LEŚNE HARCE to propozycja na harcerskie lato 2020, na podstawie której można opracować nie obozowy program pracy gromad, drużyn i zastępów – czyli dedykowana tym, którzy nie wyjadą na wypoczynek harcerski, a będą chcieli regularnie spotykać się w wakacje. Z propozycji można skorzystać w całości, wybrać interesujące elementy lub potraktować ją jako inspirację – również do zaplanowania form wyjazdowych. Leśne Harce będą zawierały propozycje aktywności na świeżym powietrzu do zrealizowania w lasach, parkach, w otoczeniu natury.
Pozostałe gawędy dostępne są na stronie internetowej Leśne Harce.
Users who have LIKED this post:
Redaktor:
Redakcja:hm. Agata Erhardt-Wojciechowska; hm. Małgorzata Szwed
Autorzy:
Anna Pospieszna, Weronika Mikurenda, Adrianna Zalewska, Agnieszka Sadowska, Katarzyna Koszyk, Julia Sało, Stanisław Goździkowski, Anna Pruś, Agata Erhardt-Wojciechowska, Małgorzata Szwed, Kinga Delimata, Krystian Jabłkowski, Łukasz Janiszewski, Jakub Lasek, Marcin Osuch, Anna Pospieszna, Agata Pruss, Radosław Rosiejka, Sławomir Toczek, Jakub Udziela, Emilia Wadas, Aneta Wnorowska, Piotr Wojtaszek, Adrianna Błażek
Grafika, skład i łamanie: Julia Sało, Małgorzata Szwed
Korekta: Agnieszka Dąbrowska-Uss, Aleksandra Korczak, Katarzyna Jachymek, Katarzyna Kozioł, Ewa Trystucha
Recenzenci
- hm. Aleksandra Berner
Motyw i zakres tematyczny
Motyw główny:
- Inne
Uszczegółowienie:
Zakres tematyczny:
-
Propozycje zbiórek w lesie na harcerskie lato 2020
Materiały dla kadry na temat przewodni każdej części
Seria gawęd - metafor o lesie i części drzewa
Uwagi:
Cześć I – Las
To harcerski prolog tej propozycji, dający możliwość przywitania się z lasem, poczucia ducha lasu i przede wszystkim zastanowienia się, po co jest las, co nam daje, a co my możemy dla niego zrobić. Nie zabraknie inspirujących ćwiczeń i gier w terenie!
Część II – Planowanie wyprawy do lasu
Zastanawiacie się czasem, dlaczego plecaki zuchów i harcerzy są pakowane przez rodziców, a i tak zawsze czegoś zabraknie? Dzięki tej części mamy możliwość pokazania podopiecznym jak przygotować się na różne sytuacje, pogodę i wytłumaczyć im „dlaczego”. Nie zabraknie gier (również gier decyzyjnych) i mnóstwa ciekawostek!
Cześć III – Terenoznawstwo, orientacja w terenie
Nie można być w pełni obywatelem lasu, jeśli nie ma się umiejętności orientacji w terenie! W dobie telefonów i gps-ów, wciąż jest mnóstwo miejsc bez zasięgu. W trakcie gier i zabaw, zaproponowanych podczas tej zbiórki, można przypomnieć sobie najważniejsze zasady i sposoby odnalezienia się w lesie (i nie tylko).
Część IV – Przebywanie w lesie
W tym materiale dowiecie się przede wszystkim jak nie szkodzić naturze swoją obecnością, co robić, a czego lepiej nie. Jak poruszać się po lesie? Co robić ze swoimi śmieciami podczas wyprawy do lasu. Co oznacza zasada „zostaw to co znajdziesz”?
Część V – Poznanie mieszkańców lasu – zachowanie wobec nich
W lesie jesteśmy tylko gośćmi. Na co dzień to dom najróżniejszych zwierząt – i tych małych, których nie lubimy, bo chodzą po naszych rzeczach czy zaplatają pajęczyny i tych dużych, których nierzadko się boimy. Co może nas czekać w Polskich lasach? Kogo mamy się bać, a kogo po prostu zostawić w spokoju...?
Część VI – Mądre biwakowanie w zgodzie z naturą
Ta część będzie ostatnim etapem wtajemniczenia i systematyzacji naszej harcerskiej wiedzy. Wszyscy korzystamy z dobrodziejstw lasu na biwakach i obozach, ale czy robimy to dobrze? Cudownie jest obudzić się pośród śpiewu ptaków, jednak by natura nie odczuwała jeszcze długo naszej obecności. Sprawdźcie jak biwakować „mądrze”.
Forma materiału
Typ materiału:
Propozycja programowa
Materiał
Data utworzenia: 26/06/2020
Uwagi:
Materiały dla zuchów, harcerzy i harcerzy starszych zawierają część edukacyjną dotyczącą tematu, linki do polecanych filmików, spis sprawności obejmujących tematykę leśną, propozycję działania na świeżym powietrzu dla małych grup, związane z poznawaniem przyrody i siebie – konspekt, informacje o bezpieczeństwie dzieci w obliczu COVID-19 – wakacje 2020 r.
Materiał dla wędrowników zawiera serię artykułów na temat zaplanowania, przygotowania i realizacji mikrowypraw oraz realizacji programu harcerskiego trakcie ich trwania.
- Gawęda-Las-jako-wspólnota.mp3
- Gawęda-Korzenie-metafora-wszystkiego-co-przyjmujesz.mp3
- Gawęda-Pień-metafora-tego-co-trwałe.mp3
- Gawęda-Korona-metafora-rozległości-horyzontów.mp3
- Gawęda-Owoce-metafora-tego-co-dajesz-innym-i-światu.mp3
- Gawęda-Nasionko-metafora-tego-co-najcenniejsze.mp3
- Niezwykły-Las-seria-gawęd-zuchowych.pdf
- Las-zuchy.pdf
- Las-harcerze.pdf
- Las-harcerze-starsi.pdf
- Las-wędrownicy.pdf
- Planuj-zuchy.pdf
- Planuj-harcerze.pdf
- Planuj-harcerze-starsi.pdf
- Planuj-wędrownicy.pdf
- Terenoznawstwo-zuchy.pdf
- Terenoznawstwo-harcerze.pdf
- Terenoznawstwo-harcerze-starsi.pdf
- Terenoznawstwo-wędrownicy.pdf
- Przebywanie-w-lesie-zuchy.pdf
- Przebywanie-w-lesie-harcerze.pdf
- Przebywanie-w-lesie-harcerze-starsi.pdf
- Przebywanie-w-lesie-wędrownicy.pdf
- Poznanie-mieszkańców-lasu-zuchy.pdf
- Poznanie-mieszkańców-lasu-harcerze.pdf
- Poznanie-mieszkańców-lasu-harcerze-starsi.pdf
- Poznanie-mieszkańców-lasu-wędrownicy.pdf
- Zuchy-mądre-biwakowanie.pdf
- Harcerze-mądre-biwakowanie.pdf
- Harcerze-starsi-mądre-biwakowanie.pdf
- Wędrownicy-mądre-biwakowanie.pdf