Harcerska Paczka Metodyczna – Ekonomia w drużynie harcerskiej

Głównym tematem harcerskiej paczki metodycznej jest ekonomia/ W materiałach odnajdziecie dwa konspekty wraz z załącznikami. Tematem przewodnim jest inflacja. Jeśli prześlecie swoje potwierdzenia z realizacji tych obu zbiórek na adres Kierowniczki Wydziału Harcerskiego: [email protected] – otrzymacie prawdziwą przypinkę Zlotu Metodycznego „Energia” (przyboczni i drużynowi). Natomiast jeśli pojawią się wśród zainteresowanych, nasi absolwenci letniej edycji Zlotu – to mamy coś specjalnego – „Złoty Bilet” na kolejną edycję Zlotu.

Niniejszy materiał powstał z myślą, aby wesprzeć metodyków harcerskich wobec aktualnych wyzwań społecznych, jakim jest kwestia inflacji, która weszła do naszego codziennego słownictwa już na dobre. Temat ten bardziej szczegółowo omówiliśmy w załącznikach w obydwu konspektach, gdzie będziecie mogli znaleźć nie tylko definicję, ale też rodzaje inflacji oraz jej powody i konsekwencje. Chcieliśmy przekazać wiedzę ekonomiczną w jak najbardziej przystępny i atrakcyjny sposób, mając na uwadze wykorzystanie harcerskich form pracy. Każdy z konspektów podchodzi do tematu inflacji pod innym kątem: konspekt „W krainie Lukrecji” jest opowieścią o królestwie, które zmaga się z trudnościami geograficznymi i politycznymi, przez które duże utrudnienia ma branża gastronomiczna. Tutaj szykuje się współzawodnictwo z elementem jedzenia, więc szykujcie łyżki i miski! Natomiast w ramach konspektu „Garniec złota” weźmiecie udział w grze ekonomicznej i przeniesiecie do świata irlandzkich legend. Tutaj przyda wam się spryt i uważność. Podczas każdej z tych zbiórek, wspólnie z drużyną możecie zrealizować element z SIM-u, np. część sprawności bądź tropu. Wszystko jest szczegółowo opisane w materiałach. Dodatkowo otrzymujecie dwie gawędy oraz skrupulatnie opracowane załączniki z tabelkami, definicjami pojęć oraz zasadami gry/współzawodnictwem. Pamiętajcie, że rok 2024 został ogłoszony rokiem Edukacji Ekonomicznej – warto mieć to na uwadze, a nasze materiały są dobrym wstępem do rozpoczęcia działań w tym kierunku. Jeśli chcielibyście odnaleźć więcej ekonomicznych inspiracji, warto zajrzeć na stronę Wydziału Wsparcia Ekonomicznego: www.zhp.pl/wwe – tam na bieżąco są dodawane kolejne porcje metodycznych materiałów.

Print Friendly, PDF & Email
0
Redaktor:
hm. Monika Skiba, Wydział Harcerski Głównej Kwatery ZHP

Skład i łamanie: hm. Katarzyna Stanek
Autorzy:
 • phm. Piotr Stasiak
 • hm. Natalia Szyry
 • hm. Natalia Stawska
 • phm. Anna Wichtowska
Recenzenci
 • hm. Monika Skiba, Wydział Harcerski Głównej Kwatery ZHP
 • hm. Paweł Marciniak, Wydział Wychowania Ekonomicznego Głównej Kwatery ZHP
 • hm. Jacek Kocerka, Wydział Wychowania Ekonomicznego Głównej Kwatery ZHP
Autorzy materiału
 • phm. Piotr Stasiak
 • hm. Natalia Szyry
 • hm. Natalia Stawska
 • phm. Anna Wichtowska
Motyw i zakres tematyczny
Motyw główny:
 • Inne
Uszczegółowienie:

Pojęcia ekonomiczne, inflacja
Zakres tematyczny:

 • Wychowanie ekonomiczne w drużynie harcerskiej
Forma materiału
Typ materiału:

Pełen konspekt zajęć
Materiał
Nazwa: Harcerska Paczka Metodyczna - Ekonomia w drużynie harcerskiej
Data utworzenia: 10/01/2024
Uwagi:

Materiał zawiera zarówno treści teoretyczne wyjaśniające pojęcia ekonomiczne, jak i 2 pełne konspekty zbiórek harcerskich związanych z ekonomią.