na cały tydzień dla wszystkich metodyk pojawią się już wkrótce – aktualizujemy stronę na bieżąco!

4+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

Droga Krzyżowa – Wielki Post 2020

Rozważania Drogi Krzyżowej zaproponowane przez Region Europejski ICCG (ICCG-E) oraz Region Europejsko-Śródziemnomorski ICCS (ICCS-EM).

0

Harcerstwo w domu – marzec 2020

88369620_10159880368249466_8882867502074298368_n

-Sprawności “Strażnik zdrowia w czasie epidemii” oraz “Opiekun w czasie epidemii” – znajdziecie je w plikach do pobrania 🙂

– Sprawdź link do propozycji WOSM na czas kwarantanny – kliknij tutaj!

– HarcApp – jeszcze nie znasz? Rozkmiń 😉 Aplikacja na telefon: Kliknij tutaj!

– Niezbędnik Harcerski i ZHP, dobry wieczór! – obejrzyj odcinki na ZHP360, które przegapiłeś – Kliknij tutaj!

– Platforma o Znaku Polski Walczącej (wiedza, krzyżówki, gry) – Kliknij tutaj!

– Film “Czarne Stopy” reż. Waldemar Podgórski – Kliknij tutaj!

– Przystanek Historia –  Kliknij tutaj!

– NINATEKA filmy, spektakle, koncerty –  Kliknij tutaj!

– Chcesz pośpiewać – lista kilkunastu przebojów harcerskich, teksty i chwyty Kliknij tutaj!

– Kim jest koronawirus? Książeczka edukacyjna dla dzieci. Do pobranie na dole strony.

– Bezpieczne eksperymenty chemiczne w domu – w plikach do pobrania na dole strony pn. “Mały chemik”

– Piękne kolorowanki Prawa Harcerskiego autorstwa Kasi Rożek – dla relaksu 😉 – w plikach do pobrania na dole strony

– Origami LevelUP Kliknij tutaj! Kto wymyśli lilijkę niech prześle filmik na [email protected]!

– harcKodowanie? – tutaj są inspiracje. Kto wymyśli Harc zabawę z kodowaniem niech wysyła na [email protected]? Kliknij tutaj!

– Harcerskie TABU – wydrukuj i zagraj z rodzicami Kliknij tutaj! 

– Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego na żywo  i lekcje dla uczniów klas podstawowych i starszych – od 16.03.2020 Kliknij tutaj!

– Czas na czytanie 🙂 Kliknij tutaj! i Kliknij tutaj!

– Audycje Rozgłośni Harcerskiej  do słuchania (2011, 2012, 2014 rok) Kliknij tutaj!

– Warto posłuchać Kliknij tutaj!

– Ted-Ed Kliknij tutaj!

– Sztuka opowiadania historii Kliknij tutaj!

– Trochę więcej czasu na przygotowania do Wielkanocy – Kliknij tutaj!

– Idzie wiosna! Niech kwiaty zagoszczą w Twoim domu 😀 Kliknij tutaj!

– Sport to zdrowie -zabawa ruchowa dla każdego domownika Kliknij tutaj!

-Może zagrać z zuchami w “Zuchopoly” 🙂 Gra do pobrania – Kliknij tutaj

-Sprawdźcie co macie w domu i co możecie z tego zrobić  Sprawdź tutaj Pamiętajcie, że nie musicie się widzieć, wystarczy się tylko skontaktować z drużyną, a zdjęciami możecie podzielić się ze swoją drużyną 🙂

-Szukacie inspiracji? Ogromna ilość propozycji, które można wykonywać nawet z maluchami w domu Kliknij tutaj!

-BUM! – Propozycja programowa o pracy z tematyką bezpieczeństwa Kliknij tutaj!

-Może wycieczka po Luwrze? Chętny? Kliknij tutaj!

-Czy ktoś z Was był w Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie? Nie? To kliknij tutaj!

-Wycieczka po Zamku Królewskim w Warszawie Kliknij tutaj!

-Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o Muzeum Polin – Kliknij tutaj!

-Może wycieczka po dawnej Warszawie – kliknij tutaj!

-Widzieliście co mają do zaproponowania Lasy Państwowe? Sprawdź Tutaj i tutaj!

-Gry edukacyjne dla dzieci online z Muzeum Narodowego w Szczecinie – kliknij tutaj!

-Kolorowani ze sztuką w tle – tutajtutajtutaj, tutaj

– Spektakle prosto z desek Teatru Wielkiego i Opery Narodowej

-Lista muzeów, które możesz zwiedzić siedząc na kanapie we własnym domu – kliknij tutaj!

-Świetne gry i zabawy od Rysopisy 🙂 aktualności można też szukać tutaj! – a kilka przykładów można znaleźć w plikach do pobrania 🙂

-Coś dla miłośników historii kliknij tutaj

-Widzieliście co proponuje Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Fundacją TRACH sprawdź tutaj!

7+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

“Do Roju!” propozycja programowa Hufca ZHP Wyszków

W Wasze ręce oddajemy propozycję programową naszego Hufca na rok harcerski 2016/ 2017 pod hasłem „Do Roju!”, której celem było zdobycie Odznaki Zośki. W naszym hufcu zdobyło ją 76 osób.

„Bohaterowie nie umierają. Żyją wiecznie w sercach i umysłach tych, którzy podążają ich śladem” – Emily Potter

Takim właśnie Bohaterem dla nas, środowiska harcerskiego wyszkowskiego „Roju Promienistych”, jest hm. Tadeusz Zawadzki „Zośka”. W naszej propozycji chcemy na nowo spojrzeć na jego postać, przypomnieć sobie najważniejsze momenty życia, a także szukać inspiracji dla pracy naszych harcerskich jednostek. Zawiera szereg zadań, w trakcie, których przeniesiemy się w czasie do pięknych i jednocześnie tragicznych lat II wojny światowej. Staramy się przenosić wartości harcerzy Szarych Szeregów w realia XXI wieku. Nasza propozycja programowa zakłada pracę naszych drużyn i zastępów, a z drugiej strony wykonywanie indywidualnych zadań, które pomogą każdemu z nas pracować nad sobą. Realizacja naszej propozycji programowej zbiegła się z rocznicą 100- lecia harcerstwa na ziemi wyszkowskiej. Od lat harcerzom naszego hufca bliska była “zośkowa” przygoda. Sieczychy zaś dla wielu harcerskich pokoleń stały się miejscem niezwykłym, kształtującym ich postawę, a niekiedy wpływającym na ich późniejsze losy.

“Poznaj”, “Działaj”, “Pamiętaj” – pod tymi hasłami kryją się kolejne etapy naszego poznawania druha Tadeusza Zawadzkiego. Po pierwsze – chodzi o otwarte oczy, o poszukiwanie nieznanych faktów, o odkrywanie życiorysu “Zośki”. Po drugie – chcemy
podejmować służbę, realizować kolejne przedsięwzięcia, doskonalić swoje umiejętności organizacyjne. Po trzecie – zależy nam na pamięci o bohaterstwie, na budowaniu patriotyzmu, na szacunku do ideałów i symboli.

1+

Dzień Myśli Braterskiej 2020

DMB_2020

Gra na Dzień Myśli Braterskiej 2020, Living Threads, pozwala docenić różnorodność naszego ruchu. Wykonując zadania zgłębiające „Różnorodność, sprawiedliwość i włączanie”, będziecie mieli szansę lepiej zrozumieć te pojęcia oraz przygotować się do ich stosowania w życiu codziennym.

Kiedy pojedyncze nici spleciemy ze sobą, stworzą coś większego i silniejszego. Jesteśmy jak te nici, wszyscy wyjątkowi i jednakowej wartości. Naszą siłą jest umiejętność działania wspólnie w jednym celu. Jesteśmy living threads!

Living Threads to elastyczna gra, w którą możesz grać ze swoją drużyną lub zastępem. Wykorzystując nici do prezentowania koncepcji różnorodności, gra zainspiruje Was do zastanowienia się, w jaki sposób możecie stosować zasady sprawiedliwości i włączania w życiu codziennym oraz doceniać różnorodność w swoich społecznościach lokalnych i poza nimi.

 

3+

Propozycja Programowa z okazji Imienin Zucha 2020

okładka

29 lutego każdego roku przestępnego swoje wielkie święto mają wszystkie zuchy w ZHP. Z tej okazji Zespół Zuchowy GK ZHP przygotował propozycje programową, będącą inspiracją do uczczenia tego wydarzenia – w gromadzie, namiestnictwie, referacie albo w gronie zuchmistrzowskim. Niech będzie to impuls do zorganizowania tego święta w każdej zuchówce i w każdym hufcu na terenie całej Polski. Biorąc pod uwagę modę i upodobania naszych podopiecznych, postanowiliśmy zainspirować się popularną bajką „Kraina Lodu”. Mamy ogromną nadzieję, że pomysł przypadnie do gustu zarówno Zuchom, jak i Zuchmistrzom. W materiale znajdziecie także pomysły bez bajkowej fabuły. Liczymy zatem, że każdy wybierze dla siebie coś odpowiedniego. Życzymy Wam, by dzień 29 lutego 2020 roku był prawdziwie zuchowym świętem. I pamiętajcie, że „Raz na cztery lata, zuch się staje pępkiem świata”!

Powodzenia!

Zespół Zuchowy WWM GK ZHP

11+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

Zielony Płomień

Zielony Płomień – czyli zbiór dobry praktyk wypracowanych w różnych środowiskach (drużynach, zastępach, komendach itp.) dotyczących ekologii i polityki etyki środowiskowej.

Zbiór jest zarządzany i redagowany przez Zespół ds. Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Masz nowy pomysł, którego nie ma w naszym zbiorze – napisz na [email protected]

Spis materiałów:

  1. Zlot Etyczny Środowiskowo – lista wskazówek dotyczących organizacji dużych zlotów i obozowisk, autor: hm. Anna Pospieszna, hm. Szymon Gackowski
  2. Harcerz w Lesie – kompleksowy poradnik o lesie, zawiera artykuły dotyczące wiedzy o lesie, przewodnik po harcerskich formach pracy w lesie, propozycje działań śródrocznych, podnoszących wiedzę na temat lasu, autor: hm. Anna Pospieszna
  3. Leśne Plemiona – propozycja programowa oparta o sprawności, stworzona z myślą o: zachęcaniu harcerzy do aktywności na świeżym powietrzu, poszerzaniu wiedzy ekologicznej i promocji puszczańskich form pracy, autor: hm. Szymon Gackowski,
  4. Leśne Harce – seria 6 publikacji wraz z gawędami, konspektami i materiałami metodycznymi dla każdej metodyki, redakcja: hm. Agata Erhardt-Wojciechowska, hm. Małgorzata Szwed.
  5. Podkładka kuchenna z materiału – Propozycja pojedynczych ćwiczeń praktycznych na zbiórkę o tematyce związanej z ekologią i recyklingiem, autorka pwd. Anna Bielawiec-Osińska
  6. Młodzieżowy przewodnik po bioróżnorodności – materiał opisujący bioróżnorodność Ziemi, problemy i wyzwania z tym związane – tłumacznie pwd. Dominika Pająk
  7. Drugie życie śmiecia – zajęcia dotyczące wykorzystywania ponownie odpadów, przygotowane w ramach programu “Ekonomia jest kobietą”, autor hm. Magdalena Karp
  8. DMB 2012 –  propozycja programowa dotycząca Dnia Myśli Braterskiej, mówiąca także o 7-mym Milenijnym Celu Rozwoju (stosowanie zrównoważonych metod gospodarowania zasobami naturalnymi). Zawiera propozycje zajęć oraz materiały do wykorzystania na zbiórkach.
  9. Etyka środowiskowa w ZHP – odcinek programu ZHP360 dotyczący etyki środowiskowej
  10. Woda jest życiem –  i doskonale przygotowanych propozycji programowych. Składa się z 3 książeczek: Fakty, Działanie, Harcerska Służba. Program „Woda jest życiem” opracowali w Załęczu Wielkim instruktorzy CSI.
  11. Pomyśl o wodzie – Materiał repertuarowy WAGGGS dotyczący wody. Tłumaczenie: phm. Dorota Włodarczak, hm. Inga Rusin
2+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

Akcja “CZUWAM!” 2019/2020

Akcja „CZUWAM!” 2019/2020 to ogólnopolskie działanie realizujące cele strategiczne z obszaru ODPOWIEDZIALNI SPOŁECZNIE w pierwszym roku wdrażania Planu Taktycznego realizacji Strategii ZHP w latach 2019-2022. Akcja przyjmie charakter równoczesnych inicjatyw w lokalnych przestrzeniach publicznych, które pozostawią trwałą, potrzebną i pozytywną zmianę w otoczeniu działania gromad i drużyn.

2+

Do Roju!

Bohaterem dla naszego środowiska harcerskiego wyszkowskiego „Roju Promienistych”, jest hm. Tadeusz Zawadzki „Zośka”. W naszej propozycji chcemy na nowo spojrzeć na jego postać, przypomnieć sobie najważniejsze momenty życia, a także szukać inspiracji dla pracy naszych harcerskich jednostek. Zawiera szereg zadań, w trakcie których przeniesiemy się w czasie do pięknych i jednocześnie tragicznych lat II wojny światowej, przenosząc wartości harcerzy Szarych Szeregów w realia XXI wieku. Nasza propozycja programowa zakłada pracę naszych drużyn i zastępów, a z drugiej strony wykonywanie indywidualnych zadań, które pomogą każdemu z nas pracować nad sobą. Mamy nadzieję, że i Wasze środowiska skorzystają z naszych pomysłów!

PROPOZYCJA MOŻE POSŁUŻYĆ JAKO INSPIRACJA DO TWORZENIA ELEMENTÓW ZBIÓREK O “SZARYCH SZEREGACH” DLA KAŻDEJ METODYKI.

1+

Dar ZHP na 100 HARCERSKIE DARY NA STULECIE URODZIN JANA PAWŁA II

Dzień 18 maja b.r. to 99. rocznica urodzin wielkiego Polaka – Jana Pawła II. W tym czasie w Polsce i na całym świecie rozpoczęto celebracje niezwykłych chwil z jego pontyfikatu: pielgrzymki, homilie, a także dokonania, spośród których wyróżnia się jego udział w upadku komunizmu i zjednoczeniu Europy. W tym dniu rozpoczął się projekt „Dar na Stulecie”, którego główną ideą jest wyzwalanie i pomnażanie dobra w każdej postaci. Modlitwa za chorych, wolontariat, wsparcie finansowe osób potrzebujących czy inne wydarzenia o charakterze społecznym, edukacyjnym i artystycznym.

To przykłady działań, poprzez które będzie można przyłączyć się do tej akcji. Przez cały rok organizatorzy będą zachęcać do działania i rejestrować na specjalnej platformie internetowej oraz aplikacji dokonania wszystkich uczestników. Zostaną one spisane i złożone w Centrum Jana Pawła II w Krakowie jako wotum – dar na stulecie urodzin świętego patrona. Będzie to oddolny wyraz wdzięczności społeczeństwa polskiego za łaskę życia papieża. Projekt tworzony jest pod patronatem Jego Eminencji ks. kard. Stanisława Dziwisza przez organizacje promujące dziedzictwo i dorobek Jana Pawła II: Stowarzyszenie Lednica 2000, Stowarzyszenie „Środowisko Wujka – Karola Wojtyły”, Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Instytut Tertio Millennio. Związek Harcerstwa Polskiego zaproszono jako partnera tego przedsięwzięcia.

Proponujemy dodatkowy materiał realizowany w ramach propozycji programowej Teczka serdecznej pamięci. “Dar ZHP na 100” to okazja przyłączenia się do projektu. Szczegółowe informacje zamieszczone są w plikach.

4+

Teczka serdecznej pamięci św. Jana Pawła II

Projekt „Teczka serdecznej pamięci” jest projektem koordynowanym przez Wydział Wychowania Duchowego i Religijnego GK ZHP przy współpracy ze Stowarzyszeniem Pamięci Jana Pawła II i Społecznego Centrum Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II.

W projekcie mogą wziąć udział gromady zuchowe, drużyny harcerskie, wędrownicze, kręgi seniorów, kręgi instruktorskie, kręgi akademickie, namiestnictwa, szczepy oraz hufce, a także inne grupy harcerskie działające w ramach komend hufców i chorągwi oraz Głównej Kwatery ZHP.
Celem projektu jest popularyzacja postaci św. Jana Pawła II oraz dialog międzypokoleniowy w rodzinach harcerek i harcerzy (wychowanie duchowe i wychowanie społeczne).

1+

STOP mowie nienawiści – konspekty dla każdej metodyki

Mowa nienawiści (ang. hate speech) jest zjawiskiem, które polega na używaniu języka w celu rozbudzenia, rozpowszechniania czy usprawiedliwiania nienawiści i dyskryminacji, jak również przemocy wobec konkretnych osób, grup osób, przedstawicieli mniejszości czy jakiegokolwiek innego podmiotu będącego „na celowniku” danej wypowiedzi. Akceptacja mowy nienawiści w wymiarze społecznym prowadzi do utrwalania się stereotypów, uprzedzeń i powodując mniejszą akceptację przedstawicieli grup ‘hejtowanych’ może także prowadzić do tzw. przestępstw z nienawiści (ang. hate crimes). Mowa nienawiści przyjmuje różne formy i dlatego istnieje trudność w jednoznacznym określeniu czym ona dokładnie jest. Mimo iż żadna z wielu powstałych dotychczas definicji tego zjawiska nie jest powszechnie akceptowana i używana, to dosyć często mowę nienawiści rozumie się zgodnie z definicją Rady Europy.

5+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

Podaj Dalej!

PODAJ DALEJ – gra dydaktyczna jako kampania informacyjno-edukacyjna w obszarze bezpieczeństwa
skierowana do dzieci i młodzieży

Opis gry w formie video

 Gra jest kooperacyjna, jej gracze wcielają się w rolę komendy obozu. W ramach przygotowań planują, gdzie odbędzie się wypoczynek oraz przygotowują się do jego organizacji pod względem bezpieczeństwa, uwzględniając warunki pogodowe oraz kataklizmy występujące w wybranym na wypoczynek miejscu Polski. Komenda podczas trwania obozu codziennie dowiaduje się o panującej pogodzie na wyjeździe oraz wykonuje akcje przygotowujące do potencjalnych zagrożeń pogodowych. Raz na jakiś czas gracze stają w obliczu katastrofy, podczas której muszą sprawnie zareagować.

Celem gry jest bezpieczne przeprowadzenie obozu.

6+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

Drużyna Niepodległości

11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Dzień ten należy do najradośniejszych w dziejach narodu polskiego. Na placach i ulicach gromadziły się tłumy ludzi, śpiewając pieśni patriotyczne, wiwatując na widok polskich flag i pierwszych polskich żołnierzy. Spontanicznie usuwano obce symbole, a młodzi ludzie masowo wstępowali do tworzącego się Wojska Polskiego.

Zapraszamy Cię do szczególnego uczczenia obu setnych rocznic, tj. odzyskania niepodległości przez Polskę oraz stulecia Związku Harcerstwa Polskiego, które przypadają na rok 2018, czyli ustanowiony przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej Rok Harcerstwa. Związek Harcerstwa Polskiego przygotował z  tej okazji wiele różnych przedsięwzięć, a  jednym z nich jest propozycja „Drużyna niepodległości”. Zainspiruje Cię ona do realizacji w drużynie/gromadzie programu, który rozbudzi ciekawość otaczającego świata, umocni postawy patriotyczne, podniesie świadomość obywatelską oraz uświadomi potrzebę pielęgnowania pamięci o  bohaterach walczących o  wolną, niepodległą Ojczyznę i umocni szacunek do symboli i tradycji narodowych. Ponadto dzięki realizacji propozycji członkowie Twojej drużyny/gromady poszerzą wiedzę dotyczącą historii odzyskania niepodległości przez Polskę, historii Związku Harcerstwa Polskiego, a także twórczo zaangażują się w życie Waszej społeczności lokalnej oraz naszej organizacji. Jednak przede wszystkim będzie to radosne świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz stulecia istnienia Związku Harcerstwa Polskiego.

17+

Impact. Propozycja WAGGGS na DMB 2018

naZHP-pl_impactDzień Myśli Braterskiej 2018 wpisuje się tematycznie w obszar „Wpływ”, będący częścią trzyletniej strategii WAGGGS. Propozycja programowa „Impact” realizuje zadania tego obszaru, ponieważ pozwala nam dostrzec zmiany i wpływ ZHP na życie swoich członków oraz wspólnot, w których funkcjonują harcerki i harcerze. W tym roku zadania Światowego Dnia Myśli Braterskiej realizowane przez skautki i skautów na całym świecie utworzą wielką Mozaikę Zmian!

Małe kawałki czy elementy (takie jak nasze indywidualne zmiany), ułożone w odpowiedni sposób, tworzą razem kompletny obraz: większy wpływ, który możemy mieć, kiedy działamy wszyscy razem!

3+

W Tobie jest Światło

Ciemne, grudniowe wieczory przypominają nam o tym, jak bardzo światło potrzebne jest w naszym życiu. W sensie dosłownym, nie ma raczej problemów z dostępem do tego „surowca”. Inaczej bywa jednak z dostępem do światła w rozumieniu metaforycznym, duchowym. Być może nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele osób z naszego otoczenia jest z różnych przyczyn pogrążona w ciemności braku nadziei, zwątpienia, rozpaczy. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju przypomina nam jednak o tym, że w każdym z nas, harcerzy – niezależnie od historii naszego życia – obecne jest światło. Nawet, jeśli jest to niewielki promyk, warto się nim podzielić z tymi, którzy mają wrażenie, że otacza ich jedynie mrok. Nigdy nie wiemy, czy nie będzie to moment, w którym ktoś zobaczy światło po raz pierwszy w życiu.

 

2+

Święci Skauci

Świętość wyznacza drogę szlachetnego, moralnego postępowania – takiego, jakie zgodnie z ideą skautingu, powinno być udziałem każdego harcerza. Przykład osób, które swoim życiem dowiodły, że można łączyć radość, zabawę, a także czynienie dobra i odrzucenie egoizmu, może być dla młodych ludzi niezwykle budujący. Dla harcerzy katolików oraz prawosławnych niniejsza propozycja może być również pomocna w poszukiwaniu swojego orędownika po tamtej stronie Nieba.

1+

Sola Scriptura. Jubileusz 500 lat Reformacji

Historia świata jest zapisem nieustannych podziałów i pojednań. Pięć stuleci temu miał miejsce jeden z takich właśnie podziałów – narodziny protestantyzmu, czyli reformacja. Przyniosła ona wiele zmian w otaczającym nas świecie i na zawsze odmieniła oblicze Europy.
 
Chrześcijanie wyznań protestanckich wpływali na kulturę i naukę swoich czasów. Wśród nich znalazło się także wielu wybitnych Polaków. Piękne w polskiej historii jest to, że nasz kraj był otwarty na wyznawców różnych religii – stąd też nazywano go „państwem bez stosów”.
 
Niekiedy jednak stosy płoną w naszych sercach. Dzieje się to, gdy myślimy o kimś z pogardą, nieuzasadnionym lękiem lub gdy zamiast zrozumienia odmienności, próbujemy się wywyższać. W roku pięćsetlecia reformacji prezentujemy Wam materiały dla wszystkich grup metodycznych, które pomogą Wam zapoznać Waszych podopiecznych z reformacją i protestantyzmem. Być może także – na co mamy nadzieję – ugaszą niejeden stos i pomogą w budowaniu jedności.

3+

Pocztowiec Poleski. Propozycja programowa z okazji 60-lecia Hufca ZHP Łódź-Polesie

Nazywano ją Pocztą Polową lub po prostu Pocztą Harcerską i odegrała ona kluczową rolę w utrzymywaniu łączności pomiędzy ludnością Warszawy w czasie Powstania. Powstanie zaskoczyło wielu warszawiaków. Ludzie uwięzieni w piw-nicach czy w przypadkowych pomieszczeniach czuli potrzebę kontaktu i tym potrzebom wyszła naprzeciw Harcerska Poczta Polowa. Na długo przed Powstaniem harcerki i harcerze zdobywali sprawności łączników, listonoszy, gońców bojowych. Umiejętności te stały się nieocenione w momencie rozpoczęcia akcji powstańczej.

Autorzy zapraszają zuchy, harcerzy, harcerzy starszych oraz wędrowników w niesamowitą podróż tropem Harcerskiej Poczty Polowej proponując kilka gotowych rozwiązań w konspektach opatrzonych bogatymi materiałami. Dodatkowo opracowano 60 innych form, które z powodzeniem można wykorzystać  w pracy z drużyną.

 

1+

Śladami Reformacji na Ziemi Łódzkiej

W 2017 roku mija 500 lat od momentu, gdy ks. Marcin Luter przybił 95 tez do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze. Wydarzenie to zmieniło bieg historii i zapoczątkowując okres Reformacji. Marcin Luter, Jan Kalwin oraz inni reformatorzy wpłynęli na kształt chrześcijaństwa, a także kultury i tradycji.

Zespół Wychowania Duchowego i Religijnego Chorągwi Łódzkiej ZHP zaprasza wszystkie gromady oraz drużyny do poznawania śladów wspólnot ewangelickich na Ziemi Łódzkiej.

 

0

Gra w Kulturę

Gra w Kulturę powstała w celu przygotowania się do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Jest to jednak materiał ponadczasowy dający inspirację do codzienne pracy jednostek. Zadania nie tylko dają możliwość nauczenia się technik wyrazu artystycznego ale i zasad organizacji, podstaw prawnych, logistyki, zaopatrzenia i wielu innych zagadnień, bez których przedsięwzięcia byłyby niemożliwe do zrealizowania. Przy prawidłowym podziale pracy każdy znajdzie zadanie dla siebie i wcale nie musi mieć przy tym spektakularnych uzdolnień artystycznych.

2+

HALLERCZYK ZHP

Odznaka jubileuszowa Morskiego Hufca ZHP w Pucku do realizacji przez wszystkie jednostki ZHP.

8+

Be a Star – Zjednoczeni dla Europy

Europa, to coś więcej niż 28 krajów członkowskich UE. Europa to kolebka demokracji, oświecenia i wolności, lecz także odmienne doświadczenia historyczne.

dpsg-ja17-logo-v8Wychodząc naprzeciw aktualnym wyzwaniom, z jakim mierzy się Europa tj. brexit, kryzys euro czy kwestia uchodźców przekazujemy w Wasze ręce opracowanie pod hasłem „Paszport Europejski” będący integralną częścią propozycji programowej „Be a Star – Zjednoczeni dla Europy”. Powstała ona w odpowiedzi na zaproszenie niemieckiej organizacji skautowej DPSG przy współpracy liderów z francuskiej organizacji SGDF i ZHP . W niniejszym opracowaniu znajdziecie propozycje podjęcia aktywności dla każdej grupy metodycznej pozwalającej tym samym na poznanie różnorodności i pogłębienie poczucia jedności europejskiej.

2+

Grow. Propozycja WAGGGS na DMB 2017

Całoroczna propozycja programowa WAGGGS związana z Dniem Myśli Braterskiej związana jest z realizacją Strategii WAGGGS na lata 2015-2017 (składających się z 3 etapów: CONNECT – GROW – IMPACT). Grow jest grą terenową skoncentrowaną na poszukiwaniu skarbów. W załączniku zarówno oryginalny tekst propozycji w j. angielskim, jak i skrót zasad w j. polskim.

6+

Światozmieniacze. Cel: dobro

Nasze problemy są często składową globalnych problemów świata, nasze historie są częścią globalnej historii. Dlatego propozycja programowa „Światozmieniacze. Cel: dobro” skłania do poznawania współczesnego świata i definiowania w nim naszego miejsca – do podejmowania w gromadach i drużynach zagadnień edukacji globalnej (o podstawowych założeniach takiej edukacji przeczytajcie na s. 6–7).

Proponujemy wam zestaw scenariuszy zbiórek – odpowiednio dla zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników – których cele wychowawcze sprowadzają się przede wszystkim do rozwijania wrażliwości i kształtowania aktywnej postawy zmieniania świata na lepsze, czyli światozmieniania. Jednak lekturę tej publikacji warto rozpocząć od ostatniego rozdziału, czyli „Historii światozmieniaczy” zebranych przez hm. Annę Książek, podróżniczkę i światozmieniaczkę z Hufca ZHP Łódź-Widzew. To interesujące historie ciekawych ludzi, ale i coś więcej… Zainspirujcie się nimi. Nasze scenariusze pokazują, jak można je wykorzystać podczas zbiórek, jednak to przecież nie są wszystkie możliwości. Dostosujcie je do swoich potrzeb, wzbogaćcie treściami zaczerpniętymi z Waszych doświadczeń, z Waszego otoczenia. Te historie, zebrane w odległej Azji, nadają podejmowanym tematom szerszą perspektywę, pokazują, jak z podobnymi do naszych wyzwaniami radzą sobie inni.

Obszary propozycji

Propozycja opiera się o 4 obszary: ZARADNOŚĆ, UMIEJĘTNOŚCI, WARTOŚCI i POZYTYWNOŚĆ. Każdy obszar reprezentuje przeciwieństwo wybranego problemu wychowawczego i skłania do wzmacniania pożądanych działań.

Obszar ZARADNOŚĆ skupia się na podejmowaniu świadomych działań oraz docenianiu efektów pracy swojej i innych. Ma na celu umiejętne gospodarowanie zasobami – przedmiotami, pieniędzmi oraz czasem. To także odpowiedzialność za przydzielone zadania i wywiązywanie się z nich oraz zachowywanie równowagi między wymaganiem od sobie i od innych. Obszar ten opiera się o bezinteresowną służbę i empatię. Jest przeciwieństwem roszczeniowości.

Drugi obszar zwraca uwagę na wartość kolekcjonowania doświadczeń i UMIEJĘTNOŚCI zamiast przedmiotów. Dba o więzi i relacje, pracuje nad ich jakością. Teorię przekłada na praktykę. Dzięki samoświadomości i stałej pracy nad sobą kształtuje wartościowego obywatela i członka społeczeństwa. To także pierwszy krok do podejmowania działań użytecznych społecznie – charytatywnych, wymagających poświęcenia i altruizmu. Stoi w opozycji do konsumpcjonizmu.

Światopogląd to coś, co kształtujemy przez całe nasze życie. To ważna część naszej tożsamości. Jest on efektem wyznawanych WARTOŚCI – tych, których jesteśmy pewni i w które wierzymy. Trzeci obszar skupia się więc na tym co mniej widzialne i efektowne, a bardziej wewnętrzne i indywidualne. Opiera się o poszukiwanie autorytetów, wzorców godnych naśladowania, postępowanie zgodnie z Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim. To sztuka znajdowania środka pomiędzy asertywnością i stałością zasad, a byciem otwartym na poszukiwanie nowych prawd i poddawaniem ich stałej ewaluacji. A wszystko to w atmosferze przyjaźni oraz dialogu pełnego zrozumienia i akceptacji dla innych. WARTOŚCI są przeciwieństwem oportunizmu.

Ostatni obszar nie mówi o tym co, ale mówi jak – POZYTYWNIE. Towarzyszy mu motywacja, życzliwość i dobro. Działania mają być potrzebne i porządnie realizowane, a zmiana celowa i użyteczna. To radość z małych sukcesów, aktywność, szukanie możliwości i pozytywne myślenie. Optymizm to wartość sama w sobie, jak i czynnik, który sprawia, że każdy z trzech poprzednich obszarów staje się jeszcze lepszy. Obszar ten jest opozycją dla malkontenctwa.

Mechanizm

Mechanizm propozycji programowej jest bardzo prosty. W każdym obszarze należy przeprowadzić zbiórkę wprowadzającą w temat, a następnie wykonać działanie (opisane dalej). Krótki opis wykonanego działania drużynowy zamieszcza na specjalnie do tego przygotowanej stronie, gdzie należy uzupełnić szablon. Po wykonaniu czterech działań raporty z działań są przekazywane na poziom chorągwi, gdzie są weryfikowane. Po pozytywnej weryfikacji drużynie, która zrealizowała działania wysyłane są plakietki/inne gadżety.

Celem zbiórki wprowadzającej jest zapoznanie harcerzy z danym obszarem, skłonienie do przemyśleń oraz przygotowanie działania. Do jej zaplanowania i przeprowadzenia proponujemy wykorzystać zebrane w jednym miejscu materiały.

Działanie to akcja, która ma na celu zmianę jakiegoś elementu otaczającej nas rzeczywistości. Zmiana ta powinna być widoczna lub odczuwalna. Działanie jest poprzedzone obserwacją i analizą środowiska, zaplanowane i przeprowadzone w zgodzie z metodą harcerską.

 

11+

Impuls 2.0 Podaj rękę! – wsparcie programowo-metodyczne drużynowego

Prezentujemy Opracowanie „Impuls 2.0 – Podaj rękę! Wsparcie programowo -metodyczne drużynowego” utworzone podczas tegorocznej edycji konferencji „Impuls”

Opracowanie „Impuls 2.0 – Podaj rękę! Wsparcie programowo-metodyczne drużynowego” to materiał dla komend hufców pokazujący jak przygotować działania wspierające drużynowych.
Całość została wypracowana w czasie konferencji instruktorskiej, której tegoroczna edycja miała na celu przybliżenie najważniejszych aspektów pracy z programem w ZHP, wskazanie sposobów pracy z programem w hufcach, wymianę doświadczeń między osobami związanymi z planowaniem i pracą z zespołem programowym, wskazanie kadrze instruktorskiej sposobów na wspieranie planowania w drużynach i gromadach, wykorzystanie wiedzy zdobytej na konferencji przez kadrę instruktorską w pracy drużyn i gromad.

W materiałach znajdziecie też kolekcję 7 vlepek z poradami odnoszącymi się do tworzena programów operacyjnych hufców.

0

CHRZEST 966 – Propozycja programowa na 1050. Rocznicę Chrztu Polski

W roku 966 Książę Mieszko I przyjął chrzest co dało początek historii naszego narodu, odtąd wszystko zaczęło się zmieniać w Państwie Polan: zwyczaje, obyczaje, kultura, nauka, polityka, ludzie, naród, społeczeństwo, Kościół. Książę Mieszko tym samym wprowadził swoich rodaków w świat kultury łacińskiej i uczynił ich obywatelami wspólnoty ludów europejskich. Jego chrzcielnica stała się kolebką rodzącego się narodu, pozostając znakiem budującym jego tożsamość. 1050 lat historii państwa Polskiego i Kościoła na naszych ziemiach to wielkie dziedzictwo, które chcemy na nowo odkrywać i rozwijać. Celem propozycji programowej CHRZEST 966 jest:

  • przypomnienie wydarzenia Chrztu Polski, jego kontekstu i znaczenia
  • pogłębienie ducha patriotycznego w środowiskach harcerskich
  • twórcze podjęcie chrześcijańskiego dziedzictwa Polski
  • popularyzacja wiedzy historycznej o początkach Państwa Polskiego
  • pogłębienie znajomości znaczenia regionu Wielkopolski oraz Poznania i Gniezna w kształtowaniu państwa Polan
  • lepsze poznanie zabytków i miejsc kultury na terenie Wielkopolski związanych z wydarzeniem chrztu księcia Mieszka I
  • wspieranie realizacji wychowania do wartości w środowiskach harcerskich, zwłaszcza w obszarze wychowania duchowego i religijnego
6+

Zalogowani poprzez chrzest

Historia państw i narodów jest historią nieustannych przemian. Każdy z nich posiada jednak w swoich dziejach pewien punkt zwrotny, jakieś wydarzenie, które wpłynęło na jego dalsze funkcjonowanie. Takim wydarzeniem w dziejach Rzeczypospolitej jest niewątpliwie przyjęcie chrztu, od którego to w tym roku mija 1050 lat. Decyzja ówczesnego władcy, Mieszka I, sprawiła, że Polska, dotychczas funkcjonująca jedynie jako zbiór plemion, stała się scentralizowanym, liczącym się na arenie międzynarodowej państwem.

W niniejszej publikacji autorzy prezentują Wam pomysły na „lekcję historii” dla Waszych podopiecznych. Warto, by Wasi harcerze podjęli refleksję nad konsekwencjami religijnymi, politycznymi i kulturalnymi Chrztu Polski i, być może, lepiej zrozumieli, czym jest w życiu narodu religia i duchowość.

1+

Propozycja programowa na Imieniny Zucha

29 lutego, raz na cztery lata, zuch się staje pępkiem świata!
Imieniny Zucha, które przypadają w tym dniu to święto wszystkich zuchów – tych najmłodszych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w zuchowym świecie, jak i tych, które ten świat znają już bardzo dobrze.
W tym szczególnym dniu przygotowaliśmy dla Was propozycje kilku działań. Sami zdecydujcie, którą wersję wybierzecie, by odpowiednio uczcić ten dzień.
Trzymamy kciuki za dotarcie do celu i życzymy wspaniałej zabawy!

6+

Harcerski Rachunek Sumienia – Instruktorzy

HARCERSKI RACHUNEK SUMIENIA oparty jest na Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim, które na pewno dobrze znasz. Możesz korzystać z niego codziennie albo raz na tydzień. Możesz rozważać za każdym razem inny punkt Prawa albo wszystkie, nie zapominając przy tym o Przyrzeczeniu Harcerskim.
HARCERSKI RACHUNEK SUMIENIA to świetna modlitwa osobista na koniec dnia.

4+

Harcerski Rachunek Sumienia – Wędrownicy

HARCERSKI RACHUNEK SUMIENIA oparty jest na Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim, które na pewno dobrze znasz. Możesz zaglądać do niego codziennie albo raz na tydzień. Możesz rozważać za każdym razem inny punkt Prawa albo wszystkie, nie zapominając przy tym o Przyrzeczeniu Harcerskim.
HARCERSKI RACHUNEK SUMIENIA to świetna modlitwa osobista na koniec dnia.

2+

Harcerski Rachunek Sumienia – Harcerze Starsi

HARCERSKI RACHUNEK SUMIENIA oparty jest na Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim, które na pewno dobrze znasz. Możesz zaglądać do niego codziennie albo raz na tydzień. Możesz rozważać za każdym razem inny punkt Prawa albo wszystkie, nie zapominając przy tym o Przyrzeczeniu Harcerskim.
HARCERSKI RACHUNEK SUMIENIA to świetna modlitwa osobista na koniec dnia.

3+

Harcerski Rachunek Sumienia – Harcerze

HARCERSKI RACHUNEK SUMIENIA oparty jest na Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim, które na pewno dobrze znasz. Możesz zaglądać do niego codziennie albo raz na tydzień. Możesz rozważać za każdym razem inny punkt Prawa albo wszystkie, nie zapominając przy tym o Przyrzeczeniu Harcerskim.
HARCERSKI RACHUNEK SUMIENIA to świetna modlitwa osobista na koniec dnia.

6+

Leśne Plemiona

Propozycja programowa oparta o sprawności, stworzona z myślą o:

  • Zachęceniu harcerzy do zdobywania sprawności.
  • Zachęceniu harcerzy do aktywności na świeżym powietrzu.
  • Poszerzaniu wiedzy ekologicznej i sozologicznej wśród harcerzy.
  • Promocji tradycyjnych, puszczańskich form pracy.

Strona internetowa poświęcona propozycji: http://lesneplemiona.zhp.pl

[pliki z materiałem do pobrania znajdują się na dole strony]

ODWAŻYSZ

Czytaj dalej

5+

Artykuł z “Czuwaj” na Dzień Myśli Braterskiej

Myśleliście kiedyś, by zorganizować w Dniu Myśli Braterskiej coś innego niż poważny kominek o braterstwie? Jeśli nie, pomyślcie o tym. Może w tym roku harcerki i harcerze z waszych drużyn, zamiast siedzieć bezczynnie i słuchając gawędy, spędzą czas na bardziej aktywnym zgłębieniu idei DMB?

9+

ZHP dla Syrii

Materiał metodyczny dotyczący akcji ZHP dla Syrii

1+

Pomyśl o wodzie

Materiał repertuarowy WAGGGS dotyczący wody.

2+

Connect – propozycja programowa na Dzień Myśli Braterskiej 2016

Propozycja programowa „Connect” stworzona na Dzień Myśli Braterskiej 2016 przez Światowe Biuro Światowego Stowarzyszenia Skautek i Przewodniczek – WAGGGS

Dzień Myśli Braterskiej to idealny czas, by pokazać światu jak wspaniale jest być harcerką, harcerzem i zachęcić innych młodych ludzi, by do dołączyli do naszej harcerskiej braci. 

Doświadczanie skautingu to życiowa przygoda nawiązywania więzi z otaczającym nas światem oraz
spotykanymi przez nas ludźmi. W Dniu Myśli Braterskiej  zapraszamy Was do odkrywania i świętowania znaczenia więzi, które czynią nasze życie lepszym, zbliżają nas do innych ludzi, miejsc o które dbamy lub przyjaciół skautów i skautek mieszkających na drugiej stronie świata.

13+

Każdy inny, wszyscy równi

„Każdy inny, wszyscy równi” to nowe, uzupełnione w 2015 r. wydanie propozycji programowej, której zasadniczym celem – wynikającym z „Podstaw wychowawczych ZHP” – jest kształtowanie u młodych ludzi postaw otwartości, tolerancji i zrozumienia dla drugiego człowieka.

We współczesnym świecie, kiedy prawie każdy doświadcza kontaktu z innymi kulturami, wzajemna tolerancja stała się konieczna. Nie da się zamknąć okna na świat.
Uczymy otwartości i zrozumienia dla innych. To często wymaga wielkiego wysiłku, przełamania stereotypów i uprzedzeń, pokonania strachu przed nieznanym. To trudne zadanie, do którego potrzebna jest dobra atmosfera w gromadzie i drużynie, szczery kontakt z wychowankami, ale też przekazywanie im rzetelnej i kompletnej, a nie wyrywkowej wiedzy o tym, co się dzieje na świecie. Najbardziej boimy się przecież tego, o czym tak naprawdę wiemy bardzo mało.

9+

Wytyczne programowe Odznaki Skautów Świata

SWA badgeOdznaka Skautów Świata (Scout of the Word Award – OSŚ) stawia wyzwania wszystkim młodym ludziom (skautom i młodzieży niezrzeszonej), aby zastanowili się nad problemami świata i spróbowali rozwiązywać je w swoim środowisku lokalnym. To jedyna nagroda dla młodzieży niezrzeszonej przyznawana przez WOSM!

W ramach uczenia w działaniu zyskasz wiedzę, umiejętności oraz pomoce potrzebne do rozwiązywania problemów globalnych na poziomie lokalnym. Nagroda wymaga od Ciebie zaangażowania w czynieniu Twoje środowiska lokalnego lepszym miejscem. Po zakończeniu działań i projektu Twój wkład w społeczność lokalną, stanie się wkładem na rzecz społeczności międzynarodowej jako inspiracja do działania dla innych.

Zostaw świat odrobinę lepszym niż go zastałeś!

3+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

Postaw na zastęp. Materiał wspierający wprowadzenie systemu zastępowego

„Postaw na zastęp!” to projekt skierowany do drużyn harcerskich, w których nie działa system pracy w małych grupach. Przygotowana przez instruktorów Hufca ZHP Sulejówek propozycja to zestaw gotowych pomysłów i materiałów, które każdy drużynowy może wykorzystać w codziennej pracy. Krok po kroku opisują w niej, jak wyglądało u nich wprowadzenie zastępów w drużynach harcerskich.

 

7+

Kierunek Azja- ze skautowego jamboree wędrujemy przez kontynent kontrastów

Powszechna wiedza na temat Azji w Polsce jest bardzo mała. Wielokrotnie podejmowane różne działania edukacyjne przynoszą wprawdzie pewien skutek, ale jest on daleki od zadawalającego. Żyjąc ze świadomością i wiedzą zaczerpniętą z A. Szklarskiego i przygód Tomka oraz filmów rysunkowych, nie tylko powielamy dawno już nieaktualne, krzywdzące innych stereotypy, ale przede wszystkim nie zauważamy szans na współpracę wynikających z ogromnego potencjału Azji. Postrzegamy ją jedynie przez pryzmat kilku państw czy obszarów. A przecież, jak mówi wielu – Azja to kontynent największych kontrastów.
Propozycja programowa

„Kierunek Azja – ze skautowego jamboree wędrujemy przez kontynent kontrastów” ma na celu zmieniać tę rzeczywistość. Wierzymy, że dzięki dobrym pomysłom i żądnym wiedzy młodym ludziom – a takimi są zuchy i harcerze – można to skutecznie robić.

kierunekAzja

8+

DMB – Dzień Myśli Braterskiej

Najważniejsze święto dla całego scoutingu  – Dzień Myśli Braterskiej.  22 lutego wspominamy rocznicę urodzin założycieli skautingu – Roberta Baden-Powella i jego żony Olave Baden-Powell. Wielu drużynowych zastanawia się, czym zaskoczyć swoich podopiecznych, gdzie szukać inspiracji. Z myślą o nich ppowstała propozycja programowa. Nie znajdziesz tutaj pomysł na obrzędowy kominek, którego jeszcze nie znasz. Nic bardziej mylnego. Musisz wiedzieć na starcie, że nie ma tutaj pomysłów na świeczkowiska, ogniska i podobne im formy, które wykorzystujemy (i powtarzamy) co roku.
Co znajdziesz na kolejnych stronach propozycji? Konspekty, pomysły i materiały do wykorzystania przy tworzeniu własnej zbiórki, akcji, zajęć, prezentów. Są to rzeczy niestandardowe, kreatywne, oryginalne, pomysłowe. Dla ułatwienia i przejrzystości materiały sa przyporządkowane do czterech grup wiekowych. Na końcu znajduje się wspólny dla trzech metodyk bank pomysłów. Zachęcamy do potraktowania broszury, w nieszablonowy sposób – łącz różne pomysły, modyfikuj, zmieniaj, dostosuj pomysł z innej metodyki do swojej grupy, zainspiruj się i wymyśl coś nowego…

8+

Daj się złowić! W drodze do ŚDM Kraków 2016

Nie sposób jest prowadzić harcerskiego wychowania bez wymagań i wyzwań. Takim wyzwaniem są dla nas, wspólnoty instruktorskiej, nadchodzące Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 roku w Krakowie. Niezależnie od tego, czy pojawisz się osobiście na tym wydarzeniu, czy też z jakichś powodów jest to niemożliwe, możesz (by nie rzec: powinieneś) wykorzystać tkwiący w nim jednoczący potencjał w pracy ze swoją gromadą czy drużyną. Jesteśmy świadomi tego, że nie jest to łatwe zadanie, dlatego też podsuwamy Ci kilka naszych pomysłów, jak uczynić to wielkie święto chrześcijańskiego świata początkiem fascynującej duchowej przygody.

0

Stop bierności. Wyzwolić energię

Broszura realizuje zalecenia Uchwały nr 14/XXXVIII Rady Naczelnej ZHP z dnia 25 maja 2014 r. w sprawie wskazania problemów wychowawczych, uwzględniając w przyjętych celach wychowawczych kształtowanie rzetelności w działaniu oraz odpowiedzialności za siebie i swoje otoczenie, stymulowanie indywidualnego rozwoju, a także zaangażowanie w życie lokalnej wspólnoty. Broszura „Stop bierności. Wyzwolić energię” powstała w ramach projektu „Aktywni obywatele świata”.

5+

Ekonomia jest kobietą. Propozycja programowa dotycząca wychowania ekonomicznego

Propozycja realizuje zalecenia Uchwały nr 14/XXXVIII Rady Naczelnej ZHP z dnia 25 maja 2014 r. w sprawie wskazania problemów wychowawczych, uwzględniając w przyjętych celach wychowawczych kształtowanie rzetelności w działaniu oraz odpowiedzialności za siebie i swoje otoczenie, stymulowanie aktywnego planowania własnej przyszłości, a także zaangażowanie w budowanie relacji społecznych i ekonomicznych opartych na zasadach zrównoważonego rozwoju.

7+

Duch na wakacjach 2015

Wakacje to czas w ciągu roku harcerskiego, kiedy zapominamy o codziennych sprawach. Szkoła, uczelnia, praca stają się odległą rzeczywistością. Te dwa letnie miesiące są pełne przygód i niezwykłych zdarzeń. Jest to po prostu czas obo- zowych dni, harcerskiej przygody. Letnie miesiące to także czas dla DUCHA NA WAKACJACH. Moment, w którym mamy możliwość pobycia sami ze sobą w ci- szy leśnej gęstwiny, szumie pól i zieleni łąk. Ten mały zbiór fragmentów Ewangelii na każdy dzień oraz rozważań jest po to, aby także DUCH, a nie tylko DRUH(NA) przeżył(a) wakacyjną przygodę…

0

Dzień Flagi 2013

Propozycja programowa z okazji Dnia Flagi RP obchodzonego 2. maja. Zbiór pomysłów na zbiórki i działania.

 

4+

Zwalczaj smoka w sobie!

Pracując z podopiecznymi, często zabieramy ich do krain odległych, czasem nawet baśniowych. W niniejszym zbiorze to my Was zapraszamy do zapoznania się w wyjątkową opowieścią – życiorysem świętego Jerzego, patrona skautów i harcerzy. Fikcja w tej historii przeplata się z faktami historycznymi, zaś niezaprzeczalnie prawdziwe jest jej przesłanie każdy z nas powinien „zwalczać w sobie smoka”, to znaczy walczyć z własnymi słabościami oraz pielęgnować dobro. Gorąco pragniemy, aby opracowane przez nas propozycje programowe stały się dla Was i Waszych środowisk inspiracją do pracy z naszym świętym Patronem.

3+

W zdrowym ciele – zdrowy druh

Propozycja programowa dla wszystkich, którzy chcą wzbogacić program swoich drużyn i gromad o odrobinę ruchu oraz wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Zawiera materiały, które będą podstawą wiedzy, a także konspekty zbiórek, które w łatwy sposób można przekształcić na zajęcia obozowe, kolonijne, biwakowe. W części “Dogrywka” znaleźć można wiele propozycji gier i ćwiczeń dla dzieci i młodzieży w każdym wieku.

10+

GLOBALNA AKCJA TERAZ!

Celem programu Globalna Akcja Teraz! jest włączenie się w realizację Milenijnych Celów Rozwoju, przyczyniających się do walki z ubóstwem na całym świecie. Milenijne Cele Rozwoju zostały określone podczas szczytu ONZ, odbywającego się w Nowym Jorku w 2000 roku. To osiem celów przyjętych do realizacji do roku 2015. Szczyt ONZ w 2000 roku był największym spotkaniem liderów państw z całego świata. W podpisanej Deklaracji Milenijnej przywódcy zobowiązali się do: „uwolnienia mężczyzn, kobiet i dzieci od nędzy i skrajnego ubóstwa”

 

0

Żółte tulipany

Żółte tulipany 2009.  4. rocznica śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II.

0

Zmiany klimatyczne i suwerenność żywieniowa – przewodnik po odznace

Wydany przez WAGGGS materiał „Zmiany klimatyczne i suwerenność żywieniowa – przewodnik po odznace” został przygotowany we współpracy ONZ – FAO oraz konsorcjum organizacji młodzieżowych i różnych agend ONZ – YUNGA. Znajdziecie tu mnóstwo pomysłów na działania związane z ochroną klimatu oraz inspiracje do poszukiwań wiedzy o klimacie. Dowiecie się jak skutecznie zorganizować akcję informacyjną czy happeningi, a przede wszystkim przyczynić się do zmniejszenia swojego klimatycznego śladu. To wszystko, by ułożyć zestaw zadań do zdobycia wyjątkowej odznaki przygotowanej przez WAGGGS, którą będziecie mogli dumnie nosić na mundurze!

1+

Wielki Post z Janem Pawłem II i Wincentym Frelichowskim

Z okazji 10 rocznicy śmierci św. Jana Pawła II (2 kwietnia 2015 r.,  Wielki Czwartek) oraz 70 rocznicy śmierci bł. Wincentego Frelichowskiego – patrona harcerzy (23 lutego 2015 r.)  Zespół Wychowania Duchowego i Religijnego przygotował niniejszą propozycję programową. W  publikacji znajdują się liczne myśli skłaniające do refleksji nad zbliżającym się czasem oraz inspirujące do pracy nad sobą, a na najodważniejszych czeka Wielkie Zadanie na Wielki Post.

0

Druh Wicek. Harcerz-instruktor w orszaku świętych

Zbiór propozycji programowych, związanych z  pracą z naszym patronem – bł. Wincentym Frelichowkim. Czas, w którym zbiór ten trafia w Wasze ręce, nie jest przypadkowy- w tym roku bowiem obchodzić będziemy 70. rocznicę śmierci naszego błogosławionego Patrona. Znajdziecie w nim pomysły i inspiracje, które – naszym zdaniem – mogą pomóc Wam i prowadzonym przez Was jednostkom poznawać i  odkrywać wciąż na nowo postać Druha Wicka, harcerza, prezbitera i  męczennika, patrona ZHP. Oczywiście, opracowane przez nas konspekty są jedynie sugestią. Bardzo istotne jest, abyśmy planując pracę swoich jednostek, nawiązywali do tej wyjątkowej postaci – nie tylko okazjonalnie. Zachęcajmy swoich podopiecznych do naśladowania naszego Patrona oraz indywidualnych poszukiwań. Mamy nadzieję, że opracowane przez nas materiały okażą się dla Was pomocne.

 

2+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

Dzień Myśli Braterskiej 2015 – MCR 8

Tłumaczenie propozycji WAGGGS dotyczącej Milenijnego Celu Rozwoju 8. Propozycja składa się z instrukcji-poradnika oraz planszy do gry. Uczestnicy dzięki propozycji mogą zodbyć wiedzę na temat WAGGGGS, historii Dnia Myśli Braterskiej oraz Milenijnych Celów Rozwoju. Ostatni Milenijny Cel Rozwoju 8 zwraca uwagę na znaczenie partnerstw, które powinny sie tworzyć w celu podejmowania działań na rzecz innych ludzi.

6+

Teraz Afryka – od źródeł skautingu do kontynentu przyszłości.

Dla większości Polaków Afryka ma dwa oblicza. Jedno – to miejsce chorób, konfliktów, biedy. Drugie – to egzotyka, piękne widoki i safari. Każde z tych wyobrażeń zniekształca prawdziwy obraz Afryki i buduje szkodliwe stereotypy. I choć Afryka ma swoje problemy, to jednak jest to niezwykły kontynent z wielkim potencjałem na wcale nieodległą przyszłość. Największym bogactwem Afryki są jej mieszkańcy. Już dziś co siódmy człowiek na Ziemi jest Afrykańczykiem. Zdecydowana większość to młodzi ludzie, którzy są otwarci na świat i szybko się uczą, a pomaga im w tym dynamiczny rozwój telekomunikacji i dzięki temu prawie nieograniczony dostęp do informacji.Poznawanie Afryki i afrykańskich skautów może być zarówno niezwykłą przygodą, jak i szansą na osobisty rozwój. Skorzystajcie z niej, a pomoże Wam w tym propozycja programowa „Teraz Afryka. Od źródeł skautingu do kontynentu przyszłości!”. Oprócz scenariuszy zbiórek i wskazówek metodycznych znalazło się w niej mnóstwo informacji na temat Afryki i jej mieszkańców. Chcemy Was nie tylko nimi zainteresować, ale i zainspirować do samodzielnego odkrywania tego niezwykłego kontynentu.

16+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

Wachlarz możliwości (wersja 4.0)

Wachlarz

„Wachlarz możliwości”, czyli niektóre propozycje programowe, wspomagające realizację kierunków wyznaczonych w Uchwale XXXVIII Zjazdu Związku Harcerstwa Polskiego z dnia 8 grudnia 2013 r. w sprawie wzmocnienia działalności programowej
drużyn i gromad.

Najnowsza dostępna w Centralnym Banku Pomysłów wersja 4.0 “Wachlarza możliwości” jest ostateczna i nie będzie w przyszłości poszerzana o nowe pozycje.

5+

Weź Plecak na akcję

WIP GK ZHP w ramach poszukiwania inspiracji do działania tym razem proponuje skautową propozycję programową przygotowaną
przez WAGGGS. Weź Plecak na akcję lub po prostu Zadziałaj z plecakiem (Take Action Backpack) to propozycja programowa WAGGGS opublikowana w łączności z Dniem Myśli Braterskiej 2013 oraz z Milenijnymi Celami Rozwoju nr 4 (zdrowie dziecka) i 5 (zdrowie matki). Materiały w języku angielskim dostępne na stronie http://www.wagggs.org/en/take_action/mytakeactionbackback.

0

Kierunek przyszłość

My – wędrownicy poszukujemy, ponieważ chcemy brać odpowiedzialność za podejmowane wybory, żeby stały się tymi najlepszymi. Wybory podejmowane w obszarze naszego rozwoju zawodowego w wielu przypadkach determinują nasz stosunek do pracy – poczucie satysfakcji, spełnienia i zatarcia granicy między pasją a pracą. „Kierunek przyszłość” to propozycja wspólnych działań ujętych w trzech obszarach, które określiliśmy jako „placówki”. Każda z nich odpowiada konkretnej dziedzinie: „Mój obszar” jest związany z poznaniem siebie, „Akcja rekrutacja” dotyczy poszukiwania pracy i „Moje miejsce na rynku pracy” – „placówka” mówiąca sama za siebie.

0

Duch na wakacjach 2.0

Druga edycja rozważań na każdy dzień wakacji. Tym razem zawierająca komentarz do przypadającej na dany dzień Ewangelii.

1+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

Czerwone Maki

„Teka drużynowego. Czerwone maki” to kolejne wydawnictwo opracowane w celu wsparcia w gromadach i drużynach realizacji zadań i zbiórek o tematyce historycznej, kształtujących postawy patriotyczne. Przedstawione propozycje zbiórek czy gier prowadzą zuchy i harcerzy szlakiem walk 2.Korpusu. Zuchy przewędrują ten szlak w towarzystwie „Misia Wojtka”, harcerze, harcerze starsi i wędrownicy biorąc udział w grach a harcerki będą mogły bliżej poznać działania tzw. PESTEK – czyli Pomocniczej Służby Kobiet w 2 Korpusie Polskim.
Dodatkowo w tece znaleźć można 20 kart do wykorzystania podczas zbiórek czy gier – takie jak: prosta majsterka maku z filcu na mundur, komiks z przygodami niedźwiedzia Wojtka, zdjęcia „Pestek” podczas różnorodnych działań czy też znaki noszone przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego.

mc

3+

Harcerki i Harcerze w Powstaniu Warszawskim

Jest to materiał przygotowany dla wszystkich drużynowych w celu uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W tece znajdziecie pomysły na gry i zbiórki, projekty starszoharcerskie i zuchowe cykle sprawnościowe, a także materiały do dyskusji dla wędrowników jak również wiele tekstów źródłowych, zdjęć itp. Z materiału można korzystać nie tylko w sierpniu – do treści zawartych w tece można powracać w ciągu roku harcerskiego ale też na obozach czy koloniach.

2+