Lato z finansami

Finanse niejednemu wydają się trudne i nudne, tymczasem my, Wydział Wychowania Ekonomicznego, uważamy, że mogą być i przystępne i ciekawe. W wakacje 2020 zaproponujemy Wam pierwsze propozycje, dzięki którym postaramy się to udowodnić.

Materiały obejmą dwa obszary tematyczne:
• rynek i pieniądze – jak przybliżyć kilka podstawowych pojęć z zakresu ekonomii,
• budżet i konsumpcja – jak uczyć rozsądnego planowania i gospodarowania środkami.

W ramach tych tematów stopniowo pojawią się:
• konspekty zajęć (w tym gier) dla wszystkich grup metodycznych z dwóch obszarów: „rynek i pieniądze” i „budżet i konsumpcja”,
• konkursy dla zastępów, gromad, drużyn przygotowane wraz z naszym Partnerem, Warszawskim Instytutem Bankowości,
• wykaz sprawności związanych z wychowaniem ekonomicznym (zarówno aktualnych, jak i tych testowanych aktualnie przez drużyny biorące udział w pilotażu SIM),
• ciekawostki ekonomiczne.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, czym zajmuje się Wydział wychowania ekonomicznego, zajrzyj do pliku „O wychowaniu ekonomicznym – Wydział Wychowania Ekonomicznego”.

Wydział Wychowania Ekonomicznego GK ZHP
Autorzy:
- hm. Katarzyna Brzyska
- hm. Bartłomiej Kolisko
- hm. Paweł Marciniak
- phm. Natalia Stawska
- phm. Sebastian Gorgurewicz
  • phm. Anna Wichtowska
  • hm. Agata Erhardt-Wojciechowska
Motyw i zakres tematyczny
Motyw główny:
  • Inne
Uszczegółowienie:

Konspekty zajęć z zakresów tematycznych „rynek i pieniądze”, „budżet i konsumpcja”

Zakres tematyczny:

• Wychowanie ekonomiczne
Uwagi:

...

Konkurs - rynek i pieniądze

Słowo „finanse” jest Ci znane, ale nie do końca wiesz, co się za nim kryje? Interesują Cię pieniądze? Czy wiesz skąd się biorą? Dlaczego w ogóle są? Jak funkcjonują w gospodarce? Weź udział w konkursie, który organizuje ZHP wspólnie z Warszawskim Instytutem Bankowości! Zmierz się z innymi, zmierz się z ekonomią i wygraj nagrody!
Konkurs rozstrzygany będzie w 2 kategoriach: zuchy i harcerze oraz harcerze starsi i wędrownicy. W każdej kategorii czekają bony o wartości 500 zł, 300 zł i 200 zł do wykorzystania w sklepach sieci Decathon.
Co zrobić, aby wziąć udział w konkursie?
Czas upływa: 10.08.2020 r.

szczegółowe informacje TUTAJ

Konkurs - budżet i świadoma konsumpcja

Zadaniem konkursowym jest przedstawienie procesu planowania biwaku drużyny/zastępu/patrolu wraz z efektem końcowym tj. budżetem (planowanych wpływów i wydatków). Zwłaszcza jeśli chodzi o powody wyborów poszczególnych pozycji takich jak zakupów materiałów programowych, transportu czy też wyżywienia.
Konkurs rozstrzygany będzie w 2 kategoriach: zuchy i harcerze oraz harcerze starsi i wędrownicy. W każdej kategorii czekają bony o wartości 500 zł, 300 zł i 200 zł.
Co zrobić, aby wziąć udział w konkursie?
Czas upływa: 31.10.2020 r.

szczegółowe informacje TUTAJ

Forma materiału
Typ materiału:

Propozycja programowa
Nazwa: Lato z finansami
Data utworzenia: 01/07/2020
Uwagi:

W ramach Lata z Finansami stopniowo pojawią się:
• wykaz sprawności związanych z wychowaniem ekonomicznym:
- SPRAWNOŚCI HARCERSKIE
- SPRAWNOŚCI ZUCHOWE
Drużyny uczestniczące w pilotażu NOWEGO SYSTEMU INSTRUMENTÓW METODYCZNYCH, także mogą w ramach LATA z FINANSAMI zdobywać swoje sprawności
• ciekawostki ekonomiczne

PIENIĄDZ i RYNEK:
Filmiki z przystępnym wyjaśnieniem podstawowych pojęć.
Krótka historia pieniądza
Cechy i funkcje pieniądza
Rynek – prawo popytu i podaży

BUDŻET i KONSUMPCJA:
Materiały z przystępnym wyjaśnieniem podstawowych pojęć:
Wartość rzeczy - jak ją określić? Film (4:38 min) - Kanał Prosta Ekonomia
Paradoks wody i diamentów (użyteczność krańcowa) - artykuł NBP
Zarządzanie budżetem domowym dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem finansowym – Film (2:54 min.) – Materiały CASE
Paradoks wartości – Film (3:31 min.) – Kanał TED
Koszt alternatywny - Film (8:38 min) - Kanał Prosta Ekonomia
Ograniczone zasoby / Dokonywanie wyborów - Film (9:09 min) - Kanał Prosta Ekonomia
Rzadkość i koszt alternatywny - Film (8:13 min) - Kanał Prosta Ekonomia
BUDŻET DOMOWY - film edukacyjny „Zuzia i Marcel” /ZUCHY/ - Film „Skef Finanse” (22:38 min.)