Polityka ochrony bezpieczeństwa dzieci, młodzieży i dorosłych w Związku Harcerstwa Polskiego – program Safe from Harm

Związek Harcerstwa Polskiego wspiera wychowanie dzieci i młodzieży w procesie edukacji nieformalnej, w której są one pod opieką odpowiedzialnych, entuzjastycznych i odważnych wychowawców. Działania, które podejmuje ZHP, mają gwarantować zuchom, harcerzom, harcerzom starszym oraz wędrownikom należytą opiekę i bezpieczeństwo – w takich warunkach powinniśmy realizować naszą misję.

Wszyscy dorośli zrzeszeni w ZHP muszą tworzyć bezpieczne środowisko działania – dla dzieci i młodzieży należących do organizacji, a także dla siebie nawzajem. Muszą zarówno podejmować działania profilaktyczne, jak i reagować, jeśli pojawią się podejrzenia, że mogło dojść do krzywdzenia. Uważamy, że każdy, kto jest świadkiem przemocy, ma obowiązek zareagować. Przyjmujemy politykę ochrony bezpieczeństwa dzieci, młodzieży i dorosłych w Związku Harcerstwa Polskiego – Program Safe from Harm. Celem tej Polityki jest zagwarantowanie wszystkim członkom związku, ochrony przed nadużyciami związanymi ze wszelkimi przejawami przemocy, w tym w szczególności przemocy fizycznej, emocjonalnej i seksualnej.

0

Bądź Zmianą 2030

Druhno Drużynowa, Druhu Drużynowy, z wielką przyjemnością oddajemy w Wasze ręce materiał „Bądź zmianą 2030”. Ten program edukacyjny został stworzony, aby pomóc wprowadzać zmiany społeczne poprzez tworzenie i realizację projektów społecznych lub inicjowanie kampanii rzeczniczych. Z materiału mogą korzystać osoby z wszystkich grup metodycznych, które będą pod okiem kadry podejmować działania krok po kroku prowadzące do zmiany społecznej. Właściwie dostosowane elementy są odpowiednie zarówno dla zuchów i zuchenek, harcerek i harcerzy, harcerek i harcerzy starszych, wędrowniczek i wędrowników, a także instruktorek i instruktorów w zespołach instruktorskich.

„Bądź zmianą 2030” pomoże młodym osobom zabierać głos w ważnych sprawach i inicjować zmiany. To narzędzie jest tylko jedną z wielu propozycji, którymi WAGGGS wspiera swoje organizacje członkowskie – takie jak ZHP, aby podejmowały działania dążące do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych (ang. UN Sustainable Development Goals – SDGs). Jako globalny ruch zrzeszający ponad 10 milionów osób ze 152 krajów świata, WAGGGS jest częścią wyjątkowego międzynarodowego systemu wsparcia. Razem mamy niesamowitą moc! „Bądź zmianą 2030” pomoże nam uświadomić sobie tę siłę i wesprzeć skautki i skautów na całym świecie w podejmowaniu działań na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, dzięki którym wspólnie w działaniu będziemy mogli zmieniać nasz świat. Ze względu na objętość oraz poziom zaawansowania niektórych części, materiał ten jest skierowany przede wszystkim do drużynowych, którzy będą kierowali jego realizacją w drużynach lub zastępach wedle możliwości danej grupy. Zacznijcie realizację programu od sekcji „Jak korzystać z propozycji programowej „Bądź zmianą 2030” na str. 17 i zajrzenia do słowniczka znajdującego się na str. 76

0

Żywienie – przewodnik po odznace

Ludzie zawsze przygotowywali specjalne napoje i potrawy, aby uczcić uroczystości i ważne wydarzenia, od ślubów po narodziny, po koronację nowego króla lub królowej. Żywność jest tak fundamentalna dla zdrowia i życia, że jest uważana za podstawowe prawo człowieka. Każdy z nas powinien zawsze mieć dostęp do żywności, której potrzebuje, aby być zdrowym. Zainspiruj się do działania i zrób wszystko, co w Twojej mocy, by mieć zdrową i pożywną dietę.

0

Bezpieczne zastępy

Druhno Drużynowa/Druhu Drużynowy!

Poradnik, który czytasz, jest kierowany do drużynowych
wszystkich metodyk! Każdy znajdzie odpowiedzi na pytanie jak funkcjonować metodą harcerską, a zarazem zgodnie z prawem!

Czy wiesz, że członkowie ZHP i uczestnicy
konkretnych wydarzeń zobowiązują się
do przestrzegania określonych zasad, powierzając się
Twojemu nadzorowi? Sprawdź, to!  W poradniku znajdziesz zasady i tematy które dotyczą wszystkich członków ZHP oraz wyszczególnione są te, które są ważne dla Twojej metodyki!
hm. Jan Sukiennik, hm. Anna Pospieszna

1+

Dwie roty, jedno Przyrzeczenie

Druhno Drużynowa, Druhu Drużynowy!

42. Zjazd ZHP podjął decyzję o wprowadzeniu dwóch wariantów roty Przyrzeczenia Harcerskiego. Od momentu zatwierdzenia zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym nasi podopieczni mają prawo wyboru brzmienia składanej przez siebie przysięgi. Co to dla nas oznacza? W jaki sposób powinniśmy teraz pracować? Odpowiedzi na te pytania zawarliśmy w niniejszym poradniku. Zasady Harcerskiego Wychowania zostają niezmienne. Wszyscy jako harcerska brać chcemy wyznawać te same wartości oraz kierować się drogowskazem, którym jest Prawo Harcerskie. Jako harcerscy wychowawcy dalej realizujemy Misję ZHP oraz dbamy o rozwój, również duchowy, naszych wychowanków. W niniejszej publikacji przedstawiamy wytłumaczenie sformułowań zawartych w Przyrzeczeniu Harcerskim oraz praktyczne wskazówki pokazujące, jak wprowadzić je w życie drużyny. Nie stworzyliśmy tutaj komentarza do nowego brzmienia Przyrzeczenia Harcerskiego ani nie opisaliśmy, jak z nim stale pracować w ciągu roku. Wierzymy, że jako drużynowy masz świadomość tego, jak ważna jest praca z treścią Przyrzeczenia Harcerskiego, nie tylko w trakcie próby harcerza, ale także przez całą harcerską drogę. Pragniemy jednak zostawić kilka wskazówek, do czego zobowiązuje nas Przyrzeczenie Harcerskie w kontekście rozwoju duchowego, czy służby Bogu. W dalszej części znajdziesz również odpowiedzi na najczęściej zadawane w ostatnim czasie pytania. Nie zabrakło również części praktycznej, w której zamieściliśmy kilka pomysłów na pracę z przyrzeczeniem w drużynie. Mamy nadzieję, że materiał ten będzie dla ciebie cenny i ugruntuje Cię w chęci wyznawania wartości, które nosisz w swoim harcerskim sercu.

Autorki i Autorzy

0

Propozycja WAGGGS na Dzień Myśli Braterskiej 2023 „Nasz świat, nasza bezpieczna przyszłość. Środowisko i pokój”.

W 2023 tematem propozycji opracowanej przez zespół wolontariuszek WAGGGS są zmiany klimatyczne i rola, jaką odgrywają w zakłócaniu globalnego pokoju i bezpieczeństwa. W trakcie realizowania propozycji wspólnie z bohaterką Miku wyruszamy w podróż, aby poprzez różne działania zwrócić uwagę na pokój i równowagę na świecie oraz stać się świadomymi liderkami i liderami z zakresu ekologii. Dowiadujemy się też, w jaki sposób kwestie środowiskowe dotykają wszystkich, a w największym stopniu dziewczęta i kobiety. Dużo uwagi jest poświęcone utrzymaniu pokoju jako stanu zdrowej równowagi w naturze i w naszym związku z naturą.

W tym roku realizując propozycję programową w drużynie, będziecie mogli zastanowić się, jak możecie uczyć się od natury i współpracować z nią, aby stworzyć bardziej pokojową i bezpieczną przyszłość dla dziewcząt i chłopców na całym świecie.

Propozycja programowa na Dzień Myśli Braterskiej jest globalnym programem realizowanym przez skautki i skautów na całym świecie. Jest więc wspaniałą okazją do rozpoczęcia lub kontynuowania współpracy z drużyną skautek i skautów z innego kraju, do czego serdecznie zachęcamy. Propozycja programowa może być z powodzeniem wykorzystana do zdobywania sprawności zuchowych czy stopni harcerskich. Zachęcamy, by realizować ją zarówno na specjalnych spotkaniach i uroczystościach związanych z DMB, jak i jako część programu drużyny podczas całego roku harcerskiego.

Przygotowaliśmy dla Was karty sprawności zuchowych i harcerskich, które możecie wykorzystać i zdobywać realizując jednocześnie zadania z propozycji programowej WAGGGS na DMB 2023 „Nasz świat, nasza bezpieczna przyszłość. Środowisko i pokój”. Zanim wybierzecie sprawności, zapoznajcie się z treścią propozycji programowej i zdecydujcie, które zadania z propozycji chcecie wykonać i które sprawności jednocześnie chcecie zdobyć.

Zrealizuj globalną propozycję programową WAGGGS na DMB, zdobądź plakietkę i nawiąż przyjaźnie z innymi harcerkami, harcerkami oraz skautkami i skautami z całego świata.

Więcej znajdziesz w samej propozycji programowej.

Materiał jest tłumaczeniem oryginalnej wersji wydanej w oficjalnych językach WAGGGS, którą można znaleźć tutaj: https://www.wagggs.org/en/resources/world-thinking-day-2023-activity-pack/

2+

Poradnik opiekuna prób wędrowniczych

Poradnik opiekunki lub opiekuna próby wędrowniczej powstał z potrzeby, która pojawiła się wśród wędrowniczek i wędrowników z 33 PDW „Goliard” z Hufca ZHP Poznań – Wilda (Chorągiew Wielkopolska ZHP). Osoby, które już zdobyły naramienniki wędrownicze, wciąż nie czuły się gotowe, by wspierać innych w realizacji tych prób. W końcu prowadzenie próby wędrowniczej oznacza bezpośredni wpływ na rozwój charakteru innej osoby, a to duża odpowiedzialność. Propozycja bycia opiekunem lub opiekunką to także wyraz ogromnego zaufania, dlatego też dobre przygotowanie do tej funkcji jest kluczowe, by udzielić właściwego wsparcia. Właśnie w tym celu powstał ten Poradnik. Pierwotnie był on przeznaczony dla osób z drużyny, jednak entuzjastyczne informacje zwrotne zachęciły do szerszej publikacji.

Autorów połączyła realizacja próby na stopień Harcerza Rzeczypospolitej, a sam materiał powstał w oparciu o doświadczenia nabyte zarówno w ramach relacji opiekunka próby – podopieczny, jak i w ramach innych realizowanych lub prowadzonych przez nich prób na naramienniki czy stopnie wędrownicze.

Sam Poradnik jest krótki – ma zaledwie 4 strony – ale zostało w nim zawarte wszystko to, co autorzy chcieliby wiedzieć, zanim sami pierwszy raz podjęli wyzwanie prowadzenia czyjejś próby wędrowniczej. Choć materiał jest poświęcony próbom na naramiennik wędrowniczy (pełniącym najczęściej funkcję prób członkowskich w drużynach wędrowniczych), to dopóki nie zostanie wydana jego kolejna część, z powodzeniem można go wykorzystywać również przy wspieraniu realizacji prób na stopnie HO i HR. Niektóre treści są na tyle uniwersalne, że mogą mieć zastosowanie również przy realizacji prób instruktorskich, choć temat ten nie jest przedmiotem niniejszego opracowania.

Zachęcamy do lektury, jeśli:

  • interesujesz się tematem prowadzenia prób, w szczególności tych wędrowniczych,
  • zastanawiasz się nad podjęciem funkcji opiekunki lub opiekuna próby,
  • chcesz się dobrze przygotować do prowadzenia próby wędrowniczej,
  • chcesz być lepszą opiekunką lub lepszym opiekunem prowadzonych prób wędrowniczych,
  • szukasz inspiracji do pracy z próbami w swojej drużynie,
  • chcesz wesprzeć harcerki i harcerzy starszych w odkrywaniu wędrownictwa, którego do tej pory nie było w Twoim środowisku.
0

Cel Zero – gra o Celach Zrównoważonego Rozwoju

Zrównoważony rozwój, czyli jaki? Najbardziej popularna definicja głosi, że jest to „proces mający na celu zaspokojenie aspiracji rozwojowych obecnego pokolenia w sposób umożliwiający realizację tych samych dążeń następnym pokoleniom”. Oznacza to, że wszyscy ponosimy odpowiedzialność nie tylko za to, co tu i teraz, ale również za to, co po nas zostanie. W 2015 roku państwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) przyjęły Agendę 2030, czyli uniwersalny plan rozwoju dla świata, który obejmuje 17 celów zrównoważonego rozwoju (SDGs). Czego tak dokładnie dotyczą? Sięgnijcie po grę „Cel Zero”! Podczas rozgrywki w przystępnej formie poznacie tematykę celów oraz znajdziecie garść inspiracji do dalszego działania.

3+

Majsterka czyli wychowanie techniczne

Majsterkowanie to forma samoorganizacji, metoda tworzenia własnego otoczenia. Wystarczy trochę materiału, nieco przedsiębiorczości, aby własnymi rękami realizować własne pomysły. Można pomagać sobie nawzajem, wymieniać koncepcje i doświadczenia, mieć satysfakcję i korzyści. Można też doskonalić umiejętności i powiększać zasób wiedzy, aby nie być bez reszty zależnym od kaprysów „prawdziwych” fachowców, niedoborów na rynku czy braku pieniędzy.

Na przestrzeni wielu lat wypracowane zostało przekonanie, że majsterka jest formą pracy zarezerwowaną wyłącznie dla zuchów. Wynika to niestety z niezrozumienia celowości tej formy pracy w pozostałych pionach metodycznych. Majsterka obecna jest we wszystkich grupach metodycznych, a odpowiednio wykorzystywana wpływa na wszechstronny rozwój dzieci.

Zasadniczym celem niniejszego materiału metodycznego jest przybliżenie czytelnikowi mocno niedocenianej formy pracy jaką jest majsterka. Harcerskie zajęcia techniczne powinny wpisywać się w idee wszechstronnego rozwoju dostosowanego do wieku dzieci. Zajęcia realizowane w trakcie śródrocznej działalności gromad i drużyn rozwijając wielostronną aktywność poznawczą dzieci powinny pokazać im złożoność świata i miejsce człowieka w środowisku przyrodniczym, społecznym, kulturowym i technicznym. Zaznaczyć tu należy, że w realizacji tego celu nie może być pominięty ten zespół zjawisk, który opisuje współczesną technikę z jej historycznym rozwojem. To właśnie dzięki technice, poprzez dostarczane przez nią różnorodne środki, narzędzia oraz instrumenty i metody działań poznawczych – rzeczywistość ta może być pełniej niż kiedykolwiek dotąd poznawana i rozumiana.

0

Czuwam dla siebie

Jesteśmy po, a może i jeszcze przed kolejnymi, zawirowaniami w pandemii. Za naszą wschodnią granicą jest wojna. Pomagamy, ale zarazem nas samych też przecież to dotyka. A jak wiemy z kursów pierwszej pomocy „dobry ratownik to bezpieczny ratownik” i  dotyczy to nie tylko zdrowia fizycznego ale i psychicznego. Akcja Czuwam dla siebie ma za zadanie zwrócenie uwagi i pokazanie, że w trakcie każdej służby, ale i po prostu działań harcerskich należy dbać o siebie.

W materiałach znajdziecie:

0) Rozwój psychofizyczny i jak go wspierać?
0) Czym są emocje?

1) rozpisany trop zuchowy “Mistrz emocji”,
2) zbiórkę przeznaczoną dla harcerzy,
3) zbiórkę przeznaczoną dla harcerzy starszych,
4) materiały dla wędrowników – 4.materiał indywidualny / 4a.Zbiórka “Opanować emocje”  / 4b. Zbiórka “Emocjonujące emocje”

5) artykuł “Jak dobrze podsumowywać wspólną służbę?” (i każde inne działanie) – wszak to w trakcie podsumowania można podjąć refleksję, która może wpłynąć na nasze kolejne działania,
6) artykuł “Umiem w emocje” i co to tak naprawdę znaczy…,
7) literaturę uzupełniająca – spis ciekawych książek na temat emocji i zdrowia psychicznego – dowiedz się więcej,
8) dotychczasowe materiały w CBP powiązane z pracą z emocjami, zdrowiem psychicznym – zainspiruj się!

9) Polecamy też konspekty z tygodnia emocji w propozycji pandemicznej – Zdalne Harce! np. konspekt dla metodyki harcerskiej

 

4+

Jak uczyć gier i zabaw?

Gra lub zabawa jest elementem prawie każdej zbiórki. Niekiedy bywa i tak, że grom i zabawom poświęcona jest cała zbiórka zastępu. Ale umiejętne prowadzenie gier i zabaw to też sztuka. Sztuka, której trzeba się nauczyć. Są pewne reguły uczenia gier. Zapoznaj się z nimi i spróbuj postępować według nich, a przekonasz się, że nauka i organizacja gier nie jest wcale sztuką trudną. Każda gra ma swoje przepisy i tylko wtedy “wychodzi”, kiedy wszyscy jej uczestnicy przestrzegają ich wiernie. Ważne jest, aby biorący udział w grze dobrze rozumiał jej zasady i przepisy.

0

Cnoty św. Jerzego – gawędy

DROGI DRUŻYNOWY! DROGA DRUŻYNOWA!
Oddajemy w Wasze ręce cykl gawęd o cnotach św. Jerzego. Jest to siedem krótkich historii o wybranych świętych, które opowiadają o wierze, nadziei, miłości, roztropności, sprawiedliwości, męstwie i umiarkowaniu. Możecie wykorzystać go w trakcie zajęć, wędrówek i ognisk na zbliżających się obozach lub podczas zbiórek w nowym roku harcerskim. Po każdej opowieści znajdziecie kilka pytań, które możecie zadań swoim harcerzom. Mogą być one tematem dłuższych przemyśleń lub początkiem dyskusji w zastępie/drużynie.

Pod gawędami znajdziecie również kilka zadań, które pozwolą Wam wspólnie rozpocząć pracę nad daną cnotą. Materiałem posłużyć się mogą drużyny harcerskie, starszoharcerskie, i wędrownicze. Możecie skorzystać z niego według potrzeb Waszych harcerzy oraz dostosowywać go do wybranej przez Was formy. Mamy nadzieję, że stworzony materiał będzie dobrą okazją do rozwoju religijnego Waszych harcerzy!

3+

GRA JAKO FORMA PRACY W OBSZARZE PROGRAMU I KSZTAŁCENIA

Droga Druhno! Drogi Druhu!

W myśl idei stopnia harcmistrza/harcmistrzyni, która od ponad roku towarzyszy mi w niemal każdym momencie mojej harcerskiej drogi oraz dojrzałego życia, chciałabym podzielić się własnymi doświadczeniami i oddaję w Wasze ręce mój mały dorobek harcerski. Co tu znajdziecie? Na pewno kilka moich spostrzeżeń dotyczących tworzenia gier, które przydadzą się zarówno w obszarze programu, jak i kształcenia oraz pomysły na ciekawe formy, jakie udało mi się wdrożyć w praktyce na obozach harcerskich i kursach zastępowych, przybocznych i drużynowych. W tym krótkim poradniku postanowiłam umieścić 6 konspektów, które przedstawiają różnorodne gry, które opracowałam na potrzeby mojego środowiska. Pierwsze trzy z nich dotyczą obszaru pracy programowej, pozostałe to gry kształceniowe.  Mam nadzieję, że dla kogoś z Was znalezione tu pomysły będą inspiracją do działania i przydadzą się w pracy we własnym środowisku.

1+

Gra terenowa. Akcja Kutschera – Kat Warszawy

Kat Warszawy
Kat Warszawy, to historyczna gra terenowa podczas, której uczestnicy w sposób aktywny mają możliwość zapoznania się z przebiegiem Akcji Kutschera, która miała miejsce 1 lutego 1944 roku, na Al. Ujazdowskich w Warszawie.
Niniejszą grą chciałem przenieść uczestników (w wyobraźni), na Aleje Ujazdowskie w Warszawie, gdzie odbyła się Akcja Kutschera. Chciałbym, aby każdy z uczestników maksymalnie spróbował poczuć emocje jakie towarzyszyły uczestnikom akcji.
Dla kogo?
Gra była tworzona z myślą o harcerzach starszych, natomiast zachęcamy do udziału w grze również harcerzy, ale także cywili, którzy chcą wspólnie z nami poznać dzieje Akcji Kutschera. Jest to również doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi.
Gra została stworzona w taki sposób, aby każdy uczestnik po zapoznaniu się z niniejszą instrukcją mógł sam pobrać i przygotować sobie niezbędne materiały do gry (mapa wraz z szkicem dróg w Warszawie)

Inspiracją do stworzenia gry była książka Zośka i Parasol autorstwa Aleksandra Kamińskiego. Gra powstała w trakcie realizacji próby przewodnikowskiej.

 

Kat Warszawy – instrukcja gry

Kat Warszawy – konspekt

0

Śladami starego wilka i jego watahy – czyli socjalizacja po harcersku.

Poradnik jest poszerzeniem wiedzy dla każdego instruktora po kursie przewodnikowskim i drużynowych.

W materiale jest odniesienie do cech i  elementów metody. Zostały w nim również opisane cechy, które mogą być bardziej zrozumiałe dla młodego instruktora dopiero uczącego się systemu.

0

Warsztat pracy namiestnika

Zajęcia składają się z 4 bloków tematycznych w formie 45 minutowych warsztatów na następujące tematy:

  1. Kategoryzacja i współzawodnictwo
  2. Aktywne formy kształcenia
  3. Opis funkcji namiestnika
  4. Obrzędowość namiestnictwa

Zajęcia zostały przeprowadzone podczas Kursu Namiestników “Latarnia Morska” w Chorągwi Stołecznej

0

Nadzieja na Święta

129958886_439602914098340_3478219356004114100_o

“Nadzieja na Święta” to propozycja stworzona przez Zespół ds. Etyki Środowiskowej Chorągwi Gdańskiej specjalnie z okazji tegorocznych, niezwykłych Świąt.

W propozycji znajdziecie 10 pomysłów na aktywności podczas (zdalnych) zbiórek  z drużyną w grudniu oraz 10 instrukcji wykonania ozdób i prezentów świątecznych.

Czeka na Was quiz na platformie Kahoot, gra online, pomysł na kolędowanie, zaskakujące prezenty i wiele wiele więcej. Wszystko w ekologicznym duchu!

 

Wybierz to, co interesuje Cię najbardziej, mieszaj różne aktywności, stwórz z nich jedno lub 3 spotkania – tak jak chcesz!

Pomysły możesz wykorzystać podczas spotkania z drużyną/gromadą, ale także w gronie instruktorskim.

Jest Nadzieja na te Święta!?
1+

Dokąd zabieramy małych podróżników?

Czyli przemyślenia po lekturze propozycji programowej „Kierunek Azja”, własnych przeżyciami poparte

 

Druhu drużynowy, Druhno drużynowa!

Czy zdarzało Ci się w ramach zbiórek zabierać swoje zuchy czy harcerzy w podróż
do odległych krajów? Wyobraźnia to niesamowita siła, dzięki której nie stoją nam
na przeszkodzie ani granice państw, ani strefy czasowe, ani tysiące kilometrów wędrówki, by przeżywać harcerską przygodę na drugim krańcu globu. W bezpiecznej przestrzeni harcówki możemy przenieść się w mroźne odstępy Jakucji, nie odmrażając sobie uszu, przejść wszerz pustynię Gobi bez ani jednego odcisku czy zanurzyć się w tłocznym targowisku w centrum Delhi.

Pewnie niejedną taką podróż masz za sobą. Wśród propozycji programowych ZHP możesz znaleźć wiele pomysłów na to, jak taką podróż zorganizować, przybliżają miejsca słabo odkryte, a w które warto zabrać swoją gromadę lub drużynę. Dzisiaj nie opowiem Ci
o miejscach, ale o czymś trochę obok – o odpowiedzialnym podróżowaniu. Zapraszając swoich podopiecznych w podróż oczami wyobraźni, są pewne rzeczy o których jako przewodnik tych podróży dobrze, byś wiedział(a). Być może dzięki tej wiedzy Twoi harcerze oraz zuchy nie tylko przeżyją przygodę, lecz również nauczą się doceniać i szanować różnorodność szerokiego świata, z całym barwnym kalejdoskopem jego kultur.

1+

Nasz Bohater. Poradnik prowadzenia kampanii “Bohater” w jednostce organizacyjnej ZHP, hufcu, chorągwi.

okładka

Czuwaj! Pomysł na napisanie poradnika pojawił się podczas rozpisywania próby na stopień harcmistrzyni, tak jest to moje zadanie na próbę! Harcmistrz powinien opracować i upowszechnić materiał programowo-metodyczny jako wkład w dorobek Związku Harcerstwa Polskiego. Szukałam takiej tematyki, której opracowanie przede wszystkim jest potrzebne w naszych środowiskach, w której mogłabym podzielić się doświadczeniem oraz jest dla mnie interesująca. Drużyna, której byłam opiekunem,
a wcześniej drużynową swoją kampanię „Bohater” rozpoczęła
w roku harcerskim 2016/2017 i zakończyła w grudniu 2017.
Był to pełen wyzwań, przygód i radości czas dla drużyny,
którego nagrodą było odzyskanie zagubionego w ponad 20-letniej historii drużyny imienia!
Cały poradnik opracowałam sama, wykorzystując jedynie gotowe plany kampanii „Bohater”, które pozyskałam ze stron internetowych jednostek harcerskich ZHP lub zostały mi udostępnione przez szefów/ przedstawicieli jednostek. Wykorzystałam oraz przedstawiłam je w poradniku w całości
lub części bez ujawniania konkretnych nazw jednostek ZHP.

Mam nadzieję, że efekt mojej pracy spełni Wasze oczekiwania i będzie ogromną inspiracją – pomoże postawić ważny krok dla jednostki, a mianowicie przyjęcie imienia wartościowej wychowawczo postaci historycznej.

 

Powodzenia w kampanii „Bohater” oraz pracy z Bohaterem!

0

Warsztaty dla opiekunów prób podharcmistrzowskich i harcmistrzowskich.

Materiał przygotowany na warsztaty dla opiekunów prób. Prowadzone przez Chorągwianą Komisje Stopni Instruktorskich w ramach rozwoju instruktorskiego opiekunów prób na stopień podharcmistrza i harcmistrza. Materiał dotyczy Systemu Stopni Instruktorskich, budowaniu zadań próby, pracy opiekuna próby z kandydatem, roli opiekuna próby.

2+

Praca jednostek harcerskich w małych miejscowościach – poradnik

Poradnik skierowany jest zarówno do drużynowych, jak i kadry na poziomie szczepu lub hufca. Praca jednostek harcerskich w mniejszych miejscowościach różni się od funkcjonowania w mieście. Jak wykorzystać szanse związane z działaniem poza ośrodkiem miejskim? Z jakimi problemami borykają się instruktorzy w mniejszych miejscowościach?

Poradnik podzielony jest na 3 rozdziały, które dotyczą pracy z kadrą, kształcenia, a także komunikacji i promocji.

1+

Poradnik dla organizatorów form puszczańskich

Jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu każdego harcerza jest obóz, będący podsumowaniem całorocznej pracy zastępu, drużyny, szczepu, hufca… To właśnie na Harcerską Akcję Letnią z niecierpliwością czeka większość harcerzy działających w szeregach Związku Harcerstwa Polskiego.

Każdy z nas ma inne upodobania, każdy z nas inaczej wyobraża sobie idealną formę obozowiska, w którym ma spędzić kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni i nocy. Obozowisko może przybierać różne kształty, być zlokalizowane w najróżniejszych miejscach. Ilość dostępnych typów namiotów, pomysłów na pionierkę obozową może przyprawić o ból głowy. I słusznie! Dzięki temu każdy z organizatorów może przygotować obozowisko na miarę potrzeb i możliwości swojego środowiska.

Jednym z najstarszych typów obozowisk są tak zwane obozy puszczańskie. Mowa oczywiście o obozach, które ograniczają swój kontakt z cywilizowanym sprzętem do minimum. Niegdyś były one codziennością, dziś posiadają unikatową wartość. To właśnie o tego typu formach wypoczynku letniego będzie można przeczytać w tym poradniku.

Gorąco zachęcam do lektury!

1+

Tworzenie nowego środowiska harcerskiego w mieście gdzie nie ma harcerstwa od lat

Czuwaj!
Czy wiesz, jakim wyczynem jest stworzyć coś zupełnie na nowo?
Czy chciałbyś zrobić coś wyjątkowego i zostać liderem w miejscowości, w której nie ma ruchu harcerskiego?
Jako instruktorzy, drużynowi chcemy, aby cała służba harcerska jako wychowawczy ruch trafiał do dzieci i młodzieży w każdym miejscu. Są takie miejscowości, gdzie nie ma ani jednej gromady czy drużyny
Jeżeli chciałbyś stworzyć własne środowisko, zapraszamy Cię do przeczytania cyklu artykułów na temat powrotu do ruchu harcerskiego tam, gdzie go nie ma .
Autorem artykułów jest instruktor Dolnośląskiego Referatu Harcerskiego – phm. Gilbert Tomal, a cała seria została napisana na bazie jego doświadczeń z powracającym harcerstwem
1+

Poradnik Smacznych zbiórek

Nie ma w życiu nic lepszego, jak łączenie kilku swoich pasji, by ludziom żyło się lepiej.

Zauważyłem spadek aktywności w zbiórkach zewnętrznych, na biwakach czy obozach. Coraz częściej zdarza się, że harcerze idą na łatwiznę, bo nikomu się nie chce wychodzić poza strefę komfortu. Może i mocne słowa, natomiast są to tylko moje
obserwacje i oczywiście mogę się mylić. Niemniej jednak wpadłem na pomysł jak za pomocą swojej wiedzy i doświadczenia stworzyć
coś, co będzie swego rodzaju wspomagaczem i zachętą. Mówi się, że przez żołądek do serca, a wiadomo że w życiu nie ma bardziej sensualnej rzeczy niż jedzenie. Zwłaszcza takie wspólnie przygotowane i spożyte w towarzystwie.

Stąd pomysł na poradnik.

Może nie jest to zbiór konspektów, ale na pewno też nie zwykła książka kucharska. Zależało mi bowiem, żeby tym poradnikiem zachęcić, ale oprócz tego żeby sami się nie zniechęcili. To zbiór wskazówek, od czego zacząć, jak działać krok po kroku od podjęcia decyzji o takiej zbiórce, przez przygotowanie się na wyjście,
przygotowywanie produktów, ale też rodziców na tego typu zbiórkę. O uwzględnianiu różności jak np. wegetarian, osób bezglutenowych,
uczulonych, czy po prostu na diecie, bo przecież nie ma nic gorszego od patrzenia na jedzących ludzi, samemu będąc głodnym. Są tu więc również przepisy, ale także mini poradnik zawierający wskazówki krok po kroku, sposoby układania ognisk, jak zadbać o zbilansowany posiłek, jak nikogo nie otruć, pierwsza pomoc przy poparzeniu, przecięciu nożem i zadławieniu, oraz oczywiście jak połączyć to z życiem ekologicznym dbając o naturę.

0

Poradnik – jak zorganizować biwak drużyny harcerskiej?

Biwak drużyny to czas kiedy możemy zrobić rzeczy, które nie zawsze możliwe są podczas zbiórek – takie jak wieczorne ognisko czy gra nocna. Czas, który spędzimy na biwaku powinien być przeżyciem, które wzmocni więzi i wspólnotę w drużynie. Jednak jak zorganizować takie wydarzenie?

Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tym krótkim poradniku.

1+

Jan Bytnar “Rudy” – Bohater Hufca

Przed Tobą propozycja programowa przygotowana specjalnie, aby na nowo spojrzeć na niezwykła postać, jaką jest Jan Bytnar „Rudy”. Dla nas jest nie tylko bohaterem hufca a wzorem do naśladowania! Dlatego przygotowaliśmy konspekty zbiórek, gier, dzięki którym przybliżycie w swoich środowiskach postać Janka Bytnara „Rudego”, przypomnicie sobie najważniejsze momenty jego życia, jego zainteresowania oraz umiejętności. Podczas różnych czynności cofniecie się do czasów II Wojny Światowej, dowiecie się, czym zajmowali się harcerze Szarych Szeregów oraz sami spróbujecie swoich sił w akcjach małego sabotażu!
Mamy wielką nadzieję, że skorzystacie z poniższej propozycji i że realizacja jej przyniesie Wam tyle samo radości, co nam jej pisanie!

1+

Kurs Drużynowych Zuchowych

W poniższym materiale znajdziecie propozycję programu kursu drużynowych zuchowych wraz z konspektami większości zajęć, opracowaną na podstawie odbytego Kursu Drużynowych Zuchowych “Zmysły” w 2021 roku.

3+

Trening kompetencji komunikacyjnych

Druhny i Druhowie! Przed Wami drugi z trzech konspektów warsztatów poświęconych komunikacji. Komunikacja to temat bardzo rozległy, a jednocześnie wpływający na różne aspekty pracy instruktorów – od codziennej komunikacji w jednostkach, przez prowadzenie zespołów instruktorskich, po udzielanie informacji zwrotnej.

Prawie wszystkie kursy prowadzone w ZHP dotykają tematu komunikacji, ujmując różne jego aspekty. Tym cyklem warsztatów chcę zaproponować dodatkowe treści dla wszystkich tych, którzy chcą rozwijać kompetencje komunikacyjne instruktorów w swoim środowisku.

Wszystkie konspekty z serii znajdziecie pod nazwami:

  1. Konstruktywna komunikacja – podstawy
  2. Trening kompetencji komunikacyjnych
  3. Komunikacja w projekcie i zespole – dobre praktyki
0

Konstruktywna komunikacja – podstawy

Druhny i Druhowie! Przed Wami pierwszy z trzech konspektów warsztatów poświęconych komunikacji. Komunikacja to temat bardzo rozległy, a jednocześnie wpływający na różne aspekty pracy instruktorów – od codziennej komunikacji w jednostkach, przez prowadzenie zespołów instruktorskich, po udzielanie informacji zwrotnej.

Prawie wszystkie kursy prowadzone w ZHP dotykają tematu komunikacji, ujmując różne jego aspekty. Tym cyklem warsztatów chcę zaproponować dodatkowe treści dla wszystkich tych, którzy chcą rozwijać kompetencje komunikacyjne instruktorów w swoim środowisku.

Wszystkie konspekty z serii znajdziecie pod nazwami:

  1. Konstruktywna komunikacja – podstawy
  2. Trening kompetencji komunikacyjnych
  3. Komunikacja w projekcie i zespole – dobre praktyki
0

Obóz Wędrowny i nie tylko – Poradnik Obozów Wędrownych

Istotą wędrownictwa – jak sama nazwa wskazuje – jest wędrowanie. Może ono przejawiać się w wielu różnych formach w zależności od pory roku, długości wędrówki, sposobu, w jaki się przemieszczamy czy celu, jaki przed sobą stawiamy. Jak dobrze zaplanować te formy pracy? Postanowiliśmy zebrać w jedno kompendium różne poradnictwa i artykuły, jakie pojawiały się na ten temat, aby ułatwić Wam ich organizowanie.

0

Wyjazd motywacyjny dla kadry

Druhny i Druhowie!

Mam przyjemność zaprezentować Wam inspirację w formie programu wyjazdu motywacyjnego, który został przetestowany w praktyce wśród instruktorów i wędrowników Hufca ZHP Nysa im. Karpatyczyków – Chorągiew Opolska ZHP.

Sam pomysł stworzenia narzędzia, służącego do motywacji, był związany z obserwacją w środowisku działania naszego hufca potrzeby wynagrodzenia kadry drużyn za ich wkład włożony w pracę w swoich jednostkach, szczególnie w czasie utrudnionego funkcjonowania w związku z obostrzeniami nałożonymi w czasie pandemii COVID-19. Był związany także z zauważeniem tendencji do wypalenia się części osób z kadry naszego hufca oraz stagnacji w ich działaniach.

Wymyślony przez nas program, z wplecionymi elementami motywacyjnymi, miał być swojego rodzaju iskrą i zapalnikiem do dalszych działań oraz miał służyć zdiagnozowaniu problemu braku motywacji – poszukiwaniu jej źródła i odnajdowaniu sposobów na poradzenie sobie z nim.

To przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć gdyby nie druhowie pwd. Stanisław Narloch oraz pwd. Mikołaj Chmielak, których wymieniam także jako współautorów.

Stworzenie tego rodzaju narzędzia motywacyjnego było jednym z moich zadań w ramach realizowanej próby harcmistrzowskiej. Zaplanowane przez nas przedsięwzięcie zostało przeprowadzone w ramach obozu wędrownego w dniach 24-30.08.2021 r. na terenie Gór Velebit oraz u wybrzeża Morza Adriatyckiego (Chorwacja).

Zdecydowana większość naszego programu opierała się na bezpośrednim działaniu, polegającym na pokonywaniu trudności związanych z przebyciem dość wymagającej trasy oraz zapewnieniu sobie wyżywienia i noclegu. Całość przeplatana była elementami związanymi z motywacją, służbą oraz pogłębianiem wiedzy na temat Harcerskiego Systemu Wychowawczego. Pomysł na podejście do tematu motywacji prezentuję w formie narzędzia motywacyjnego do zastosowania w trakcie dowolnego innego przedsięwzięcia.

4+

Komunikacja w projekcie i zespole – dobre praktyki

Druhny i Druhowie! Przed Wami trzeci z trzech konspektów warsztatów poświęconych komunikacji. Komunikacja to temat bardzo rozległy, a jednocześnie wpływający na różne aspekty pracy instruktorów – od codziennej komunikacji w jednostkach, przez prowadzenie zespołów instruktorskich, po udzielanie informacji zwrotnej.

Prawie wszystkie kursy prowadzone w ZHP dotykają tematu komunikacji, ujmując różne jego aspekty. Tym cyklem warsztatów chcę zaproponować dodatkowe treści dla wszystkich tych, którzy chcą rozwijać kompetencje komunikacyjne instruktorów w swoim środowisku.

Wszystkie konspekty z serii znajdziecie pod nazwami:

  1. Konstruktywna komunikacja – podstawy
  2. Trening kompetencji komunikacyjnych
  3. Komunikacja w projekcie i zespole – dobre praktyki
1+

Zuchowe Wieści – Zima 2021/2022

Zw zima okładka tytułowa

W numerze:

Czujnik na …. zimowe planowanie

Materiały dla drużynowych o wojnie na Ukrainie, m.in jak rozmawiać z zuchami

Z teki metodyka: pożyteczne prace, praca z gwiazdkami zuchowymi, dobre praktyki namiestnictw

Skarbiec inspiracji: współzawodnictwo gromad, trop ludzi zimy, sprawność indywidualna

1+

ZHP dla Ukrainy – metodyka wędrownicza

Banner kopia

Druhno Drużynowa, Druhu Drużynowy!

Oddajemy w Twoje ręce materiały, które mamy nadzieję, że przydadzą Ci się w Twojej codziennej harcerskiej pracy w tej jakże nietypowej dla wszystkich sytuacji, jaką jest wojna w Ukrainie. Pod tym linkiem znajdziesz folder dedykowany metodyce wędrowniczej, w którym będą się pojawiać nowe materiały: ZHP dla Ukrainy – metodyka wędrownicza

Zanim jednak przejdziemy do omawiania zawartości folderu zachęcamy Cię do zapoznania się z artykułem Zespołu ds. Wsparcia Psychologicznego poruszającego kwestię w jaki sposób rozmawiać o wojnie z harcerzami starszymi: https://zhp.pl/2022/jak-rozmawiac-o-wojnie-wedrownicy/

Być może przydatny będzie również zbiór pytań i odpowiedzi, które mogły się pojawić w Twojej głowie w związku z wojną – tutaj odsyłamy do materiału przygotowanego przez Wydział Wsparcia Metodycznego https://zhp.pl/ua-faq-dla-druzynowych

Co znajdziesz w paczce metodycznej?

1. Propozycje tropów, odnoszące się do obecnej sytuacji w Ukrainie, które możesz zaproponować swoim wędrownikom do realizacji.

2. Sprawności, które możesz zaproponować wędrownikom wraz z sugestią, w których zadaniach można nawiązać do bieżącej sytuacji.

3. Propozycje służby dla wędrowników.

4. Dobre myśli do wydrukowania i dzielenia się nimi z Ukraińcami (do druku dwustronnego).

5. Propozycje programowe, z których możesz czerpać inspiracje na nadchodzące zbiórki.

0

ZHP dla Ukrainy – metodyka starszoharcerska

Banner kopia

Druhno Drużynowa, Druhu Drużynowy!

Oddajemy w Twoje ręce materiały, które mamy nadzieję, że przydadzą Ci się w Twojej codziennej harcerskiej pracy w tej jakże nietypowej dla wszystkich sytuacji, jaką jest wojna w Ukrainie. Pod tym linkiem znajdziesz folder dedykowany metodyce starszoharcerskiej, w którym będą się pojawiać nowe materiały: ZHP dla Ukrainy – metodyka starszoharcerska

Zanim jednak przejdziemy do omawiania zawartości folderu zachęcamy Cię do zapoznania się z artykułem Zespołu ds. Wsparcia Psychologicznego poruszającego kwestię w jaki sposób rozmawiać o wojnie z harcerzami starszymi: https://zhp.pl/2022/jak-rozmawiac-o-wojnie-harcerze-starsi/

Być może przydatny będzie również zbiór pytań i odpowiedzi, które mogły się pojawić w Twojej głowie w związku z wojną – tutaj odsyłamy do materiału przygotowanego przez Wydział Wsparcia Metodycznego https://zhp.pl/ua-faq-dla-druzynowych

Co znajdziesz w paczce metodycznej?

1. List do rodziców swoich harcerzy starszych w wersji edytowalnej (pamiętaj, aby zmienić nagłówek, datę i swój podpis!).

2. Propozycje tropów, odnoszące się do obecnej sytuacji w Ukrainie, które możesz zaproponować swoim harcerzom starszym do realizacji.

3. Sprawności, które możesz zaproponować swoim podopiecznym wraz z sugestią, w których zadaniach można nawiązać do bieżącej sytuacji.

4. Sugestie, w jaki sposób podczas realizacji zadań z prób na stopnie starszoharcerskie można podejść do zadań, aby nawiązywały do bieżącej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie.

5. Propozycje służby dla harcerzy starszych.

6. Gawędę, którą możesz rozpocząć zbiórkę.

7. Dobre myśli do wydrukowania i dzielenia się nimi z Ukraińcami (do druku dwustronnego).

8. Propozycje programowe, z których możesz czerpać inspiracje na nadchodzące zbiórki.

0

ZHP dla Ukrainy – metodyka harcerska

Banner kopia

Druhno Drużynowa, Druhu Drużynowy!

Oddajemy w Twoje ręce materiały, które mamy nadzieję, że przydadzą Ci się w Twojej codziennej harcerskiej pracy w tej jakże nietypowej dla wszystkich sytuacji, jaką jest wojna w Ukrainie. Pod tym linkiem znajdziesz folder dedykowany metodyce harcerskiej, w którym będą się pojawiać nowe materiały: ZHP dla Ukrainy – materiały harcerskie

Zanim jednak przejdziemy do omawiania zawartości folderu zachęcamy Cię do zapoznania się z artykułem Zespołu ds. Wsparcia Psychologicznego poruszającego kwestię w jaki sposób rozmawiać o wojnie z harcerzami: https://zhp.pl/2022/jak-rozmawiac-o-wojnie-harcerze/

Być może przydatny będzie również zbiór pytań i odpowiedzi, które mogły się pojawić w Twojej głowie w związku z wojną – tutaj odsyłamy do materiału przygotowanego przez Wydział Wsparcia Metodycznego https://zhp.pl/ua-faq-dla-druzynowych

Co znajdziesz w paczce metodycznej?

1. List do rodziców swoich harcerzy w wersji edytowalnej (pamiętaj, aby zmienić nagłówek, datę i swój podpis!).

2. Propozycje tropów, odnoszące się do obecnej sytuacji w Ukrainie, które możesz zaproponować swoim harcerzom do realizacji.

3. Sprawności, które możesz zaproponować swoim podopiecznym wraz z sugestią, w których zadaniach można nawiązać do bieżącej sytuacji.

4. Sugestie, w jaki sposób podczas realizacji prób na stopnie harcerskie można podejść do idei stopni, aby nawiązywały do bieżącej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie.

5. Propozycje służby dla harcerzy.

6. Gawędę, którą możesz rozpocząć zbiórkę.

7. Dobre myśli do wydrukowania i dzielenia się nimi z Ukraińcami (do druku dwustronnego).

8. Propozycje programowe, z których możesz czerpać inspiracje na nadchodzące zbiórki.

0

ZHP dla Ukrainy – metodyka zuchowa

Banner kopia

Druhno Drużynowa, Druhu Drużynowy!

Oddajemy w Twoje ręce materiały, które mamy nadzieję, że przydadzą Ci się w Twojej codziennej harcerskiej pracy w tej jakże nietypowej dla wszystkich sytuacji, jaką jest wojna w Ukrainie. Pod tym linkiem znajdziesz folder dedykowany metodyce zuchowej, w którym będą się pojawiać nowe materiały: ZHP dla Ukrainy – materiały zuchowe

Zanim jednak przejdziemy do omawiania zawartości folderu zachęcamy Cię do zapoznania się z artykułem Zespołu ds. Wsparcia Psychologicznego poruszającego kwestię w jaki sposób rozmawiać o wojnie z zuchami: https://zhp.pl/2022/jak-rozmawiac-o-wojnie-zuchy/

Być może przydatny będzie również zbiór pytań i odpowiedzi, które mogły się pojawić w Twojej głowie w związku z wojną – tutaj odsyłamy do materiału przygotowanego przez Wydział Wsparcia Metodycznego https://zhp.pl/ua-faq-dla-druzynowych

Co znajdziesz w paczce metodycznej?

1. List do rodziców swoich zuchów w wersji edytowalnej (pamiętaj, aby zmienić nagłówek, datę i swój podpis!).

2. Propozycje tropów, odnoszące się do obecnej sytuacji w Ukrainie, które możesz zaproponować swoim zuchom do realizacji.

3. Sprawności, które możesz zaproponować swoim podopiecznym wraz z sugestią, w których zadaniach można nawiązać do bieżącej sytuacji.

4. Propozycje służby dla zuchów.

5. Gawędy, którymi możesz rozpocząć zbiórkę.

6. Dobre myśli do wydrukowania i dzielenia się nimi z Ukraińcami (do druku dwustronnego).

7. Propozycje programowe, z których możesz czerpać inspiracje na nadchodzące zbiórki.

0

ZHP dla Ukrainy – spis materiałów

Banner
[spis jest uzupełniany na bieżąco]

1. Jak rozmawiać o wojnie w Ukrainie – artykuł. Link do strony. Pobierz artykuł.
– rozszerzenie dla zuchów – Link do strony. Pobierz artykuł.
– rozszerzenie dla harcerzy – Link do strony. Pobierz artykuł.
– rozszerzenie dla harcerzy starszych – Link do strony. Pobierz artykuł.
– rozszerzenie dla wędrowników – Link do strony. Pobierz artykuł.
Zajrzyjcie do FAQ dla drużynowych, w którym znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – Kliknij TUTAJ.

2. Zbiór materiałów programowych dla metodyk
– materiał dla metodyki zuchowej – link do strony ZHP, link do strony w CBP
– materiał dla metodyki harcerskiej – link do strony ZHP, link do strony w CBP
– materiał dla metodyki starszoharcerskiej – link do strony ZHP, link do strony w CBP
– materiał dla metodyki wędrowniczej – link do strony ZHP, link do strony w CBP

3. Spis propozycji programowych, z których można skorzystać
– Fałszywe informacje? Czuwaj! – ZOBACZ
– Razem dla pokoju – ZOBACZ
– Surf Smart 2.0. – już niebawem w CBP

0

Co warto wiedzieć o efekcie cieplarnianym

Kwestia globalnego ocieplenia jest ważnym wyzwaniem XXI wieku. WAGGGS porusza ten temat i przygotował propozycję programową z okazji DMB 2022 „NASZ ŚWIAT, NASZA RÓWNA PRZYSZŁOŚĆ. Środowisko i równość płci” (dostępna tutaj: http://cbp.zhp.pl/wgfuy). Porusza ona temat zmian klimatu i zależności między zjawiskami związanymi ze środowiskiem, a nierównościami w społeczeństwie, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii równości płci.

Zapraszamy do zapoznania się z ulotką, aby pogłębić wiedzę na temat zmian klimatycznych.

0

Propozycja WAGGGS na Dzień Myśli Braterskiej 2022. Nasz świat, nasza równa przyszłość

Tegoroczny Światowy Dzień Myśli Braterskiej rozpoczyna trzyletnią podróż, w którą wyruszają harcerki, harcerze, skautki i skauci, by stać się świadomymi ekologicznie liderkami i liderami w swoim życiu i zachowaniu oraz życiu swoich społeczności.

Przez kolejne trzy lata propozycja programowa WAGGGS będzie opierać się na temacie środowiska. Co roku będziemy ten temat rozbudowywać i badać powiązania pomiędzy środo­wiskiem a innymi globalnymi problemami.

okładka_DMB 2022

Zrealizowanie tej propozycji programowej pozwoli harcerkom i harcerzom oraz skautkom i skautom na całym świecie na:

Odkrywanie kwestii związanych ze środowiskiem:

  • Poszerz wiedzę na temat zmian klimatu i zrozum, dlaczego to taka ważna kwestia;
  • Odkryj globalne problemy środowiskowe, które wymagają pilnego rozwiązania;
  • Zrozum, jak nasze działania i zachowania wpływają na środowisko naturalne.

Przećwiczenie postawy równości płci:

  • Zrozum, dlaczego kobiety i dziewczęta są
    bardziej dotknięte zmianami klimatu.
  • Zastanów się, jaki jest związek pomiędzy równością płci a środowiskiem. Pomyśl o własnym życiu i otoczeniu.
  • Dowiedz się, jakie działania możesz podjąć na rzecz środowiska naturalnego.

Podjęcie działania:

  • Określ, co należy zmienić, by chronić środowisko.
    Zaplanuj, jak możesz chronić środowisko w swoim codziennym życiu.
  • Zainspiruj się do zabierania głosu i podejmowania działań na rzecz środowiska.
  • Wspieraj innych, by mieli odwagę działać w swoich społecznościach.

 

4+

Zielone Imprezy #ForHerWorld

Przewodnik WAGGGS dla organizacji członkowskich i grup lokalnych dążących do zmniejszenia wpływu ich działalności na środowisko.

Jeśli szukacie sposobów na ograniczenie wpływu na środowisko podczas organizowania imprez, a także edukowanie innych na temat zmian klimatu w zabawny sposób, ten poradnik jest dla was!

Pomimo faktu, że każda z naszych 150 organizacji członkowskich na całym świecie doświadcza zmian klimatycznych na różne sposoby, kluczowe kwestie często są bardzo podobne i obejmują: żywność, energię, lokalizację miejsca, odpady i recykling, itp. W ten sposób poradnik „Zielone Imprezy #ForHerWorld” może zostać zaadaptowany do różnych kontekstów i odpowiadać na wiele potrzeb. W jego treści przedstawiamy wam dostępne i ekscytujące wskazówki!

Zgodnie ze skautowym modelem przywództwa, poradnik Zielone Imprezy #ForHerWorld jest narzędziem, które pomoże wam wywrzeć wpływ i praktykować postawę odpowiedzialnego działania. Zachęcamy was do wprowadzania konstruktywnych zmian na rzecz naszej planety, do przekształcania swoich celów środowiskowych w działanie i do inspirowania innych, by podążali waszymi śladami. Nie lekceważcie wpływu, jaki wasze działania mogą mieć na was, wasz zespół, waszą społeczność, Ruch, społeczeństwo…

Poszczególne części tego poradnika sprawią, że ponownie przemyślicie sposób planowania i realizacji swoich działań, aby uczynić je bardziej zrównoważonymi. Otrzymacie również narzędzia do edukacji harcerek i harcerzy w zakresie zmian klimatycznych i zrównoważonego stylu życia. Dzięki temu i oni będą mogli przyczynić się do pozytywnych zmian w środowisku naturalnym w swoim codziennym życiu i w swojej społeczności. W załączniku na str. 28 znajdziecie plan działania, który pomoże wam przygotować wasze wydarzenie w sposób zrównoważony.

Mamy nadzieję, że ten zestaw narzędzi okaże się dla was użyteczny i pomoże uczynić nasz świat bardziej zrównoważonym i sprawiedliwym miejscem!

0

Poradnik dietetyczny dla krwiodawców

Kompleksowe kompendium wiedzy, która pomoże w dostarczeniu wszystkich niezbędnych składników odżywczych do organizmu dawcy oraz odpowiednim przygotowaniu się do donacji. Poradnik przeznaczony jest zarówno dla osób, które przygotowują się do donacji po raz pierwszy, jak i dla tych, którzy regularnie oddają krew. Ma na celu pomóc każdemu dawcy zadbać o właściwie funkcjonowanie organizmu, uchronić się przed ewentualnymi niedoborami pokarmowymi oraz sprawić, że oddawana krew będzie jak najwyższej jakości. Poradnik to nie tylko wiedza teoretyczna, ale przede wszystkim praktyczne wskazówki, które każdy w łatwy sposób może wdrożyć w życie.

1+

Zuchowe Wieści – Jesień 2021

ZW jesień 2021 tytułowa

W numerze:

– nowy SIM – teksty różnych autorów

-sprawność fotoamator

– cykl sprawnościowy Leśnik

– relacja z działania Referatu Zuchowego Chorągwi Gdańskiej

– zuchmistrz numeru

1+

Kalendarz Adwentowy 2021

Kalendarz Adwentowy 2021 jest materiałem stworzonym przez Hufiec ZHP Legionowo w którym znajdziecie zadania na każdy dzień Adwentu przypisane do poszczególnych grup metodycznych. Zachęcamy do pracy z nimi całe rodziny!

Instrukcja do kalendarza adwentowego:

1. Wydrukuj odpowiedni plik (np. kalendarz zuchowy).

2. Wytnij w miejscu gdzie znajdują się przerywane linie na stronie pierwszej i trzeciej (strony granatowe).

3. Sklej pierwszą i druga stronę tak by wycięte okienka znajdowały się centralnie nad tekstem zadań adwentowych pierwszej części adwentu.

4. Sklej trzecią i czwartą stronę tak by wycięte okienka znajdowały się centralnie nad tekstem zadań adwentowych drugiej części adwentu.

5. Sklej dwa gotowe zestawy pustymi stronami do siebie. 

6. Każdego dnia otwieraj okienko z odpowiednią datą i wykonaj zadanie.

Powodzenia!

1+

Komenda z Pandą

Przekazujemy na Twoje ręce materiał opracowany przez ZHP na podstawie programu WWF „Program z Pandą”. Poniższy materiał ma na celu pomóc Ci dokonać autoanalizy pracy Twojej komendy i środowiska oraz wskazać działania, jakie możesz podjąć w tym momencie.
Kolejne rozwiązania, związane z tworzeniem programu i pracą z kadrą, znajdziesz z załącznikach do Polityki Środowiskowej ZHP.

0

Jak przeprowadzić zajęcia z pierwszej pomocy w drużynie harcerskiej?

“Jak przeprowadzić zajęcia z pierwszej pomocy w drużynie harcerskiej?” Nie jest to kompendium wiedzy na temat pierwszej pomocy, a raczej zbiór wskazówek przydatnych w prowadzeniu zajęć z pierwszej pomocy ze swoją drużyną.
Harcerska Szkoła Ratownictwa ZHP proponuje kursy pierwszej pomocy (Starszoharcerski Kurs Pierwszej Pomocy, oraz Kursy Pierwszej Pomocy HSR – Moduł I i II). Kończąc te kursy dostajecie bagaż pełen wiedzy na temat jak udzielić komuś pomocy i naprawdę potraficie to zrobić! Dlatego, aby ułatwić Wam przekazanie swojej wiedzy Waszym drużynom harcerskim stworzyłam ten poradnik.

2+

Praca z metodą harcerską na odległość – poradnik dla liderów zespołów instruktorskich

Poradnik przeznaczony jest dla instruktorów, którzy na co dzień prowadzą rozproszone zespoły instruktorskie. Praca powstała na podstawie własnych doświadczeń i przemyśleń oraz wielu rozmów z doświadczonymi instruktorami pracującymi w zespołach zdalnych na poziomie hufca, chorągwi, a także Głównej Kwatery.

Praca podzielona jest na mini rozdziały, które skupiają się na poszczególnych elementach Harcerskiego Systemu Wychowawczego.

0

Żywienie na bazach harcerskich

Publikacja zawiera najciekawsze wyniki badania Hekla przeprowadzonego we współpracy z Harcerskim Instytutem Badawczym ZHP w terminie 07.02-09.03.2021 roku. Wzięły w nim udział 383 osoby, które podzieliły się swoimi doświadczeniami w zakresie żywienia na bazach i stanicach ZHP.

Badanie to przełożyło się na możliwość zaproponowania rekomendacji postępowania, dzięki którym obozowanie będzie prostsze – nawet gdy uczestnikiem jest osoba o specjalnych potrzebach żywieniowych.

Załącznikami do publikacji są mini-poradniki o żywieniu osób wege, bezglutenowych oraz diabetyków.

Zapraszamy serdecznie do lektury!
Z harcerskim pozdrowieniem
CZUWAJ!

hm. Jacek Grzebielucha
phm. Paulina Król
hm. Anna Pospieszna

0

Komentarze do Prawa Harcerskiego

Komentarz do Przyrzeczenia i Prawa Harcerskiego – hm. RP Stanisław Sedlaczek
Komentarz do Prawa Harcerskiego – hm. RP Henryk Glass
Komentarz do Prawa Harcerskiego – hm. RP Jan Mauersberger
Komentarz do Prawa Harcerskiego – kard. Stefan Wyszyński
Komentarz do Przyrzeczenia i Prawa Harcerskiego – kard. Józef Glemp
Komentarz do Przyrzeczenia i Prawa Harcerskiego – hm. Stefan Mirowski – oficjalny komentarz
Komentarz do Przyrzeczenia i Prawa Harcerskiego – hm. Wojciech Hausner HR
Komentarz do Prawa Harcerskiego – hm. Dariusz Supeł, 1.12.2017 – aktualizacja po zmianie 10 pkt.
0

Harcerska Kropla Braterstwa

okładkaHKB

 

 

Harcerstwo wymaga ciągłych poszukiwań, osadzonych w naszej tradycji, a zarazem otwartych na wyzwania współczesności.

Jednym z takich „miejsc” harcerskiej aktywności może być krwiodawstwo. Jest propozycją łączącą w sobie istotę Służby i Braterstwa. Honorowe krwiodawstwo to dawanie cząstki siebie, bezinteresownie, anonimowo, to niesienie pomocy tym, którzy na tę pomoc bardzo czekają. To wreszcie wypełnianie słów Przyrzeczenia Harcerskiego: „Mam szczerą wolę całym życiem (…) nieść chętną pomoc bliźnim (…)”.

Na ofiarność krwiodawców codziennie czeka wiele osób. Każdego dnia potrzeba setek litrów krwi – leku nie dającego się niczym zastąpić.

Chcielibyśmy, by Poradnik był pomocny w wyruszeniu na szlak krwiodawczej służby, w pozyskiwaniu do tej idei nowych osób, ale także by ułatwił zdobycie Odznaki ZHP „Harcerska Kropla Braterstwa”, do czego serdecznie zapraszamy.

2+

W poszukiwaniu wspólnego domu Warsztat o uchodźcach oraz o tym, jak poruszać społeczne i czasem kontrowersyjne tematy?

Warsztat skierowany dla wędrowników lub kadry, który może posłużyć jako inspiracja do podjęcia służby na rzecz tworzenia społeczności otwartej na drugiego człowieka. W swojej treści warsztat luźno nawiązuje do 3 faz ujętych w zdobywaniu Odznaki Skautów Świata: eksploracja, reakcja i podjęcie działania.

W każdej fazie warsztatu uczestnicy wchodzą w aktywności, które pochylają się nad zagadnieniem migracji pod kątem założeń każdej z faz. W eksploracji dowiadują się o zjawisku migracji, jego przyczynach i stanie aktualnym.

W fazie reakcji uczestnicy starają się przetworzyć zebrane informacje, przedyskutować i podsumować, by lepiej zrozumieć przyczyny i konsekwencje omawianych zagadnień.

W fazie podjęcie działania doświadczają inspiracji, w której przyglądają się cechom ważnym przy tworzeniu rozwiązania na wyzwania związane z migracją. Pomysły na działania w patrolach lub drużynach charakterystyczne dla wszystkich trzech faz są zbierane na koniec warsztatu.

7+

Edukacja międzykulturowa

“It is only when you know a boy’s environment that you can know what influences to bring to bear.” (Robert Baden Powell)

Konspekt warsztatu dla kursu podharcmistrzowskiego, który przybliża współpracę skautową oraz korzyści, jakie niesie edukacja międzykulturowa w harcerskim wychowaniu.

Temat edukacji międzykulturowej znajdziecie w załącznikach.
1. Załącznik A – cechy metody,
2. Makieta kraje NS WOSM,
3. Załącznik B – K jak… instrukcja,
4. Załącznik C – Opisy zwyczajów „drużyn” i opis zadania wspólnego

1+

Program kursu drużynowych harcerskich

W poniższym materiale znajdziecie propozycję programu kursu drużynowych harcerskich (plik 00 KDH Program kursu) wraz z pojedynczymi konspektami większości zajęć (numery 01-14), opracowaną na podstawie odbytych dwóch kursów zorganizowanych w Hufcu Poznań Śródmieście “Siódemka” przez Hufcowy Zespół Kadry Kształcącej “Dęby”.

Poniższe materiały zostały opracowane tak, aby można było je wykorzystać w tworzeniu dowolnego kursu drużynowych metodyki harcerskiej. Dodatkowo znajdziecie zebrane wnioski i rady na temat tego jak się przygotować do organizacji kursu w materiale: „Dziesięć rad przed rozpoczęciem przygotowania kursu!”

phm. Dorota Goraj

3+

Program warsztatów ratowniczych dla ratowników ZHP

Program warsztatów ratowniczych dla ratowników ZHP

Cele:

  • Poszerzenie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy.
  • Doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy.
  • Pozyskanie wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w okresie pandemii.
  • Rozpowszechnianie idei powszechnego dostępu do automatycznych defibrylatorów zewnętrznych.
  • Zwrócenie uwagi na wszechstronność umiejętności ratownika ZHP

Program jest dostosowany dla osób po Wędrowniczym Kursie Pierwszej Pomocy Harcerskiej Szkoły Ratownictwa lub/i kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

 

1+

Z PERSPEKTYWY. HARCERSKI PUNKT WIDZENIA #13

„Z perspektywy” to czasopismo dla drużynowych i przybocznych. Znajdziecie w nim garść porad, pomysłów i inspiracji do codziennej pracy z jednostką. Poza tym przeczytacie o ogólnozwiązkowych i społecznie ważnych tematach. Miłej lektury!

„Z perspektywy” wydawane jest kwartalnie i powstało w grudniu 2015 roku i było wydawane do września 2017 roku. W lipcu 2019 roku ukazał się pierwszy po wznowieniu numer czasopisma.

SPIS TREŚCI
Z PERSPEKTYWY DRUŻYNOWEJ
“Jestem z nich taka dumna”

Z WAŻNEJ PERSPEKTYWY
“Czemu wilk tak wyje w księżycową noc?”

Z PERSPEKTYWY ROZWOJU
Jak zostać liderem

Z PERSPEKTYWY PROGRAMU
Tego nie nauczysz się w szkole – o wychowaniu ekonomicznym w ZHP

Z PERSPEKTYWY ZWIĄZKU
Historia najsłynniejszej harcerskiej sprawności

Z PERSPEKTYWY SPOŁECZEŃSTWA
Nauka pływania, czyli jak nie utonąć w natłoku informacji

Z PERSPEKTYWY ZAGRANICY
Wolontariat kręci światem

Z PERSPEKTYWY KUCHNI
Leśna przygoda

Z PERSPEKTYWY EKSPERTA
Tipi Q&A

Z PERSPEKTYWY BIBLIOFILA
Moje TOP5 harcerskich książek

0

Biblioteczka zastępowego

Biblioteczka Zastępowego

 

 

 

Zaproponowany spis nie wyczerpuje całkowicie pozycji przydatnych zastępowemu. Niewątpliwie listę tę urozmaicić należy o książki historyczne, przygodowe, puszczańskie, krajoznawcze czy pozycje wynikające ze specjalności, którą pracuje drużyna. Biblioteczka zastępowego to obszerny spis pozycji dla zastępowych działających  w każdej metodyce, dlatego po wiele z nich z powodzeniem może sięgnąć również drużynowy.

1+

Turniej gromad i zastępów – INSPIRACJE METODYCZNE DLA MAŁYCH GRUP

Turniej-Zastępów-12

turniejStrona2

 

Turniej gromad i zastępów był wieloletnią propozycją programową ZHP na lata 2014-2018 umieszczoną na stronie internetowej działania. Celem Turnieju była popularyzacja systemu zastępowego (w tym Zastępów Zastępowych), jako elementu metody harcerskiej, a także popularyzacja sześciu kierunków programowych, jakie XXXVIII Zjazd ZHP przyjął na lata 2014-2018.

Materiał to zbiór kilkudziesięciu inspiracji dla każdej z metodyk do pracy w małych grupach.  To bank pomysłów na ciekawe działania w oparciu o sprawności harcerskie.

 

Turniej-Zastępów-12

2+

ABC Zuchmistrza – Poradnik dla Namiestników Zuchowych

Warsztaty „ABC Zuchmistrza” stanowią zbiór podstawowej wiedzy o zuchowaniu. Mają być wprowadzeniem do metodyki zuchowej dla osób, które pracują w gromadach. Są przeznaczone przede wszystkim dla kadry rozpoczynającej pracę z zuchami osób z mniejszym stażem. Będziemy tu rozmawiać o tym, co dla zuchów charakterystyczne – o zabawie w coś lub kogoś.

tytułowa poradnik

1+

Odznaka Dnia Myśli Braterskiej

Strona WWW (11)

Odznakę Dnia Myśli Braterskiej mogą zdobywać zuchy, harcerze, harcerze starsi i wędrownicy, realizując wymagania odpowiednie dla danej metodyki. Poprzez zdobywanie odznaki będziecie mieć okazję zapoznać się z ideą DMB i świętować go w nowy, nieco inny sposób. Będziecie mieli szansę podjąć szereg aktywności, które przyczynią się do zwiększenia wiedzy na temat DMB, a także do odkrywania różnorodności skautowego świata, który oferuje nam znacznie więcej, niż moglibyśmy sobie wyobrazić.

12+

Akcja “CZUWAM!” 2020/2021

okładkaCBP

Żyjemy, by zmieniać świat na lepszy! Potrzeba przeciwdziałania zagrożeniom przyrody jest jednym z najważniejszych globalnych wyzwań współczesnego świata, a szósty punkt Prawa Harcerskiego „Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać” przypomina nam o tym w sposób naturalny i zobowiązuje do działania. Akcja „Czuwam dla Ziemi” to ogólnopolska inicjatywa realizująca cele Strategii ZHP w obszarze „Odpowiedzialni społecznie”, do której może dołączyć każdy drużyna i gromada – zastęp oraz szóstka. Akcja „Czuwam dla Ziemi” to kształtowanie postaw oraz działań na rzecz poszanowania przyrody, zasobów naturalnych oraz Ziemi. To praca nad dobrymi nawykami w duchu less waste, uwrażliwienie na otaczający świat przyrody – to zwiększenie świadomości i służba na jej rzecz. To także przygoda przy zdobywaniu odznak WOSM i WWF Earth Tribe: Champions for Nature i Tide Turners Plastic Challenge! To działania metodyczno-programowe, wyzwania oraz finał, przypadający na 22-25 kwietnia 2021 roku. To szeroka kampania społeczna zainicjowana przez ZHP. To również znakomita okazja do przeprowadzenia naboru. Działania w ramach „Czuwam dla Ziemi” to zaproszenie do zmiany świata na lepszy, do której każdy może dołączyć!

Screenshot 2020-06-05 09.35.45

PUBLIKACJE “Champions for Nature” oraz “Tide Turners Plastic Challenge” wraz z Narzędziownikami dostępne TUTAJ

loga8

7+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

Aktywni Obywatele Świata

Edukacja globalna to część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza jego zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca. Jej celem jest przygotowanie odbiorców do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości. Jest także globalnym wymiarem edukacji obywatelskiej i obejmuje edukację rozwojową, edukację o prawach człowieka, edukację o zrównoważonym rozwoju, edukację na rzecz pokoju i zapobiegania konfliktom oraz edukację interkulturalną.

Aktywni Obywatele Świata (AOŚ) to projekt poświęcony szeroko pojętej edukacji globalnej. Był realizowany w latach 2015-2017 przy Głównej Kwaterze ZHP. Jego celem było wzmacnianie propozycji programowych, rozwijanie wiedzy i kompetencji, a także postaw promowanych przez edukację globalną. Miła za zadanie kształtować wśród harcerek i harcerzy globalną postawę obywatelską, dążącą do stałego, ochoczego podejmowania działań na rzecz bardziej sprawiedliwego i przyjaznego świata. Harcerki i harcerze biorący udział w projekcie mieli szansę na zrozumienie globalnych współzależności oraz wzbudzenie poczucia wpływu – sprawczości poprzez bardziej świadome wybory w życiu codziennym. Potrafią wykorzystywać okazje i możliwości do działania w myśl zasady „Myśl globalnie, działaj lokalnie”.

Projekt skierowany był bezpośrednio do instruktorek i instruktorów, wędrowniczek i wędrowników oraz do drużynowych, a pośrednio do wszystkich grup metodycznych, z którymi oni współpracują.

Projekt „Aktywni Obywatele Świata” trwał 3 lata (2015-2017) i swoimi działaniami objął 7 krajów: Szkocja, Słowacja, Czechy, Niemcy, Polska, Słowenia, Grecja) oraz partnerstwo z WOSM i WAGGGS. Opierał się na współpracy organizacji skautowych z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się edukacją globalną. Zakres tematyczny projektu był silnie związany z Celami Zrównoważonego Rozwoju sformułowanymi przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Projekt „Aktywni Obywatele Świata” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2015 r. oraz ze środków Unii Europejskiej. Za treści odpowiada Związek Harcerstwa Polskiego, niekoniecznie odzwierciedlają one stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz stanowisko Unii Europejskiej.

Głównym działaniem projektu Aktywni obywatele Świata była propozycja programowa ŚWIATOZMIENIACZE: Cel dobro. Uwydatnia ona znaczenie edukacji globalnej w harcerskim wychowaniu oraz dostarcza wielu pomysłów na poruszanie tej tematyki w drużynach. Przy podejmowaniu akcji w ramach bycia światozmieniaczami bardzo pomocne mogą się okazać załączone materiały, a w dłuższym okresie Globalny Kompas i Indywidualny Globalny Kompas.

Niniejsza propozycja ma na celu podsumowanie 100 lat doświadczeń Związku Harcerstwa Polskiego i potwierdzanie aktualności słów Roberta Baden-Powella: „Być dobrym to coś, ale postępować dobrze to znacznie więcej”. Kierowani tą myślą zwracajmy większą uwagę na to, jakich harcerzy wychowujemy oraz na jakość podejmowanych przez nich i nas działań.

Materiały w CBP
ŚWIATOZMIENIACZE: Cel dobro.
Wytyczne do Odznaki Skautów Świata
Ekonomia jest kobietą
Connect. Propozycja programowa na DMB 2016
Każdy inny, wszyscy równi
Młodzieżowy przewodnik po bioróżnorodności
Gra “Przejścia” – materiał
Woda jest życiem
Seria związana z ochroną środowiska – Zielony Płomień
Poradni Harcerz w Lesie
Zajęcia “Działaj odpowiedzialnie”
Globalna Akcja Teraz
Kierunek Azja

Inne polecane źródła (w języku polskim):
Baza otwartych zasobów e-globalna
Kalkulator śladu węglowego
Fundacja Edukacja dla Demokracji
Nasz zielony footprint – artykuł Na Tropie
Fundacja “Kupuj odpowiedzialnie”
Cele Zrównoważonego Rozwoju
Akcja dla Globalnego Południa (Polska Zielona Sieć)
Fair Trade Polska
UNHCR Polska
Amnesty International Polska
UNICEF Polska
Polska Akcja Humanitarna
Raporty o Celach Zrównoważonego Rozwoju (Agenda 2030)
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka

Inne polecane źródła (w języku angielskim):
The Scout Donation Platform – platforma fundraisingowa dla skautów z całego świata
Time to be welcome – inicjatywa Irlandzkich skautów
Ureport – platforma komunikacyjna, ku inspiracji
UNHCR (najnowsze statystyki i raporty nt. sytuacji uchodzców)
How rich I am (możliwość sprawdzenia, którym z kolei najbogatszym człowiekiem świata jesteś)
Water Footprint (wszystko na temat śladu wodnego)
Messengers of Peace

0

Drużynowy instruktor

okładka2

„Drużynowy Instruktor. Zbiór dobrych praktyk dla komend hufców.” to pozycja dla harcerskich komend, która zbiera sprawdzone w działaniu modele dochodzenia do sytuacji, w której w hufcu wszyscy drużynowi są instruktorami.

XL Zjazd ZHP zobowiązał Główną Kwaterę ZHP do podjęcia kompleksowych działań, mających na celu zwiększenie liczby instruktorów w gronie osób pełniących funkcję drużynowego w ZHP, a także wzmocnienie w świadomości drużynowych roli przybocznych oraz wagi przygotowania następcy. Jednym z wyzwań płynących z decyzji zjazdu, było stworzenie poradnictwa.

Materiał, który oddajemy w Wasze ręce nie jest kolejną instrukcją czy standardem – to zbiór inspiracji, działań i sprawdzonych praktyk, które sprawdzają się w codziennym działaniu w harcerskich środowiskach, to także mnóstwo prostych rozwiązań, które wypróbować można od zaraz, do czego serdecznie zachęcamy!

4+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

Strefa Zdalnych Inspiracji

Druhny i Druhowie!
Serdecznie zapraszamy Was do lektury wniosków, sugestii i pomysłów dotyczących pracy zdalnej w drużynach i gromadach. Zbliżająca się przerwa świąteczno-sylwestrowa może być okazją do poprawienia jakości działań w swojej jednostce, a zbudowanie zaangażowania uczestników może zaprocentować większą frekwencją w czasie pierwszych zimowo-wiosennych zbiórek na żywo. Jeśli w 2021 roku będzie potrzebny powrót obostrzeń i ponownie zostanie narzucony zakaz organizacji zbiórek i biwaków – z pewnością lektura niniejszych wskazówek się przyda.

Niniejszy dokument, a właściwie pięć dokumentów, jest wynikiem pracy Strefy Zdalnych Inspiracji, która odbyła się online 19. listopada 2020 roku. Po dyskusjach w grupach metodycznych zadaliśmy sobie sześć ważnych pytań, a następnie w oparciu
o wnioski z dyskusji odpowiedzieliśmy na nie. Systematyka każdego z dokumentów jest mniej więcej taka sama – dzięki temu łatwiej porównacie konkretny aspekt pracy zdalnej, jeśli pracujecie w swojej jednostce więcej niż jedną metodyką. Pytania, które
zadaliśmy, brzmią:
1. Na co zwrócić szczególną uwagę prowadząc działalność online?
2. Czego się wystrzegać prowadząc działalność online?
3. Jak realizować instrumenty metodyczne (stopnie, sprawności, naramienniki)?
4. Jak pracować systemem małych grup?
5. Jak wykorzystać otoczenie zewnętrzne – podwórka, zabudowania, tereny naturalne?
6. Jak wykorzystać zasoby ludzkie – rodziców, rodzeństwo?

Zdalne Inspiracje są przedstawione z poziomu metodyk:
1. zuchowa,
2. harcerska,
3. starszoharcerska,
4. wędrownicza.

Zupełnie osobnym dokumentem jest „Aplikacje”, w którym krótko opisaliśmy oprogramowanie i aplikacje zaproponowane w czasie Strefy Zdalnych Inspiracji.

Mamy nadzieję, że przyda się to Wam w pracy zdalnej, która – mamy nadzieję – będzie tymczasowa. A wszystkim czytelnikom życzymy dużo zdrowia i szybkiego powrotu do normalności!

Z harcerskim pozdrowieniem – Czuwaj!
Kadra Strefy Zdalnych Inspiracji

1+

Namiestnictwa – opracowanie metodyczne

Broszura_namiestnictwa_strona_tyt-1

Droga Druhno, Drogi Druhu!

Ciężko dziś znaleźć dokument, czy dobre opracowanie, które w łatwy i ciekawy sposób przybliży Wam choć trochę czym są namiestnictwa. W niniejszym opracowaniu odpowiemy sobie na kilka zasadniczych pytań, czym one są, kto w nich działa, czy nawet jak je stworzyć. Nie ma to być zbiór ciężko opisywanych górnolotnych haseł, lecz treść przyjazna wszystkim.

Pamiętajcie, namiestnictwa są przede wszystkim dla Was, aby wspierać, motywować i rozwijać środowiska, w których działacie. By był ktoś, kto Was zrozumie i zawsze wysłucha Waszych potrzeb. Dziękuje, że jesteście i macie w sobie tą ciekawość świata, by sięgnąć po informacje, które chce Wam przekazać.

1+

Gry wodne

Materiał poświęcony grom i zabawom
żeglarskim. Powstał w oparciu o holenderską
propozycję Nautical Games wydaną przez Admiralty
of Dutch Sea Scouting w 2001 roku. Poszerzona została
o dobre praktyki zaobserwowane w harcerskich środowiskach
wodnych oraz doświadczenie autorki w pracy
z młodzieżą. Każdy element został szczegółowo wyjaśniony
i dostosowany do realiów harcerstwa, uwzględniając
podstawowe zasady ekologii i bezpieczeństwa,
ale również sposób pracy drużyn poszczególnych metodyk.

0

ŚWIATŁO SŁUŻBY BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU 2020

„Służba” to wymagające słowo, czasem wydające się niemodne lub niedzisiejsze. Ale nie dla harcerza! To słowo, do którego ciągle trzeba wracać i patrzeć, jak realizuje wynikające z niego zobowiązania w swoim harcerskim życiu. Przyglądać się harcerskiej służbie będziemy w blasku ognia z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Dlatego tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju to „Światło służby”. Chcemy w nowonarodzonym Jezusie zobaczyć Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć (por. Mk 10,45).

0

Nowy model przywództwa WAGGGS – LEADING FOR HER WORLD

zzz

Dla WAGGGS bycie liderką oznacza wspólną podróż, podczas której współpracujemy i wprowadzamy pozytywne zmiany we własnym życiu, w życiu innych ludzi oraz w szeroko rozumianym społeczeństwie.Dobra liderka to osoba, która zdobywa nowe umiejętności przez całe swoje życie, świadomie pogłębia rozumienie różnych sytuacji, korzysta z różnorodnej wiedzy i wykorzystuje proces uczenia się do współpracy z innymi, aby móc działać realnie i zmieniać świat na lepszy.

0

Zuchowe Wieści – Jesień 2020

W numerze:

Wieści ze związku…

Czujnik na…. powrót (prawie) do normalności

Drużynowemu pod rozwagę: relacja z akcji letniej w dobie koronawirusa, Gromada po pandemii, Fajny patyk – czyli co zuch zapamiętuje z zuchowania, Jak zostać “gwiazdą” lokalnych mediów?, Gromada, a prasa- jak napisać komunikat? , Lampiony (nie) szczęścia, Relacja z zuchowego startu po przerwie wywołanej pandemią.

Skarbiec inspiracji: zuchy w Kanadzie, Przerwa w zuchowaniu  wywołana pandemią – pozytywne i negatywne skutki, Początki rozwoju zuchów w Polsce, Pierwsze zuchy- pisze Olga Małkowska, Sprawność zespołowa – Spadochroniarz

Zuchmistrz numeru –Wiktoria Łazewska

Sprawność indywidualna – fotoamator

 

 

2+

Harcerska Służba – konspekt zajęć z planszą gry

Konspekt zajęć dotyczących służby w harcerskim wychowaniu do wykorzystania podczas kursów instruktorskich (przygotowywany na potrzeby kursu przewodnikowskiego 25+) lub warsztatów dla instruktorów i drużynowych. Konspekt zawiera plan zajęć z propozycją form na rozpoczęcie i zakończenie, planszę do gry wraz z instrukcją, oraz prezentację z cytatami z literatury harcerskiej. Plansza gry opiera się o możliwe pola służby w mieście i została stworzona na podstawie mapy Katowic. Głównym celem gry jest zainspirowanie do poszukiwania pól służby w różnych miejscach.

Zajęcia zostały przygotowane dla 10-12 uczestników podzielonych na dwie grupy. Istnieje możliwość dostosowania zajęć dla większej liczby osób/grup we własnym zakresie.

Zajęcia mogą stanowić merytoryczny punkt wyjścia do realizacji treści związanych z wychowawczym i społecznym wymiarem służby z kursu przewodnikowskiego. Standard kursu zakłada jednak pełnienie służby przez uczestników kursu, wskazane jest by było to działanie przemyślane, długofalowe i oparte o dogłębną analizę potrzeb.

2+

Gra planszowa – ciąg wychowawczy w szczepie

gra planszowa ciag szczep_poprawione koloryGra planszowa oparta jest o zasady gry w “Chińczyka”. Uczestnicy podzieleni na drużyny odpowiadające pionom metodycznym, przemierzają drogę zucha, harcerza, harcerza starszego i wędrownika przez różne formy pracy i instrumenty metodyczne odpowiednie dla danego pionu. Część form jest wspólna dla pionów, jako działania szczepu. Gra pokazuje pośrednio, jak wygląda i działa ciąg wychowawczy, oraz jaka jest rola szczepu w jego wspieraniu, co może stanowić punkt wyjścia do dalszej rozmowy na temat ciągu wychowawczego (linki do inspirujących materiałów w pliku “Rozmowy o ciągu wychowawczym po rozegraniu gry”).

5+

Fałszywe informacje? Czuwaj!

Fałszywe informacje? Czuwaj! to propozycja programowa Programowego Ruchu Odkrywców przygotowana we współpracy ze specjalistami z zakresu fact-checkingu ze Stowarzyszenia Demagog.

Związek Harcerstwa Polskiego zostanie zlikwidowany. Główna Kwatera ZHP będzie przejęta przez call center firmy zajmującej się sprzedażą cudownych garnków. Sami harcerze mają zostać zweryfikowani przez policję pod kątem tworzenia tajnej organizacji o charakterze zbrojnym.

Taka jest prawda. Znamy pięciu policjantów i człowieka z rządu, którzy mogą to potwierdzić. Poza tym sam wiesz, jaki hejt wylewał się od czasu do czasu na ZHP. Nie uważasz, że to możliwe?

Jeśli ciągle nam nie wierzysz, to szacun dla Ciebie. Przeszedłeś pierwszy test. A nawet jeśli przez chwilę myślałeś, że to wszystko fakty, nie przejmuj się. Wszyscy będziecie mieli okazję nabyć i rozwijać własną odporność na fałszywe informacje.

Takiej okazji nie można przepuścić. Nie dziś. Im mocniej jesteśmy związani z nowoczesnym światem, tym częściej zmagamy się z całą masą informacji. Internet jest nimi wprost zalewany. W 2019 roku co minutę na Twitterze pojawiało się 511 200 tweetów, a na Instagramie 55 140 zdjęć (źródło: Data Never Sleeps 7.0.). W bałaganie nowości internetowych, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów prasowych, wiadomości od rodziny, znajomych i ludzi zupełnie obcych czasem można zgubić orientację.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Demagog w 2019 roku, najpopularniejszym źródłem informacji wśród młodych ludzi jest Facebook (źródło: raport „Krytyczny umysł” 2019 r.). Problem w tym, że to właśnie w mediach społecznościowych publikuje się i udostępnia najwięcej nieprawdziwych informacji (źródło: raport „Dezinformacja w sieci”, 2018 r.). Mimo to co piąta młoda osoba nawet nie zastanawia się nad rzetelnością docierających do niej przekazów (źródło: Demagog 2019).

Na szczęście z informacyjnym chaosem i nieświadomością zagrożeń można sobie poradzić. Programowy Ruch Odkrywców, przy wsparciu doświadczonego w pracy z informacją Stowarzyszenia Demagog, proponuje Wam krótki poradnik i wiele zadań, dzięki którym dowiecie się:

  • Jak z ogromu informacji wybrać to, co naprawdę istotne?
  • Jak skutecznie docierać do informacji, których akurat potrzebujesz?
  • Jak analizować przekazy medialne, aby wyrobić na ich podstawie własną, niezależną opinię?
  • Jak uczciwie tworzyć informacje, posługiwać się nimi i przekazywać je innym osobom?

Przy okazji zdobywania odpowiedzi na te cztery pytania, konieczne będzie m.in. zdobycie umiejętności rozpoznawania fałszywych informacji, odróżniania faktów od opinii i korzystania z wiarygodnych źródeł. O wszystkim pamiętaliśmy.

Rozwijając własną zdolność do pracy z informacjami, możecie sprawić, że nasz świat będzie miejscem bliższym prawdzie, uczciwości i wzajemnemu zrozumieniu. Jeśli przyświecają Wam podobne ideały, zapoznajcie się z naszym poradnikiem i zorganizujcie dla Waszych drużyn zbiórki według proponowanych scenariuszy. Harcerze nieraz pokazywali, że są w stanie zmieniać świat na lepsze. Wierzymy, że i tym razem Wam się to uda. Powodzenia!

Materiały znajdziecie także na stronie odkrywcy.zhp.pl.

0

Drużynowy w czasie epidemii

Główna Kwatera ZHP przygotowała poradnik „Drużynowy w czasie epidemii”, w którym w krótkich pytaniach i odpowiedziach poruszymy najważniejsze wątki organizacji pracy gromady/drużyny (m.in. praca małymi grupami, zbiórki na świeżym powietrzu, sposoby pracy ze zdemotywowaną kadrą, nabór), współpracy z rodzicami (m.in. komunikacja w sprawie składek i bezpieczeństwa, wsparcie rodziców
w organizacji zbiórek zastępów) oraz współpracy ze szkołą (ograniczenia w dostępie do pomieszczeń szkolnych). Definiujemy w nim dwa scenariusze powakacyjnej rzeczywistości, choć oczywistym jest, że środowiska mogą zastosować także wariant mieszany:

  • A to działalność bezpośrednia, na zasadach zależnych od unikalnych warunków do prowadzania pracy harcerskiej w danym rejonie (w tym rodzaju strefy – zielonej lub żółtej, ale także możliwości odbywania zbiórek w szkole, zasobów kadrowych itd.),
  • B to działalność wyłącznie zdalna, właściwa strefie czerwonej.
4+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

Free Being Me – Dobrze być sobą 11-14 lat

fbm2_okładka

Program edukacyjny Dobrze być sobą jest tłumaczeniem programu Free Being Me , opracowanego i wydanego przez Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek (WAGGGS) w partnerstwie z firmą Dove. Dobrze być sobą składa się z:

propozycji programowej z cyklem zbiórek dla dziewcząt i chłopców w wieku 7–10 lat,

– propozycji programowej z cyklem zbiórek dla dziewcząt i chłopców w wieku 11–14 lat,

– przewodnika dla drużynowych.

 

3+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

Składki w Związku Harcerstwa Polskiego

W obliczu pojawiających się trudności ze zbieraniem składek członkowskich w związku z epidemią COVID-19 oraz powiązanych z nią zjawisk (izolacją społeczną skutkującą częściowym lub pełnym przeniesieniem działalności środowisk harcerskich w tryb zdalny oraz pogorszeniem się sytuacji materialnej wielu rodzin) Główna Kwatera ZHP zaktualizowała poradnik nt. Podstawowej Składki Członkowskiej. Materiał został dostosowany do nowych uregulowań wprowadzonych uchwałą Rady Naczelnej z maja 2020 roku oraz zaopatrzony w praktyczne wskazówki i materiały (ulotka, prezentacja), do wykorzystania w pracy z rodzicami.

3+

Surf Smart – Bezpiecznie online

Surf_Smart_badge_CGtkp91.width-500

Program Surf Smart jest efektem współpracy specjalistów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego firmy Symantec i ekspertów ds. edukacji nieformalnej WAGGGS. Stanowi on unikalne źródło wiedzy, które zapewni pokoleniu dziewcząt i kobiet, a także chłopców i mężczyzn wiedzę i umiejętności niezbędne do ochrony siebie i innych online. Surf Smart umożliwia wszystkim, a szczególnie dziewczętom i młodym kobietom, bezpieczne korzystanie z Internetu. Pomaga to osiągnąć cel 5. SDG (Cele Zrównoważonego Rozwoju; cel 5: Osiągnąć równość płci oraz wzmocnić pozycję kobiet i dziewcząt).

0

Zuchowe Wieści – Lato 2020

W numerze:

Wieści ze związku…

Reforma instrumentów metodycznych – gwiazdki i tropy

Drużynowemu pod rozwagę: Lato z Antkiem Cwaniakiem, kolonia zuchowa – jak rozmawiać z zuchami, kolonia tania czy droga?, akcja letnia w dobie koronawirusa, imieniny zucha- podsumowanie, rodzice w gromadzie, jak promować gromadę zuchową, właściwa nazwa dla gromady zuchowej

Skarbiec inspiracji: zuchy w Wielkiej Brytanii, Wspomnienia- imponderabilia, poradnik dla rodzica- jak przygotować się do kolonii zuchowej, sprawność zespołowa – Olimpijczyk,

Zuchmistrz numeru – Justyna Piotrowska

Sprawność indywidualna- Złota rączka

Z teki metodyka: #epidemia pytań

Działania gromad w czasie pandemii

1+

Baza konspektów – Wędrownicza Watra 2020

Cześć, czuwaj!

Przed Wami znajduje się Baza Konspektów zawierająca materiały przygotowane przez część patroli biorących udział w Wędrowniczej Watrze 2020, które zostały sprawdzone przez chorągwiane referaty metodyczne lub odpowiednie zespoły. Znajdziecie tu wiele inspiracji czy gotowych planów zajęć, z których śmiało możecie korzystać podczas swoich obozów letnich, mikrowypraw czy nawet późniejszych zbiórek! Jako Zespół Programowy przygotowaliśmy także dla Was gotowy konspekt zajęć na temat etyki środowiskowej i zasad LNT, który także znajdziecie w Bazie.

Jak korzystać z Bazy?

Patrole przygotowywały zajęcia z czterech obszarów: środowiska, praw człowieka, społeczeństwa oraz edukacji i zatrudnienia. Podział ten jest jednak orientacyjny – czasami zajęcia są z pogranicza różnych obszarów i przydzielane były zgodnie z subiektywną oceną Zespołu Programowego.

Konspekty, przy których znajduje się oznaczenie „*” zostały uznane za wymagające specjalistycznych umiejętności – jest to wskaźnik orientacyjny. Pamiętajcie też, że niezależnie od umiejętności potrzebnych do przygotowania i przeprowadzenia formy, każdy materiał to szansa na nowe pomysły do planowania własnych zajęć!

Część konspektów jest przygotowana łącznie ze wszystkimi załącznikami, część nie – jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości w sprawie któregoś z konspektów, śmiało kontaktujcie się z patrolowym odpowiedzialnym za te zajęcia za pośrednictwem podanego adresu mailowego.

W przypadku gdy zauważycie jakieś błędy lub nieścisłości (na przykład w Waszym konspekcie), nie bójcie się pisać do Zespołu Programowego na adres [email protected].

Dziękujemy wszystkim patrolom i referatom, które wywiązały się z tego zadania i mamy nadzieję, że cała społeczność wędrownicza będziecie korzystać z przygotowanych materiałów – naprawdę warto!

DZIAŁ ŚRODOWISKO

0. Konspekt zajęć LNT –  Zespół Programowy WW’20 ([email protected])
1. Drugie i trzecie życie rzeczy, których nikt nie chce – Pierwsza Iskra ([email protected])
2. Eco olympics – 9RwDW ([email protected])
3. Eko wędrowanie, niskie budżetowanie – 44 Drużyna Wędrownicza “Krzemień 66” ([email protected])
4. Globalne objawienie – C4 ([email protected])
5. Historia Twojej koszulki – Intnednecsnart ([email protected])
6. Jak dbać o ziemię, na której żyjemy – Dziki Majeranek ([email protected])
7. Kryzys klimatyczny – czym jest i jak możemy go powstrzymać?  – La Patata ([email protected])
8. Minimalizm a ratowanie świata – 176 Poznańska Drużyna Wędrownicza ([email protected])
9. Oszczędź sobie i planecie – 93 Poznańska Drużyna Wędrownicza im. Stanisława „Orszy” Broniewskiego ([email protected])
10. Stara koszulka – noś w niej ziemniaki! – 33 PDW “Goliard” ([email protected])
11. Szklanka do połowy pusta/pełna – 18 DW Agat ([email protected])
12. W duchu Less Waste – uszyjmy razem woreczki na warzywa! – Wilczy Duch ([email protected])

DZIAŁ PRAWA CZŁOWIEKA

13. Biohaking, czyli jak zhakować swoje ciało, aby działać najwydajniej – La Patata ([email protected])
14. Burza w misce – 176 Poznańska Drużyna Wędrownicza ([email protected])
15. Czy na pewno jesteśmy równe? Życie i rola kobiet na 6 kontynentach – Wilczy Duch ([email protected])
16. Delegaci i delegatki – 156 WDW Nomada ([email protected])
17. Jak radzić sobie ze stresem? – Wyklęci ([email protected])
18. Jak gotować bez mięsa i alergenów na powietrzu – Prometeusz ([email protected])
19. Leczenie przez zdrowe żywienie – Wyklęci ([email protected])
20. List w butelce – 14 PDW Ambulo ([email protected])
21. Napraw się, czyli zajęcia z zakresu fizjoterapii * – Burza Mózgów ([email protected])
22. Różowy sweterek a jego czarna podszewka – Bionicle ([email protected])
23. Scout cooking – how to feed gourmands – CaRRRamba ([email protected])
46. Pizza zmysłów – Schodki ([email protected])

DZIAŁ SPOŁECZEŃSTWO

24. Everyday Survival Game – 156 WDW Nomada ([email protected])
25. Jakie jest idealne miasto? * – Intnednecsnart ([email protected])
26. KAWA – 33 PDW “Goliard” ([email protected])
27. O ciągłości celów zrównoważonego rozwoju – Czerwone Łuny ([email protected])
28. On(a) – 14 PDW Ambulo ([email protected])
29. Podstawy komunikacji w języku migowym* – 22 Drużyna Wędrownicza ([email protected])
30. Poznajmy siebie i Grubsona – Leniwce ([email protected])
31. Prosto o nierównościach – Czerwone Łuny ([email protected])
32. Równość płci – siła grupy, nie jednostki – 18 DW Agat ([email protected])
33. Słowiańska kultura potrzeb minimalistycznych – Pierwsza Iskra ([email protected])
34. Transylwania okiem wiedźmina – Wędrownicze Żółwie Ninja ([email protected])

DZIAŁ EDUKACJA I ZATRUDNIENIE

35. Aktorem może być każdy z nas – Leniwce ([email protected])
36. Gra finansowa “Jak przetrwać na studiach?” – Wędrownicze Żółwie Ninja ([email protected])
37. Jak odświeżyć terenoznawstwo – zastosowanie zastosowanie układu UTM w praktyce * – 22 Drużyna Wędrownicza ([email protected])
38. KARATE KID * – Burza Mózgów ([email protected])
39. Nauka – czy musi być trudno i męcząco? – C4 ([email protected])
40. Rola doceniania, planowania oraz właściwego myślenia a Twoja przyszłość – 44 Drużyna Wędrownicza “Krzemień 66” ([email protected])
41. Skoncentruj się! – 93 Poznańska Drużyna Wędrownicza im. Stanisława „Orszy” Broniewskiego ([email protected])
42. Wędrowniczy kącik poetycki – Prometeusz ([email protected])
43. Wilk z W(atr)all Street – Quest ([email protected])
44. Zimna edukacja – Bionicle ([email protected])
45. Znajdź klucze do swojego mózgu – Dziki Majeranek ([email protected] )
46. Pizza zmysłów
47. W świecie ciszy  – Agata Piłkowska ([email protected])

1+

Lato z finansami

 

Finanse niejednemu wydają się trudne i nudne, tymczasem my, Wydział Wychowania Ekonomicznego, uważamy, że mogą być i przystępne i ciekawe. W wakacje 2020 zaproponujemy Wam pierwsze propozycje, dzięki którym postaramy się to udowodnić.

Materiały obejmą dwa obszary tematyczne:
• rynek i pieniądze – jak przybliżyć kilka podstawowych pojęć z zakresu ekonomii,
• budżet i konsumpcja – jak uczyć rozsądnego planowania i gospodarowania środkami.

W ramach tych tematów stopniowo pojawią się:
• konspekty zajęć (w tym gier) dla wszystkich grup metodycznych z dwóch obszarów: „rynek i pieniądze” i „budżet i konsumpcja”,
• konkursy dla zastępów, gromad, drużyn przygotowane wraz z naszym Partnerem, Warszawskim Instytutem Bankowości,
• wykaz sprawności związanych z wychowaniem ekonomicznym (zarówno aktualnych, jak i tych testowanych aktualnie przez drużyny biorące udział w pilotażu SIM),
• ciekawostki ekonomiczne.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, czym zajmuje się Wydział wychowania ekonomicznego, zajrzyj do pliku „O wychowaniu ekonomicznym – Wydział Wychowania Ekonomicznego”.

0

Leśne Harce

CBP treść

 

 

 


LEŚNE HARCE
to propozycja na harcerskie lato 2020, na podstawie której można opracować nie obozowy program pracy gromad, drużyn i zastępów – czyli dedykowana tym, którzy nie wyjadą na wypoczynek harcerski, a będą chcieli regularnie spotykać się w wakacje. Z propozycji można skorzystać w całości, wybrać interesujące elementy lub potraktować ją jako inspirację – również do zaplanowania form wyjazdowych. Leśne Harce będą zawierały propozycje aktywności na świeżym powietrzu do zrealizowania w lasach, parkach, w otoczeniu natury.

Leśne HARCE to serie materiałów dla każdej z metodyk, które będą sukcesywnie ukazywały się w trakcie wakacji.

  • Cześć I – Las
  • Część II – Planowanie wyprawy do lasu
  • Cześć III – Terenoznawstwo, orientacja w terenie
  • Część IV – Przebywanie w lesie
  • Część V – Poznanie mieszkańców lasu – zachowanie wobec nich
  • Część VI – Mądre biwakowanie w zgodzie z naturą

Pozostałe gawędy dostępne są na stronie internetowej Leśne Harce.

5+

Users who have LIKED this post:

  • avatar

Czasopismo “Z perspektywy” nr 12/2020

„Z perspektywy” to czasopismo dla drużynowych i przybocznych. Znajdziecie w nim garść porad, pomysłów i inspiracji do codziennej pracy z jednostką. Poza tym przeczytacie o ogólnozwiązkowych i społecznie ważnych tematach. Miłej lektury!

„Z perspektywy” wydawane jest kwartalnie i powstało w grudniu 2015 roku i było wydawane do września 2017 roku. W lipcu 2019 roku ukazał się pierwszy po wznowieniu numer czasopisma.

SPIS TREŚCI

Z PERSPEKTYWY DRUŻYNOWEJ
„Jestem w miejscu, w którym powinnam być”

Z WAŻNEJ PERSPEKTYWY
To, co czujesz, jest ok

Z PERSPEKTYWY SPOŁECZEŃSTWA
17 rzeczy, które pomogą ci uratować świat
Z PERSPEKTYWY PROGRAMU
Mam plan!

Z PERSPEKTYWY ZAGRANICY
Be prepared!

Z PERSPEKTYWY AKADEMIKÓW
Wyfruwający z gniazda

Z PERSPEKTYWY DUCHA
Złap swojego Ducha

Z PERSPEKTYWY EKSPERTA
Jak przetrwać burzę (i nie tylko)

Z PERSPEKTYWY BIBLIOFILA
Dlaczego las?

Z PERSPEKTYWY KUCHNI
Doładowanie energii

0

Zastęp Pozytywności

Patrol Pozytywności

Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek (WAGGGS) w odpowiedzi na sytuację związaną z pandemią COVID-19 stworzyło propozycję – postarajmy się być pogodni, wcielać w życie wartości skautowe z radością i wiarą w lepsze jutro. W czasach, gdy z pozytywnym nastawienie do życia może być trudno, skautki i skauci z całego świata tworzą Zastęp Pozytywności. Wyzwania podejmowane przez ten Zastęp polegają na zachowaniu optymizmu i pogody ducha na przekór trudnościom.

Zastęp Pozytywności to propozycja dziesięciu wyzwań, które zostały zaprojektowane tak, aby każda skautka mogła się poczuć wartościową osobą i zaspokoić potrzebę własnego rozwoju. W ZHP mogą je realizować z powodzeniem dziewczęta i chłopcy, kobiety i mężczyźni.

Na każde z wyzwań można przeznaczyć od 1 dnia do tygodnia i dłużej, w zależności od indywidualnych potrzeb i chęci pogłębienia danego tematu. WAGGGGS zaplanował to zadanie jako wyzwanie 10-tygodniowe.

3+

Free Being Me – Dobrze być sobą 7-10 lat

dobrze być sobą_7_10Program edukacyjny Dobrze być sobą jest tłumaczeniem programu Free Being Me , opracowanego i wydanego przez Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek (WAGGGS) w partnerstwie z firmą Dove. Dobrze być sobą składa się z:

– propozycji programowej z cyklem zbiórek dla dziewcząt i chłopców w wieku 7–10 lat,

propozycji programowej z cyklem zbiórek dla dziewcząt i chłopców w wieku 11–14 lat,

– przewodnika dla drużynowych.

1+

Gra fabularna “Kocur z kamienicy książąt mazowieckich”

Kocur z kamienicy Książąt Mazowieckich (okładka)Fabuła gry została napisana w oparciu o tekst legendy warszawskiej „Kocur z kamienicy Książąt Mazowieckich” i osadzona w realiach dynastii Piastów na przełomie XIV i XV wieku. Niniejszy materiał zawiera tekst legendy oraz opis przygotowań, przebiegu i zakończenia gry.

Uczestnicy biorąc udział w grze mają możliwość przeżycia interesującej i nietypowej przygody miejskiej, zdobycia nowych wrażeń i doświadczeń, co bezpośrednio wpływa na wzmocnienie patroli wędrowniczych. Poziom trudności gry jest dostosowany do możliwości młodzieży w wieku 16-21 lat, co powoduje, że stanowi ona dla nich wyzwanie, a wspólna wygrana przyjmuje znamiona wyczynu. Wędrownicy chcąc zmieniać świat na lepszy, swoje ulepszanie świata powinni zaczynać od samych siebie.

Gra „Kocur z kamienicy Książąt Mazowieckich” wymaga od młodych ludzi doskonalenia umiejętności współpracy, logicznego myślenia, wnioskowania, działań pod presją czasu, przezwyciężania trudności, rozwija zdolność wydawania sądów o zjawiskach/sytuacjach spotykanych w terenie, umożliwia młodzieży utrwalanie nawyków przydatnych w życiu społecznym, zmusza do konsultacji własnych poglądów/opinii/pomysłów, a nierzadko odrzucenia ich i wspólnego podążania za decyzją większości – co dzięki samoobserwacji każdego uczestnika gry daje mu informację o jego predyspozycjach, umiejętnościach pracy z grupą i w grupie, którym warto się przyjrzeć i poddać refleksji, a następnie pracy nad sobą, poszukując w sobie i doskonaląc to, co najlepsze przy eliminowaniu słabości.

Uczestnicy gry poznają historię z legendy warszawskiej, ciekawe miejsca na Starym Mieście oraz będą mieli możliwość podziwiania pięknej architektury starówki.

Gra  „Kocur z kamienicy Książąt Mazowieckich” powstała w ramach prac Referatu Wędrowniczego Chorągwi Stołecznej ZHP i jest przeznaczona dla wędrowników.

1+

Jak zorganizować czas dzieciom i młodzieży podczas imprez otwartych? Poradnik animacyjny

W tym przewodniku znajdziecie zestaw przykładowych gier oraz ćwiczeń, które nie tylko zajmą czas dzieciom, ale również wprowadzą je w harcerski świat, co sprawi, że przypadkowo poznane dzieci zostaną naszymi zuchami, czy harcerzami. Zbiór gier umieszczonych w tym poradniku będzie służył nie tylko przy wszelkiego rodzaju animacjach, ale również może być inspiracją na nabór do własnych drużyn. Mam nadzieję, że pomysły i porady, które zawarte są w tym poradniku będą dla Was przydatne. Życzę Wam, aby każda animacja zakończyła się dla Was małym (bądź też dużym) sukcesem w postaci kilku dodatkowych osób na zbiórkach Waszej gromady lub drużyny.

2+

Zlot, zbiórka polowa, harcerska impreza plenerowa – jak się za to zabrać?

Jeśli czytasz niniejszy poradnik, to zapewne jesteś osobą odpowiedzialną za przygotowanie spotkania harcerskiego, w którym weźmie udział nawet kilkaset osób.

Niniejszy poradnik kierujemy do osób odpowiedzialnych za program w dużych hufcach. Masz przed sobą przygotowanie zbiórki albo zlotu hufca? Być może robisz to pierwszy raz i nie wiesz, jak się do tego zabrać, a może jesteś doświadczonym programowcem i szukasz pomysłu na coś nowego? Chcemy podzielić się swoim doświadczeniem i mamy nadzieję, że wypracowane przez nas materiały staną się inspiracją do dalszych poszukiwań.

Materiały zostały stworzone przez szefów i członków zespołu programowego Hufca ZHP Białystok w latach 2014-2018. Należy do niego ponad 2500 harcerzy. W niniejszej broszurze chcemy podzielić się doświadczeniem programowym naszego hufca z 5 ostatnich lat. Bazujemy na doświadczeniu spotkań hufca, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby potraktować niniejszy przewodnik jako wskazówkę przy organizacji spotkania szczepu czy chorągwi.

Chcemy poprowadzić Cię krok po kroku przez etapy przygotowania spotkania hufca – od pomysłu przez realizację do ewaluacji.

1+

Poradnik opiekunów prób instruktorskich

Druhny i Druhowie,

oddaję w Wasze ręce poradnik, opracowany w ramach mojej próby harcmistrzowskiej. Treści w nim zawarte oparte są na zdobytym doświadczeniu w pracy w hufcowej komisji stopni instruktorskich, na materiałach wypracowanych w trakcie prowadzonych warsztatów opiekunów próby oraz najważniejsze – w oparciu o właśnie doświadczenia nie tylko jako opiekunka prób, ale także jako podopieczna.

Mam nadzieję, że poradnik ten ułatwi Wam prowadzenie prób, oraz będzie przydatnym narzędziem do efektywnej pracy z Waszymi podopiecznymi.  Zapraszam do lektury.

5+