Edukacja globalna to część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza jego zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca. Jej celem jest przygotowanie odbiorców do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości. Jest także globalnym wymiarem edukacji obywatelskiej i obejmuje edukację rozwojową, edukację o prawach człowieka, edukację o zrównoważonym rozwoju, edukację na rzecz pokoju i zapobiegania konfliktom oraz edukację interkulturalną.
Aktywni Obywatele Świata (AOŚ) to projekt poświęcony szeroko pojętej edukacji globalnej. Był realizowany w latach 2015-2017 przy Głównej Kwaterze ZHP. Jego celem było wzmacnianie propozycji programowych, rozwijanie wiedzy i kompetencji, a także postaw promowanych przez edukację globalną. Miła za zadanie kształtować wśród harcerek i harcerzy globalną postawę obywatelską, dążącą do stałego, ochoczego podejmowania działań na rzecz bardziej sprawiedliwego i przyjaznego świata. Harcerki i harcerze biorący udział w projekcie mieli szansę na zrozumienie globalnych współzależności oraz wzbudzenie poczucia wpływu – sprawczości poprzez bardziej świadome wybory w życiu codziennym. Potrafią wykorzystywać okazje i możliwości do działania w myśl zasady „Myśl globalnie, działaj lokalnie”.
Projekt skierowany był bezpośrednio do instruktorek i instruktorów, wędrowniczek i wędrowników oraz do drużynowych, a pośrednio do wszystkich grup metodycznych, z którymi oni współpracują.
Projekt „Aktywni Obywatele Świata” trwał 3 lata (2015-2017) i swoimi działaniami objął 7 krajów: Szkocja, Słowacja, Czechy, Niemcy, Polska, Słowenia, Grecja) oraz partnerstwo z WOSM i WAGGGS. Opierał się na współpracy organizacji skautowych z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się edukacją globalną. Zakres tematyczny projektu był silnie związany z Celami Zrównoważonego Rozwoju sformułowanymi przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Projekt „Aktywni Obywatele Świata” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2015 r. oraz ze środków Unii Europejskiej. Za treści odpowiada Związek Harcerstwa Polskiego, niekoniecznie odzwierciedlają one stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz stanowisko Unii Europejskiej.
Głównym działaniem projektu Aktywni obywatele Świata była propozycja programowa ŚWIATOZMIENIACZE: Cel dobro. Uwydatnia ona znaczenie edukacji globalnej w harcerskim wychowaniu oraz dostarcza wielu pomysłów na poruszanie tej tematyki w drużynach. Przy podejmowaniu akcji w ramach bycia światozmieniaczami bardzo pomocne mogą się okazać załączone materiały, a w dłuższym okresie Globalny Kompas i Indywidualny Globalny Kompas.
Niniejsza propozycja ma na celu podsumowanie 100 lat doświadczeń Związku Harcerstwa Polskiego i potwierdzanie aktualności słów Roberta Baden-Powella: „Być dobrym to coś, ale postępować dobrze to znacznie więcej”. Kierowani tą myślą zwracajmy większą uwagę na to, jakich harcerzy wychowujemy oraz na jakość podejmowanych przez nich i nas działań.
Materiały w CBP
– ŚWIATOZMIENIACZE: Cel dobro.
– Wytyczne do Odznaki Skautów Świata
– Ekonomia jest kobietą
– Connect. Propozycja programowa na DMB 2016
– Każdy inny, wszyscy równi
– Młodzieżowy przewodnik po bioróżnorodności
– Gra “Przejścia” – materiał
– Woda jest życiem
– Seria związana z ochroną środowiska – Zielony Płomień
– Poradni Harcerz w Lesie
– Zajęcia “Działaj odpowiedzialnie”
– Globalna Akcja Teraz
– Kierunek Azja
Inne polecane źródła (w języku polskim):
– Baza otwartych zasobów e-globalna
– Kalkulator śladu węglowego
– Fundacja Edukacja dla Demokracji
– Nasz zielony footprint – artykuł Na Tropie
– Fundacja “Kupuj odpowiedzialnie”
– Cele Zrównoważonego Rozwoju
– Akcja dla Globalnego Południa (Polska Zielona Sieć)
– Fair Trade Polska
– UNHCR Polska
– Amnesty International Polska
– UNICEF Polska
– Polska Akcja Humanitarna
– Raporty o Celach Zrównoważonego Rozwoju (Agenda 2030)
– Powszechna Deklaracja Praw Człowieka
Inne polecane źródła (w języku angielskim):
– The Scout Donation Platform – platforma fundraisingowa dla skautów z całego świata
– Time to be welcome – inicjatywa Irlandzkich skautów
– Ureport – platforma komunikacyjna, ku inspiracji
– UNHCR (najnowsze statystyki i raporty nt. sytuacji uchodzców)
– How rich I am (możliwość sprawdzenia, którym z kolei najbogatszym człowiekiem świata jesteś)
– Water Footprint (wszystko na temat śladu wodnego)
– Messengers of Peace
Autor:
Zespół Aktywnych Obywateli ŚwiataAutorzy:
- Zespół Aktywnych Obywateli Świata
Recenzenci
- GK ZHP
Autorzy materiału
- Zespół Aktywnych Obywateli Świata
Motyw i zakres tematyczny
Motyw główny:
- Wartości harcerskie
Uszczegółowienie:
Zakres tematyczny:
- Aktywność obywatelska, służba, wartości, tolerancja, ochrona środowiska, edukacja globalna
Forma materiału
Typ materiału:
Poradnik
Materiał
Data utworzenia: